- Влада Црне Горе
Министарство поморства Самит о путевима земаља Западног Балкана ,,Обликов...
Самит о путевима земаља Западног Балкана ,,Обликовање будућности: безбједни, паметни и одрживи путеви’’
Регион Западног Балкана је у обавези да ради на рехабилитацији и изградњи паметнијих, сигурних и одрживих путева.
Развој индикативног проширења TEN-T путне мреже за Западни Балкан ће допринијети зближавању региона и интегрисати га са Европском унијом. Ово је препознато као кључни приоритет по основу меморандума ‚‚Посвећеност путевима’’ које су данас потписали сви министри задужени за саобраћај на Самиту путева Западног Балкана одржаном у Тирани. Самит који су организовали Стални секретаријат Транспортне заједнице, Европска инвестициона банка (EIB) и Европска банка за обнову и развој (EBRD), а под покровитељством Министарства за инфраструктуру и енергетику Албаније окупио је министре земаља Западног Балкана, представнике Европске комисије и стручњаке у области путног сектора, а све у циљу отворене дискусије о томе како створити климатски отпорну, интелигентну и ефикасну путну мрежу на Западном Балкану.
На отварању самита, присутнима се у уводном излагању обратио премијер Албаније Еди Рама, а добродошлицу је пожељела министарка инфраструктуре и енергетике у Влади Албаније Belinda Baluku.
Кључни изазов са којим се суочава Црна Гора јесте стратешко планирање и усаглашавање бројних пројеката из свих сфера живота, јер поред области саобраћаја, инклузиван развој коме тежимо мора укључити свакако све сегменте рада и стварања: животна средина, социјални аспекти, енергетика, итд. Осим потребе пажљивог стратешког планирања, које се поставља као изазов сам по себи и усаглашавања бројних потреба у ситуацији када се и свијет генерално суочава са рецесијом, посебан изазов представљаће дефинисање и усаглашавање свих мањих, пратећих инвестиција, које ће значити стварање једне додате вриједности, што је изазов и за много развијеније средине од Црне Горе, истакао је потпредсједник Владе за регионални развој и министар капиталних инвестиција мр Ервин Ибрахимовић током свог излагања.
Представници Влада су се обавезали на низ проритета, укључујући успостављање система за одржавање путева, рехабилтацију постојеће инфраструктуре, заједнички рад на интероперабилности електронске наплате, повећање безбиједности и изградњу станица за електронско пуњење широм региона.
Искоришћавње могућности које нуди дигитализација и иновације за привлачење младих људи и жена у сектор и побољшање услуга за предузећа и људе такође је један од циљева.
Драго ми је што су Владе у региону посвећене развоју одрживе мреже друмског саобраћаја, док у исто вријеме промовишу зелену мобилност, климатску отпорност путних мрежа и примјену горива без емисија. Озелењавање друмског саобраћаја мора ићи руку под руку са побољшаном безбиједношћу на путевима. Изградња безбиједне инфраструктуре и заштита учесника у саобраћају остају наш приоритет јер сви предузимамо конкретне акције у својим областима усвајањем перспективе ‚‚Нулта визија’’ и приступа ‚‚Безбиједног система’’. То значи признање да ће, када дође до саобраћајних несрећа, бит успостављен безбиједан систем за спречавање озбиљних повреда или смрти, рекао је Матеј Закоњшек, директор Сталног секретаријата саобраћајне заједнице.
У пракси то значи идентификовање најопаснијих дионица путне мреже и повећање безбиједности путних прелаза на којима се дешава 59 одсто фаталних и тешких несрећа у региону. Да би се позабавила овим проблемом, Транспортна заједница је развила кампању подизања свијести јавности за побољшање безбиједности жељезничких/путних раскрсница која циља ширу публику путем намјенских догађаја, кампања на друштвеним медијима и штампане материјале. Све мјере имају за циљ да до 2050. године смање број несрећа на жељезничким прелазима у складу са Vision zero’’. ЕИБ је такође усвојила неопходне стратегије за интеграцију безбиједности на путевима у свој оквир усклађености, креирала циљане инвестиционе програме и повећала саветодавну подршку у овој области, као програм за рехабилитацију и климатску адаптацију постојеће путне инфраструктуре све у циљу развоја безбједније, зелене, паметне и ефикасније путне мреже у региону.
Кроз нова партнерства и финансијске платформе EIB је проширила своје финансирање и савјетовање за инвестиције које доприносе безбједнијем транспорту, као дио глобалног напора да се преполови 1,35 милиона годишњих смртних случајева на путевима до 2030. У региону Западног Балкана, EIB је финансирала програм рехабилитације и побољшања безбиједности стотина километара путева и развија регионални програм за одрживу рехабилитацију постојеће путне мреже заједно са Европском комисијом и другим финансијским партнерим. Наш циљ је да усвојимо холистички приступ који обезбеђује економску одрживост наших путних пројеката, укључујући њихово прилагођавање климатским промјенама уз поштовање животне средине, побољшање безбиједности и промовисање друштвеног благостања.
Са нашом новом филијалом EIB Global спремни смо да убрзамо имплементацију водећих пројеката у оквиру Економског и инвестиционог плана,рекла је потпредсједница EIB Лилиана Павловна, одговорна за регион Западног Балкана.
Учесници самита о путевима изразили су посвећеност да путни сектор буде друштвено правичан, фокусирајући се на основна права радника и здраво и безбиједно радно окружење.
Промовисање инклузивнијег, разноврснијег и уравнотеженијег сектора путева привући ће младе и понудити боље услуге за предузећа и људе.