- Влада Црне Горе
Саопштење са 25. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 25. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 25. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог закона о психолошкој дјелатности са Извјештајем са јавне расправе. Овим законом уређују се услови и начин обављања психолошке дјелатности, контрола квалитета стручног рада, надлежности Коморе психолога Црне Горе, као самосталне и независне професионалне организације психолога која обавља послове у циљу унапређења услова за обављање психолошке дјелатности, заштите професионалних интереса и друге послове који су јој повјерени овим законом. Ова област је дуги низ година била без законског оквира, што је давало могућност злоупотребе и кршења права корисника. Стога ће доношење закона ближе одредити: обављање психолошке дјелатности, приправнички стаж за психологе, садржај и начин полагања стручног испита, поступак лиценцирања, права и обавезе лиценцираних психолога, контролу квалитета стручног рада, оснивање Коморе психолога Црне Горе, дисциплинску одговорност, надзор над спровођењем овог закона, као и казнене одредбе за прекршаје, како правних, тако и физичких лица. Такође, усвајањем овог Закона доприноси се испуњавању обавеза које су везане за преговарачки процес у оквиру поглавља 19 (Социјална политика и запошљавање).
Донијета је Одлука о измјени Одлуке о додјели концесије за приређивање посебних игара на срећу у казину „Merit Starlit“, Будва, и прихваћен текст Уговора. Имајући у виду да је Одлука о додјели ове концесије, којом је тадашњи директор Управе за игре овлашћен да закључи Уговор, донијета 19. октобра прошле године, а да је у међувремену на челу Управе дошло до промјене руководства, неопходно је било измјенити важећу Одлуку, као и предлог Уговора о концесији.
Влада је донијела Одлуку о изради Измјена и допуна Државне студије локације „Дио Сектора 27 и Сектор 28,“ општина Тиват и Одлуку о одређивању руководица и о висини накнаде за руководиоца и стручни тим за израду Измјена и допуна ДСЛ. Циљ израде Измјена и допуна ДСЛ-а је обезбијеђивање планских предуслова за уређење и изградњу кроз свеобухватно и рационално сагледавање значаја предметног простора и утврђивање оптималног опсега изградње, а на основу планских опредјелјенја, смјерница и критеријума садржаних у планској документацији вишег реда. Измјене и допуне ДСЛ се раде за цјелокупни захват Државне студије локације "Дио Сектора 27 и Сектор 28", при чему површина копненог дијела захвата износи 53.74 ha, а површина захвата у мору 76.12 ha. За руководиоца је одређен дипл. инг. арх. Младен Крекић, а њему и стручном тиму је одређен износ накнада од укупно 35.000 еура.
Усвојена је Информација о закључивању Анекса 1 Уговора о првенственој концесији за привредно коришћење трговачке луке Котор са концесионаром „Лука Котор“ АД Котор. У том контексту Влада је прихватила иновирано поглавље 8. Пословног плана – Инвестициони програм за период концесије и Анекс 1 Уговора. Анексом је обухваћено и пружање лучке услуге – лучке пилотажа у луци Котор и Бококоторском заливу, за износ од 650.000 еура годишње фиксне концесионе накнаде, уз варијабилну концесиону накнаду; затим да се питање сидришта уреди на начин који неће реметити сигуран пролаз пловилима која упловљавају, односно испловљавају из Луке Котор, или се крећу тим дијелом Бококоторског залива, као и да се трајање уговора продужи за 13 мјесеци, усљед више силе, изазване пандемијом Covid-19, усљед чега је Концесионар био спријечен да обавља концесиону дјелатност, те да се прихвати иновирано поглавље VIII (Инвестициони програм) Пословног плана. Закључивањем овог Анекса омогућиће се законито обављање лучке пилотаже, у овом случају од стране привредног друштва у већинском власништву државе/општине, као и увећан износ годишње фиксне концесионе накнаде која ће умјесто досадашњих 250.000 еура, износити 900.000 еура, уз плаћање и варијабилне концесионе накнаде.
Влада је донијела Акциони план за 2024. годину, за спровођење Стратегије унапређења политике јавних набавки и јавно-приватног партнерства у Црној Гори за период 2021-2025. године и усвојила Извјештај о реализацији активности из Акционог плана за 2023. годину, ради имплементације Стратегије унапређења политике јавних набавки и јавноприватног партнерства у Црној Гори за период 2021-2025. године. Акциони план за 2024. годину за спровођење Стратегије представља преглед планираних активности усмјерених на остваривање оперативних циљева зацртаних стратешким документом у датој години. Укупан број активности овог Акционог плана је 22, садржаних у оквиру шест Оперативних циљева и то:
- Професионализација и унапређење оперативних капацитета на нивоу наручилаца (5 активности),
- Успостављање ефективних механизама за координацијску и консултативну функцију код Министарства финансија и осталих институција у систему јавних набавки (2 активности),
- Унапређење платформе црногорске електронске јавне набавке (ЦЕЈН) - 4 активности,
- Подстицање примјене оквирних споразума, централизованих јавних набавки, зелених и одрживих набавки и учешћа МСП у поступцима јавних набавки (4 активности),
- Унапређење правне заштите пред Комисијом за заштиту права у поступцима јавних набавки (4 активности),
- Јачање институционалних и оперативних капацитета кључних учесника у систему како би се на ефективан начин подржала имплементација правног оквира за јавно-приватна партнерства (3 активности).
