- Влада Црне Горе
Министарство здравља Пуна подршка ЕУ Црној Гори у јачању здравственог с...
Пуна подршка ЕУ Црној Гори у јачању здравственог система и процесу европских интеграција
Министар Шимун на маргинама министарског састанка на Кипру разговарао са Европском секретарком за здравље
У времену које дефинису бројне и комплексне кризе, укључујући оболијевање и умирање од канцера у контексту бројних демографских процеса и климатских промјена неопходно је посвећено радити на трансформацији здравственог система, кроз широка партнерства и сарадњу. Улога вјештачке интелигенције и дигиталних технологија је круцијална како би се надокнадио недостатак ресурса али и унаприједиле досадашње праксе у пружању здравствене заштите И изазови, оцијењено је на отварању министарског састанка Иницијативе малих земаља на Кипру, на којем црногорску делегацију предводи министар здравља др Војислав Шимун.
Састанак су отворили Michalis Damianos, министар здравља Кипра, др Hans Kluge, Регионални директор Свјетске здравствене организације за Европу и Stella Kyriakides, Европска комесарка за здравље и безбједну храну.
На скупу малих земаља, који се одржава 11. и 12. априла 2024. године, поред министра Шимуна, испред Министарства здравља учествују и мр Мирјана Влаховић Андријашевић, државна секретарка Министарства здравља и мр Мирјана Ђурановић, начелница Одјељења за међународну сарадњу.
Министар Шимун учествовао је на министарском панелу са фокусом на ефикасну контролу канцера који представља велики терет за цјелокупно друштво и један од водећих узрока смрти у Црној Гори. Нажалост, Црна Гора је водећа у европском региону по високој стопи оболијевања и смртности повезаних са карциномом. Према доступним подацима, у 2022. години Црна Гора је изгубила 1553 живота од карцинома. Такође, у 2022.години обољело је 53 жене од карцинома грлића материце од чега је животну битку изгубило 32 жене. Сваки изгубљени живот је трагедија и губитак за породицу и друштво. Један од главних приоритета Министарства здравља, како је министар саопштио на панелу, је јачање здравственог система и одговора на карцином заснованом на науци, универзалној здравственој покривености и укључивањем других сегмената друштва да раде заједно у складу с препорукама СЗО.
Министар је указао на чињеницу да ћемо, ако се паметно улаже у јачање програма превенције, ране дијагнозе и скрининге, уз боље лијечење, значајно допринијети спашавању живота. Уз подршку Свјетске здравствене организације, Црна Гора је 2022. године увела HPV вакцину као један од стубова ефикасне контроле рака грлића матернице. Црна Гора је 2018. године увела национални програм скриниг карцинома грлића матернице који је усмјерен на асимптоматске жене у доби од 30 до 50 година.
Током првог радног дана министарског састанка, уприличен је и разговор измедју министра Шимун и Stella Kyriakides, европске комесарке за здравље и безбједну храну.
Поздрављајући резултате који су остварени у кратком периоду под лидерством министра Шимуна, европска комесарка исказала је спремност пружања пуне подршке у процесу трансформације здравственог система и унапријеђења здравља свих грађана у Црној Гори.
Европска унија наставиће да подржава Владу Црне Горе и Министарство здравља јер је евидентна посвећеност тековинама ЕУ и резултати на том плану. Видимо Црну Гору као наредну ЕУ чланицу, поручила је европска комесарка за здравље.
Током билатералног разговора, потврђена је посјета у мају ове године комесарке Црној Гори.
Министар Шимун захвалио је на охрабрујућим ријечима и континуираној подршци ЕУ у оснаживању капацитета здравственог система да на иноватан начин пружи ефикасан и одржив одговор на кључне јавноздравствене изазове. Предстојећа посјета биће прилика да се детаљније размотре и модалитети ЕУ подршке здравственом систему и аранжман за имплементацију, додао је министар Шимун.
Иницијатива малих земаља (SCI), успостављена 2013. године, платформа је путем које 11 држава чланица европског региона СЗО, до два милиона становника дјелују заједно на рјешавању заједничких проблема и размјени искустава за побољшање здравља становништва у својим земљама. Андора, Кипар, Естонија, Исланд, Латвија, Луксембург, Малта, Монако, Црна Гора, Сан Марино и Словенија поставиле су здравље високо на политичкој агенди како би заступале потребе малих земаља на регионалној и међународном нивоу, изградили платформу за боље здравље и отпорне здравствене системе. Ове године, SCI иницијативи се придружила и Сјеверна Македонија.
Министарство здравља Црне Горе је било домаћин састанка малих земаља на високом нивоу, који је одржан 1. и 2. јуна 2022. године, у Бечићима и оцијењен од стране учесника врло успјешним, а резултирао је усвајањем Мапе пута за дјеловање малих земаља. Једна од тема на овогодишњем састанку је управо реализација активности/циљева дефинисаних поменутом Мапом пута.
Састанак SCI на Кипру је посвећен темама карцинома код одраслих и дјеце, скриниг програмима карцинома, климатским промјенена и здрављу, глобализацији SCI-а; разматрању напретка у људским ресурсима за здравље; здравственом туризму; побољшању доступности и приступачности лијековима.