- Влада Црне Горе
Регистар намета подршка унапређењу пословног амбиј...
Регистар намета подршка унапређењу пословног амбијента
У организацији Секретаријата Савјета за конкурентност, Министарства економског развоја и Министарства финансија и социјалног старања данас, 22.03.2021. године, представљен је портал Регистра намета.
На догађају су поред министра економског развоја мр Јакова Милатовића, говорили и Марија Шуковић, шефица Секретаријата, државна секретарка у Министарству финансија и социјалног старања Мила Касалица, генерална секретарка УПЦГ Сузана Радуловић и консултанткиња за економска питања, СЦЦ Ана Стојановић.
Овај пројекат је јако важан, посебно са аспекта Владе Црне Горе јер омогућава снажну транспарентност која се огледа у томе да тачно знамо које намете имамо у земљи, нагласио је министар Милатовић.
Он је додао да овај Регистар служи као гиљотина прописа због могућности елиминисања одређених прописа који више нису валидни, а истовремено помаже да се смисленије води разговор и унутар Владе и са приватним сектором у одређивању који су то прописи које у наредном периоду могу на неки начин да бити уклоњени или унапријеђени, а све у циљу побољшања пословног амбијента у земљи.
Наша дужност је да смањимо намете на мјеру потребног и неопходног, а да са друге стране повећамо квалитет јавних добара, ондосно сервиса које пружамо и грађанима и привреди. Та оптималност је управо задатак ове Владе и сигуран сам да ћемо направити велики прогрес у неком наредном периоду, рекао је министар Милатовић.
Успостављање Регистра је активност иницирана од стране јавног и приватног сектора, а додатно препозната као приоритет у вријеме почетка ЦОВИД-19 пандемије. Основни циљ креирања Регистра је централизација података о наметима који се наплаћују у Црној Гори, на државном и локалном нивоу, а у циљу поједностављења процеса пословања и повећања транспарентности.
„Регистар намета и јавно-приватни дијалог су оно што ће бити звијезде водиље укупног тима Владе Црне Горе, посебно министарстава која су посвећена економији. Оптерећеност привредника наметима је огромна и ово представља циљ који мора да се мијења постепено и у корист економског развоја Црне Горе“, додала је Мила Касалица, државна секретарка у Министарству финансија и социјалног старања.
„Регистар је добар примјер колико је важно да привреда и држава сарађују и да заједно налазе решења која ће олакшати пословање у земљи, омогућити привреди да боље ради и тако још више допринесе економском развоју“, оцијенила је Јелена Ћирковић, координаторка СЦЦ и других ЕБРД пројеката.
„Циљ данашње презентације је да представимо портал на којем се налази база података, односно намета који се наплаћују у Црној Гори и на локалном и на националном нивоу. Ово је добар примјер активности коју су и приватни и јавни сектор препознали као важну за унапређење пословног амбијента и у том правцу допринијели да се успјешно и реализује“, казала је Марија Шуковић, шефица Секретаријата Савјета за конкурентност.
Регистар је доступан на адреси www.јавнинамети.гов.ме и тренутно је у бази 2.306 намета, односно готово 28.000 разврстаних намета који су унијети из преко 800 закона и подзаконских аката. Додатна вриједност Регистра је и прва верзија базе лиценци која даје податке о наметима које је потребно платити у циљу добијања одређене лиценце, али и идентификовање преко 400 прописа које треба ставити ван снаге, од којих је за 80 то већ и урађено.
Током процеса израде Регистра постојала је континуирана комуникација са партнерима из приватног и јавног сектора и одлична сарадња са представницима општина. На презентацији је најављено да ће се, у циљу обезбјеђивања ефикасног функционисања Регистра, на сједници Савјета за конкурентност овог мјесеца, формирати Радна група за припрему Предлога закона о регистру намета.
Презентација је привукла велики број присутних који су исказали интересовање за податке и функције Регистра намета и разумјели значај његове израде. СЦЦ ће наставити са ажурирањем Регистра до његовог преузимања од стране Министарства економског развоја и Министарства финансија и социјалног старања, како би грађани, привреда и јавни сектор имали на једном мјесту увијек валидне податке о свим наметима.
На презентацији је закључено да је реализација овог пројекта од великог значаја и предвиђени су сви кораци како би се обезбиједило да Регистар буде системски препознат као алат за унапређење пословног амбијента.