- Влада Црне Горе
Саопштење са 24. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 24. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 24. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, донијела Одлуку о образовању Савјета за права лица са инвалидитетом. Савјет је формиран из потребе да се синхронизованим и одговорним системским радом унаприједи заштита и промоција људских права лица с инвалидитетом, нарочито имајући у виду преузете међународне обавезе које је Црна Гора преузела ратификацијом Конвенције Уједињених нација о правима лица са инвалидитетом и обавезом усклађивања националног законодавства са међународним стандардима али и нужност развоја политика, закона и програма који уклањају баријере и гарантују уживање грађанских, културних, економских политичких и друштвених права лицима с инвалидитетом.
Утврђен је Нацрт Измјена и допуна Урбанистичког пројекта „Туристички комплекс Завала", Општина Будва, с Програмом одржавања јавне расправе, у трајању од 15 радних дана. Повод за израду УП-а је визија развоја простора у обухвату овог документа, који треба да прати визију развоја приморског региона, као важног просторног, економског и друштвеног ресурса Црне Горе. Основни циљ који треба да се постигне је обезбјеђивање услова за развој туризма високе категорије на овом подручју, у односу на расположиве ресурсе, кроз санацију овог локалитета, а на основу планских опредјелјенја, смјерница и критеријума садржаних у планској документацији вишег реда. Овим измјенама и допунама УП-а планира се реализација 65 % капацитета које је планирано УП Завала 2008, односно планира се смањење капацитета за 37.911,00 m², то јест смањење БРГП-а за 35 %. Овако значајно смањење планиране израђености, како је истакнуто, један је од кључних инструмената урбане санације овог локалитета. Тим поводом, задужено је Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине, да организује јавну расправу у складу са Програмом одржавања јавне расправе, у трајању од 15 радних дана.
Влада је усвојила Информацију о резултатима преговора са Европском инвестиционом банком за закључење Споразума између Црне Горе и Европске инвестиционе банке о успостављању представништва Европске инвестиционе банке у Црној Гори, и прихватила текст Споразума. Циљ закључивања Споразума је интензивирање сарадње и повећање утицаја ЕИБ инвестиција у Црној Гори. Функције које ће обављати Представништво односе се на све активности које спроводи ЕИБ, како је то предвиђено њеним Статутом и општим циљевима ЕИБ-а, а у складу са политикама Европске уније.
Усвојена је Информација о измјенама и допунама Споразума о оснивању Европске банке за обнову и развој (EBRD), и прихваћене су предложене измјене и допуне, Анекс 1 и Анекс 2, Споразума. Измјена члана 1 Споразума ће омогућити ограничено и постепено проширење географског опсега EBRD-ових операција на супсахарску Африку и Ирак. Како се наводи у Информацији, проширење ће довести до убрзаног инфраструктурног, самим тим и економског развоја земаља у овом региону, чиме ће се унаприједити и животни стандард грађана у тим земљама а вјероватно и учестала миграција становништва из ових регија ка европским земљама. Измјеном члана 12.1 ће се уклонити законско ограничење капитала за редовно пословање и повјерити Одбору директора да успостави и одржава сва одговарајућа ограничења у погледу адекватности капитала.
Влада је усвојила Обједињени извјештај о раду мјешовитих комисија за спровођење: Уговора о уређењу односа од заједничког интереса између Владе Црне Горе и Исламске заједнице у Црној Гори, Уговора о уређењу односа од заједничког интереса између Владе Црне Горе и Јеврејске заједнице у Црној Гори и Темељног уговора између Црне Горе и Српске Православне Цркве.
Размотрени су предлози мишљењā на Иницијативу за покретање поступка за оцјену сагласности са Уставом и законом Темељног уговора између Црне Горе и Српске Православне Цркве, поднешену дана 9. 03. 2023. године од стране Социјалдемократске партије Црне Горе, као и на Иницијативу поднешену дана 8. 11. 2022. године од стране Радојке Мијановић. Тим поводом, Влада је закључила да Уставном суду достави мишљења у тексту који је припремило Министарство правде.
Влада је усвојила Завршни извјештај о спровођењу Акционог плана за имплементацију Програма развоја информационо комуникационих технологија правосуђа 2021 – 2023. године. У Извјештају се наводи да су имплементацијом Програма кроз реализацију Акционог плана остварени значајни резултати у спровођењу важних реформских приоритета утврђених у преговарачком процесу за поглавље 23 – Правосуђе и темељна права, који се односе на развој информационог система правосуђа (ИСП) и припадајуће ICT инфраструктуре правосудних институција. Правосудни ИСП, као модуларни систем састављен од подсистема ИСП-а за Министарство правде, судове, Државно тужилаштво и Управу за извршење кривичних санкција треба да омогући потпуну дигитализацију пословних процеса, смањење трајања судских и тужилачких предмета, случајну расподјелу предмета, као и добијање прецизне статистике о раду правосудних институција према CEPEJ смерницама Европске Комисије.
Усвојена је Информација о активностима у циљу унапређења затворског система. У складу са политиком реформи Владе Црне Горе и мјерама дефинисаним националним стратешким документима, Министарство правде и Управа за извршење кривичних санкција у континуитету спроводе активности за побољшање система извршења кривичних санкција. Реформе се односе на све аспекте система – законодавни оквир, јачање механизама за остваривање и заштиту људских права лица лишених слободе, промовисање алтернативних санкција и мјера, смањење затворске популације и побољшање услова у затворима. Информација садржи и предлог мјера за даље унапређење стања у овој области.
