- Влада Црне Горе
Саопштење са 19. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 19. сједнице Владе Црне Горе
Влада је на данас одржаној 19. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, усвојила 39. квартални извјештај о укупним активностима у оквиру процеса интеграције Црне Горе у Европску унију за период јул – септембар 2023. године, као и 40. квартални извјештај о укупним активностима у оквиру процеса интеграције Црне Горе у Европску унију за период октобар – децембар 2023. године. Квартални извјештаји пружају преглед најважнијих догађаја из процеса приступања Црне Горе који се односе на политички дијалог Црне Горе и Европске уније, преговоре о приступању Црне Горе ЕУ, информисање јавности о процесу приступања Унији, активности Одбора за европске интеграције Скупштине Црне Горе, усклађивање законодавства Црне Горе с правном тековином Европске уније и Инструмент за претприступну подршку – IPA. Током наведеног периода, Влада је усвојила Извјештај о самопроцјени испуњености привремених и завршних мјерила у поглављима правне тековине ЕУ, донијела Одлуку о успостављању структуре за преговоре о приступању Црне Горе Европској унији и именовала главног преговарача. Током извјештајног периода, Влада је усвојила Информацију о приоритетним реформским мјерама идентификованим у контексту припреме Плана раста ЕУ за Западни Балкан и прихватила Први, а потом и Други нацрт реформске агенде за Инструмент ЕУ за реформу и раст. Такође, на састанку Оперативног одбора Западнобалканског инвестиционог оквира је потврђено да ће Европска унија додијелити Црној Гори додатних 112,6 милиона еура за инфраструктурне пројекте у оквиру такозваног 9. позива за суфинансирање инвестиција.
Утврђен је Предлог закона о поморској-агенцијској дјелатности са Извјештајем о спроведеној јавној расправи. Предлогом закона ће први пут у нашем правном поретку бити на системски начин регулисано обављање ове привредне дјелатности. Такође, Законом ће бити утврђени услови за обавијање поморско-агенцијске дјелатности, права и дужности поморског агента и поморског агента посредника, начин вођења уписника поморских агената поморских агената посредника, надзор над обављањем поморско-агенцијских дјелатности и друга питања од значаја за рад поморских агената и поморских агената посредника.
Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о дивљачи и ловству. Доношењем овог закона, поред Закона о заштити природе, постићи ће се потпуна усаглашеност са Директивом Савјета 92/43/EEZ о очувању природних станишта и дивља флоре и фауне (1992) и Директивом 2009/147/EZ Европског парламента и Савјета о очувању дивљих птица (2009), а тиме и са захтјевима Европске комисије датим на Предлог закона у два наврата, као и експерта ангажованог од стране Министарства, на предлог Европске комисије. Такође, доношењем овог закона створиће се потребан правни оквир за одговарајућу непосредну примјену одредби, као и усклађивање већ донешених подзаконских аката, како би се примјена закона могла остваривати у свом пуном капацитету, како одредби које ступају на снагу како је предвиђено овим Законом, тако и одредби које ће се примјењивати од дана приступања Црне Горе Европској унији.
Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о грађевинским производима. Ријеч је о кровном легислативном акту у области грађевинских производа, чијим доношењем 2014. године (са измјенама и допунама из 2017. године) је створен правни оквир за прописивање услова, поступака и процедура оцјењивања својстава и доказивања употребљивости грађевинских производа у Црној Гори, као услова за њихово стављање на тржиште и употребу у мјери потребној за испуњење основних захтјева за објекте, одређених посебним прописима, а све у циљу реализације опредјелјенја Црне Горе да се укључи у европске интеграције. У складу са примједбом Европске комисије, измјенама се транспонује Регулатива број 305/2011, која обухвата само услове за стављање на тржиште, односно стављање на располагање грађевинских производа на тржишту утврђивањем усаглашених правила о начину процјене и декларисања грађевинских производа и CE означавање грађевинских производа. Чиме се постиже потпуна усаглашеност националног законодавства са законодавством ЕУ из ове области.
Влада је донијела Уредбу о Програму и начину полагања стручног испита за рад у државним органима. Разлог за доношење Уредбе је дефинисање Програма за полагање стручног испита, односно предмета који се полажу у оквиру стручног испита, као и адекватније постављање и прописивање услова које треба да испуњавају предсједник и чланови Комисије за полагање стручног испита за V, VI и VII ниво квалификације образовања, посебно имајући у виду значај овог испита и неопходност квалитета знања државних службеника у областима уставног уређења Црне Горе, система јавне управе и основа права Европске уније, радно-правних и службеничких односа, управног поступка, управног спора и основа канцеларијског пословања, као и јавних финансија Црне Горе. Такође, утврђено је да се за стручни испит за V, VI и VII ниво квалификације образовања полаже пет предмета и то Уставно уређење; Систем јавне управе и основи права Европске уније; Радно-правни и службенички односи; Управни поступак, управни спор и основи канцеларијског пословања и Јавне финансије, а за стручни испит за III и IV ниво квалификације образовања – Основи уставног уређења Црне Горе и права Европске уније; Основи система јавне управе и службеничких односа; Основи управног поступка и канцеларијског пословања и Основи јавних финасија.
Донијета је Одлука о упућивању припадника полиције у Мировну мисију Уједињених нација на Кипру (UNFICYP). Одлуком се упућују два припадника полиције у наведену Мировну мисију на период од годину дана, са могућношћу продужења. Учешћем у мировним мисијама испуњавају се међународне обавезе, преузете потписивањем и ратификацијом међународних правних инструмената, а, истовремено се јача међународна позиција наше земље и пружа прилика за размјену искустава И усавршавање наших полицијских службеника.
