- Влада Црне Горе
Министарство одбране Реаговање Министарства одбране
Реаговање Министарства одбране
Поводом данашњих тенденциозних медијских извјештавања о одлукама руководства Министарства одбране и ВЦГ, са циљем потпуног и тачног информисања јавности истичемо следеће:
Министарство одбране и Војска Црне Горе никада нијесу разматрали, нити предложили Савјету за одбрану и безбједност упућивање 120 припадника Војске Црне Горе у кризна подручја, између осталог и у Украјину. Наведени подаци о упућивању припадника ВЦГ, а посебно у контексту упућивања у Украјину, су апсолутно неистинити. Изношење оваквих исконструисаних информација са циљем дезинформисања јавности, у озбиљном тренутку у којем се налазимо, ствара погрешну перцепцију у јавности, те овакво поступање најстрожије осуђујемо.
Одбрана територијалног интегритета и суверенитета савезница је један од постулата Сјевероатлантског савеза, у складу са чланом 5 Вашингтонског споразума, те се у том смјеру спроводе све активности јачања одвраћања и одбране на територијама чланица. Како Украјина није чланица НАТО, снаге Алијансе неће бити распоређиване на територији те земље, што су у својим јавним обраћањима изнијели високи званичници НАТО.
Цијенећи безбједносну ситуацију и обавезе које произилазе из планова Алијансе, Министарство одбране и Војска Црне Горе у континуитету прате и анализирају ситуацију на источном крилу Алијансе и правовремено информишу Савјет за одбрану и безбједност о потреби доношења одговарајућих законом предвиђених одлука, у циљу стварања предуслова за пренос овлашћења на Врховног команданта савезничких снага у Европи, што је дефинисано чланом 4 став 4 Закона о употреби јединица Војске Црне Горе у међународним снагама и учешћу припадника оперативне јединице за заштиту и спашавање, полиције и запослених у органима државне управе у мировним мисијама и другим активностима у иностранству.
С тим у вези, Министарство одбране је припремило Предлог одлуке о упућивању припадника ВЦГ у саставу снага Сјевероатлантског савеза за спровођење активности одговора на кризе, као и национална ограничења припадника ВЦГ за вријеме ангажовања у саставу снага Сјеверноатлантског савеза, које је доставило Савјету за одбрану и безбједност ради утврђивања. У складу са чланом 4 став 2 наведеног Закона, Савјет за одбрану утврђује Предлог одлуке, након чега је доставља Скупштини Црне Горе на разматрање и доношење коначне одлуке о упућивању.
Још једном истичемо да су Министарство одбране и Војска Црне Горе, у складу са својим законским надлежностима, а на основу одлука Сјеверноатлантског савјета у чијем доношењу Црна Гора равноправно учествује, припремили одговарајуће Предлоге одлука и упутили их Савјету за одбрану и безбједност, а те Одлуке се суштински разликују од већине података који су данас изнијети у јавности.
Као што је изнесено у саопштењу предсједника Владе и члана Савјета за одбрану и безбједност, проф. др Здравка Кривокапића, предлог одлуке данас није могао бити утврђен, јер се нису стекли процедурални услови за одржавање сједнице Савјета за одбрану и безбједност.