Влада је усвојила Информацију о активностима на реализацији приоритетних пројеката из области туризма, за период јул – децембар 2023. године. Информација садржи активности на реализацији приоритетних пројеката из области туризма и то: валоризација локалитета на просторима Бјеласице и Дурмитора, планински центар „Колашин 1600“, Колашин и Војно-туристички комплекс „Медитеран“, Жабљак; изградња туристичког комплекса, марине и пратеће инфраструктуре „Porto Montenegro“ Тиват; изградња туристичког комплекса „Портонови“, Кумбор, Херцег Нови; изградња туристичког комплекса „Luštica Bay“, Тиват; изградња туристичког комплекса „Плави хоризонти“ Тиват; реконструкција тврђаве „Мамула“ на острву Ластавица, Херцег Нови; изградња Хотела „Краљичина плажа“ Свети Стефан, Будва и туристичка валоризација дијела имовине ХТП „Улцињска Ривијера“, АД Улцињ, хотели „Bellevue“ и „Olympic“. Према подацима који су презентовани у информацији, констатовано је да се одређени број пројеката у извјештајном периоду реализује у складу са обавезама које проистичу из уговора и инвестиционих програма, са мањим одступањима у погледу динамике реализације планираних активности.
Усвојена је Информација о активностима на реализацији развојних пројеката на унапређењу туристичке инфраструктуре за период јул - децембар 2023. године. У Информацији је дат преглед активности на реализацји развојних пројеката на унапређењу туристичке инфраструктуре, у првом реду ски-центара на подручју Бјеласице и Комова, Дурмитора и Хајле, али и природних атракција попут Ђаловића пећине, са тренутним статусом и фазама реализације, а који укјучују изградхју нових жичара, скијашких стаза, система за вјештачко осњежавање, базних станица, приступних путева и пратеће инфраструктуре, као и потребне мјере за њихову реализацију. У ове пројекте је до сада уложено преко 112 милиона еура.
Влада је прихватила Уговор о пружању савјетодавних финансијских услуга између Владе Црне Горе, коју заступа Министарство саобраћаја и поморства и Међународне финансијске корпорације (IFC). Уговор се односи на наставак реализације ll фазе тендерског поступка за Пројекат давања концесија за коришћење Аеродрома Црне Горе. Како је истакнуто IFC је међународна финансијска инстутуција из групације Свјетске банке, која посједује искуство у пружању савјетодавних услуга у области јавно-приватног партнерства, укључујући и концесије у сектору ваздухопловства и аеродроме. Имајући у виду да је IFC у току прве фазе реализовала уговорене обавезе сходно уговореној динамици, које су подразумијевале учествовање у припреми тендерске документације, вођење тендерског поступка, укљућујући и помоћ у комуницирању са понуђачима и предквалификацију потенцијалних понуђача, чиме су се стекли услови за наредну фазу поступка, као и да су упознати са свим активностима тендерског поступка, оцијењено је да ће наставак сарадње са овом институцијом за најкраћи рок дати најбоље резултате.
Усвојен је Завршни извјештај о спровођењу Индустријске политике Црне Горе 2019. – 2023. године. Извјештај је кључни механизам у процесу мониторинга и евалуације Индустријске политике, чија имплементација представља завршно мјерило за привремено затварање преговарачког поглавља 20 – Предузетништво и индустријска политика и предмет је пажње и континуираног интересовања Европске комисије, у складу са чим ће бити упућен Европској комисији на разматрање. Завршни извјештај представља анализу остварености стратешких циљева, оперативних циљева и активности у 2023. години, али даје и детаљан осврт на кључна достигнућа за цјелокупан период важења стратешког документа Индустријске политике 2019-2023. године. Реализација активности за 2023. годину указује да је од 61 активности, 57 успјешно реализовано или се реализује у континуитету, што чини 93,4 % укупног броја активности, док 4 нијесу реализоване. У 2023. години је од планираних 235,6 мил. €, реализовано 219,7 милиона, што представља 93,28 % реализације. Посматрајући цјелокупан период имплементације Индустријске политике 2019 – 2023. године, за спровођење акционих планова и реализацију различитих програма, пројеката и инструмената подршке за развој индустрије, планирано укупно 1,494 мил. €, од чега је утрошено 1,284 милиона, што представља 85,95 % реализације.
Влада је размотрила Предлог за коришћење дијела средстава текуће буџетске резерве за 2024. годину. Тим поводом, Влада је одобрила коришћење дијела средстава Текуће буџетске резерве за помоћ правним лицима за финансирање дјелатности, физичким лицима за лијечење, школовање и побољшање материјалне ситуације и санације посљедица елементарних непогода до износа од 300.000,00 еура. Ова средства се, на основу поднијетих захтјева и одговарајуће документације, расподјељују Комисији за расподјелу дијела средстава буџетске резерве до износа од 100.000,00 € и Комисији за процјену штета од елементарних непогода до износа од 200.000,00 €.
Усвојен је Предлог за издавање државне гаранције по кредитном аранжману између Црногорске комерцијалне банке АД Подгорица и привредног друштва Montecargo АД Подгорица. С тим у вези, Влада се сагласила да се Montecargo задужи код Црногорске комерцијалне банке у висини од 3.000.000,00 еура, уз државну гаранцију на 80 % износа кредита, у циљу финансирања инвестиционих оправки возних средстава (локомотива и вагона) и прихватила Нацрт Уговора о инвестиционом кредиту. Такође, Влада је прихватила Нацрт Гаранције по овом Уговору на 80 % износа кредита, односно на износ од 2.400.000,00 еура.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.