Влада је донијела Одлуку о отварању Конзулата Црне Горе у Барију – Република Италија. Црна Гора и Република Италија имају традиционално пријатељске односе, те ће отварање Конзулата, са почасним конзулом на челу, дати додатан подстицај снажнијем, нарочито привредном, инвестиционом и културном повезивању двију држава. Главне активности Конзулата биле би усмјерене на развој привредне и туристичке сарадње између наведених држава, а уједно би постојала већа промоција Црне Горе, њене културе и укупних потенцијала у Регији Пуља.
Усвојен је Извјештај о спроведеним активностима на реализацији Конкурса за додјелу ловишта „Никшић“ на коришћење у 2023. години, и донијета Одлука о додјели ловишта „Никшић“ на коришћење. Доношењем Одлуке којом се ловиште „Никшић“ додјељује на коришћење Ловачкој организацији „Др Зоран Кеслер“ из Никшића, стварају се услови да ресорно министарство закључи уговор о коришћењу предметног ловишта са том ловачком организацијом на период од десет година, чиме се омогућава кориснику ловишта реализација достављеног Програма улагања у ловиште и мјера које намјерава да предузме у циљу унапрјеђења дивљачи и ловства у истом ловишту, као и наставак успјешног газдовања, будући да је оно у ранијем периоду газдовало тим ловиштем и било организовано у циљу узгоја, заштите, планског и рационалног коришћења, као и унапређења и промоције ловства, ловних обичаја и етике.
Влада је усвојила Информацију о засиједању Савјета УН за људска права (HRC) током 2023. године и учешћу Црне Горе као чланице Савјета. У Информацији се, поред осталог, наводи да је Црна Гора, као и током претходних циклуса засиједања у оквиру актуелног мандата у HRC-у, и на сједницама Савјета током 2023. године имала запажено дјеловање и остварила мјерљиве резултате, што је у великој мјери мјери допринијело већој видљивости црногорске вањске политике у структури глобалне мултилатералне дипломатије. Црна Гора је наставила са проактивним приступом и активностима у свим процесима засиједања Савјета током друге године мандата – иступања на интерактивним дијалозима, генералним дебатама, панел дискусијама и поводом усвајања резолуција; заједничким изјавама; учешћем у преговорима, консултацијама и драфтирању резолуција.
Усвојена је Информација у вези одлука јединица локалне самоуправе о накнади за комунално опремање грађевинског земљишта. Имајући у виду да је измјенама и допунама Закона о планирању простора и изградњи објеката из августа 2020. године прописана обавеза јединица локалне самоуправе да ускладе постојеће одлуке о накнади за комунално опремање грађевинског земљишта у року од 90 дана од ступања на снагу измјена, а да неке од њих ту обавезу још увијек нијесу испуниле, Влада је задужила Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине да, упозори надлежне органе Општине Будва да у року од 30 дана од дана пријема упозорења Општина донесе Одлуку о комуналном опремању грађевинског земљишта. У противном, Влада ће донијети Одлуку, у року од 60 дана од дана истека рока датог у упозорењу. Општини Котор се препоручује да у најкраћем року донесе наведену одлуку. Такође, задужено је ресорно Министарство да, у поступку давања претходне сагласности од стране Владе на предлог одлука о комуналном опремању грађевинског земљишта јединица локалних самоуправа, прибави мишљење Министарства финансија у односу на висину накнаде, при чему се препоручује да јединице локалних самоуправа у којима је у току или у којима предстоји грађевинска активност већег обима могу повећати висину накнада за комунално опремање грађевинског земљишта и то до 50 %, док у осталим јединицама локалних самоуправа ове износе треба задржати на постојећем нивоу, предвиђеном важећим одлукама.
Влада је усвојила Информацију о статусу очуваности и активностима у Посебном резервату природе „Тиватска солила“ за 2023. годину. Тиватска солила су стављена под заштиту као посебни резерват природе ради очувања ријетких, проријеђених и угрожених биљних и животињских врста, превасходно орнитофауне и биљних заједница. У извјештајном периоду је мониторингом хидролошког режима утврђен утицај пораста нивоа мора при чему су дате препоруке за његово даље контролисање. Констатовано је да је стање флоре током 2023. године било константно, односно, популације свих врста флоре су бројне и стабилне, а виталност јединки потпуна. Мониторингом флоре је такође утврђено да у односу на 2019. годину није дошло до ширења инвазивних врста. Регистровано је укупно 45 врста птица што представља уобичајну бројност за ово подручје. Међу важним активностима за одржавање и уређење простора су: постављање интерпретацијског центра са пратећом опремом и санација постојеће инфраструктуре. На основу података којима располаже Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе, добијених реализацијом својих програма мониторинга, пројеката и активности, као и података и информација које су добијене од других институција и НВО-а током 2023. године, може се закључити да је Посебни резерват природе задржао стање очуваности и заштите из времена његовог стављања под заштиту (2008.г), као и да је активним управљањем стање резервата унапријеђено.
Усвојена је Информација о активностима за повезивање црногорског дан-унапријед тржишта електричне енергије на јединствено европско енергетско тржиште. У Информацији се наглашава да је као најбоље рјешење за директно повезивање локалног тржишта електричне енергије са европским путем конекције са Италијом која, као земља Европске уније има примијењено европско законодавство. Тим поводом, задужено је Министарство енергетике и рударства да предузме неопходне активности у циљу повезивања црногорског дан-унапријед тржишта електричне енергије са тржиштем електричне енергије Италије.
Влада је усвојила Информацију о резултатима емисије обвезница на међународном тржишту и трансакције унакрсног валутног свопа у 2024. години. У том контексту, Влада је овластила Новицу Вуковића, министра финансија, да потпише све донументе који су неопходни за закључење емисије обвезница на међународном тржишту и трансакције унакрсног валутног свопа у 2024. години.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.