- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Реаговање поводом текста на порталу Волим Подгориц...
Реаговање поводом текста на порталу Волим Подгорицу под насловом „Приватна журка од државних пара: Како је Абазовићева Влада подијелила новац медијима телефоном“
Поштовани/е,
Поводом текста на порталу Волим Подгорицу под насловом „Приватна журка од државних пара: Како је Абазовићева Влада подијелила новац медијима телефоном“, молим вас да објавите сљедеће реаговање:
Одбацујући тезе у тексту који сте данас објавили, желим да укажем на сљедеће чињенице:
Комисија која је дала предлог за расподјелу средстава штампаним медијима и интернетским публикацијама, формирана је одлуком надлежног министра, на основу овлашћења из одлуке Владе од 22.04.2022. године да буде расписан конкурс за учешће у поступку додјеле средстава за креирање информативних и едукативних садржаја у дневним, недјељним и локалним штампаним медијима и на интернетским публикацијама са циљем опоравка медија од штетних економских посљедица изазваних пандемијом ЦОВИД-19. У конкурсу је наведено да ће бити образована комисија која ће разматрати пријаве на конкурс.
Чланови комисије су бирани на основу одлуке министарства и у њој су, осим три представника Директората за медије, била још два екстерна члана из радне групе за припрему измјена сета медијских закона, управо са циљем да буде донијета одлука која ће бити резултат оцјењивања апликација из више углова.
Комисија је, након што су чланови добили све апликације, одржала четири сједнице и утврдила предлог 22 пројеката интернетских публикација за које сматра да треба да буду подржани на конкурсу.
У конкурсу су наведени критеријуми за оцјењивање пројеката. Тако је прописано да су за оцјењивање пројеката критеријуми : значај пројекта за остваривање јавног интереса, актуелност теме, квалитет пројекта, допринос разноликости медијског садржаја и плурализма идеја и иновативност пројекта, те капацитет медија да реализује пројекат.
Комисија није подржала пројекте у пуном траженом износу, вец су додијељени износи у свим случајевима мањи у односу на тражене. Зато су представници штампаних медија и интернетске публикације, чији су пројекти подржани, позвани телефоном да се изјасне да ли су спремни за износ средстава који је опредјелјен да реализују све наведене активности или сматрају да обим медијских садржаја треба да буде смањен пропорционално опредијељеним средствима у односу на износ који су пројектом предложили.
Одлука министарства је донијета 01.06.2022. године. То што Одлука у том тренутку није објављена, те могући процедурални пропусти, резултат је околности у којима смо се нашли јер је након реорганизације државне управе Министарство културе и медија сачекао процес успостављања више организационих јединица, и из угла кадрова и логистике.
Могућност жалбе, сходно Закону о управном поступку, постоји, па Вас позивамо, уколико сматрате да сте у овом процесу оштећени, покренете поступак.
Управо зато што је ријеч о новцу свих грађана и свјесни да је циљ конкурса остваривање јавног интереса да се појача продукција медијских садржаја којима се указује на опасне посљедице говора мржње и дезинформација, комисија је објективно рангирала све пријаве, и свој посао радила савјесно и са добром намјером, водјена својим обимним искуством и разлоникошћу перспектива.
Као и приликом расподјеле на Конкурсу за расподјелу средстава преко Фонда за плурализам и разноврсност медија из децембра 2021. године, позивали смо и овог пута телефоном медије чији су пројекти одобрени. Ви сте били једни од њих. Разлика у односу на тај конкурс је што је сада на располагању за пројекте интернетских публикација било дупло мање новца. За 70.000 еура имали смо 40 пријава. Нажалост, није било могуће да буду подржане све апликације јер са сумом која би била опредијељена циљ конкурса би био доведен у питање. То што пројекат портала Волим Подгорицу овог пута није подржан није разлог за овако тешке квалификације.
Као што знате, тек слиједи подршка медијима, односно подршка продукцији садржаја од јавног интереса, преко Фонда за медијски плурализам, за 2022. годину. Вјерујем да ћемо, преко Фонда, моћи да постигнемо далеко већи обухват медија, чији ће пројекти бити подржани.
Министарство културе и медија није и неће дискриминисати било који медиј. Циљ су нам снажни, одрживи и професионални медији. У нацрту Медијске стратегије предложен је низ додатних мјера којима се настоји оптимално уредити медијско тржиште и поспјешити одрживост црногорских медија. Истовремено се већ мјесецима напорно ради на измјенама и допунама медијских закона. Оно што је додатни изазов за црногорско друштво, а самим тим и за све медије у Црној Гори, је ширење свијести о опасним посљедицама ширења говора мржње путем медија или њихових налога на друштвеним мрежама, ширење дезинформација, олако изношење тешких квалификација, плагирање, односно преношење текстова и фотографија из других медија без навођења извора... Ријечју, поштовање Кодекса и оживљавање механизама саморегулације је озбиљан изазов за један дио медијске заједнице.
Неђељко Рудовић
Генерални директор Директората за медије
Министарство културе и медија