У Извјештају о реализицаији Акционог плана за 2023. годину се наводи да је било предвиђено укупно 17 активности, од којих је реализовано њих 10 или 58,82 %, нијесу реализоване 4 активности или 23,52 %, док је дјелимично реализованих или мјера чија је реализација у току или у континуитету три или 17,64 %. Мјере које нијесу реализоване или су дјелимично реализоване дио су Акционог плана за 2024. годину, у зависности од њихове актуелности.
Усвојен је Извјештај о реализацији капиталног буџета Црне Горе за први квартал 2024. године. Законом о буџету за 2024. годину за капитални буџет су планирана средства у укупном износу од 240.012.958 еура за реализацију 332 пројекта (активности), укупне процијењене вриједности 2,8 милијарди еура. У првом кварталу 2024. године за реализацију капиталног буџета Црне Горе потрошено је 25 милиона еура или 10 % од укупно планираног износа, од чега је 4,2 милиона еура плаћено из кредитних средстава, а 2 милиона еура из ЕУ донација (IPA пројекти). Динамика извршења у односу на претходну годину (10,7 милиона еура или 5 %) је готово дупло боља, док је укупна потрошња повећана два и по пута. У оквиру капиталног буџета Управе за капиталне пројекте за спровођење 254 пројекта (активности) опредијељено је 85 милиона еура, што је 35 % од укупног Капиталног буџета за 2024. годину. У првом кварталу 2024. године за пројекте које реализује Управа за капиталне пројекте плаћено је 14,7 милиона еура, односно 16 % од укупно планиране суме, што је чак четири пута више у односу на исти период прошле године када је плаћено 3,5 милиона еура (3% од укупно планиране за 2023. годину). У оквиру капиталног буџета Управе за саобраћај планирана су средства у укупном износу од 155 милиона еура, од чега је за спровођење 77 пројеката опредијељено 65 милиона еура илити 27 %, док је за Аутопут Бар-Бољаре, дионица Матешево-Андријевица, опредијељено 90 милиона еура што је 38 % од укупног Капиталног буџета. У првом кварталу 2024. године за пројекте које реализује Управа за саобраћај плаћено је 10,3 милиона еура односно 7 % од укупно планиране суме, што је за три милиона више него прошле године када је плаћено 7,1 милиона еура. Имајући у виду да је у току израда пројектне документације за дионицу аутопута од Матешева до Андријевице, извршење капиталног буџета Управе за саобраћај је на 11 % од планираног износа са остале пројекте мимо аутопута, што је динамика потрошње на готово идентичном нивоу у односу на прошлу годину.
Влада је усвојила Извјештај о реализацији Акционог плана за испуњавање завршних мјерила у Поглављу 27 – Животна средина и климатске промјене, за извјештајни период септембар 2023 – фебруар 2024. године. У Извјештају се наводи да је у наведеном периоду планирана реализација 206 мјера од којих су 124 мјере са роком доспјеле за реализацију и 82 мјере са роком континуирано. У извјештајном периоду планирана је реализација 124 мјера са роком доспјело за реализацију, од којих је реализовано 11 мјера (8,87 %) и 49 мјера које су дјелимично реализоване (39,51 %). У извјештајном периоду планиране су 82 мјере са роком континуирано, од којих је 41 реализована (50 %) и 31 мјера које су дјелимично реализоване (37,8%).
Усвојен је Извјештај о реализацији Програма заштите и очувања културних добара за 2023. годину. Програмом за 2023. годину планирана је реализација 45 програма и пројеката од значаја за остваривање јавног интереса у области кутурне баштине, за шта је укупно предвиђено 704.400 еура. У Извјештају се наводи да је 69 % пројеката реализовано, три (7 %) пројекта су нереализована, док је 24 % дјелимично реализовано и биће завршени у 2024. години. Од 704.400 еура планираних средстава, утрошено је 382.086 еура.
Влада је усвојила Извјештај о раду Заштитника имовинско - правних интереса Црне Горе за 2023. годину.
Усвојена је Информација о потреби закључивања анекса уговора о коришћењу плажа, купалишта и локација за постављање привремених објеката у зони морског добра, Програму привремених објеката у зони морског добра за период 2024 – 2028. године и Цјеновнику почетних накнада за коришћење/закуп морског добра. У информацији се наводи да ће се, у циљу благовремене припреме љетње туристичке сезоне, за постојећа купалишта, плаже, као и локације за постављање привремених објеката које су планиране измјенама и допунама Програма привремених објеката у зони морског добра за период 2019 – 2023. године, закључити анекси уговора, док ће новопланиране плаже, купалишта и локације за привремене објекте који су планирани новим Програмом привремених објеката у зони морског добра за период 2024 – 2028. године бити обухваћене тендерским поступком који ће спровести ЈПМД. Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине је, у сарадњи са ЈПМД, у протеклом периоду радило на активностима неопходним за несметану припрему и одвијање љетњих турсичких сезона. Имајући у виду да је ЈПМД доставило предлог документа којим се дефинишу плаже и купалишта 5. марта 2024. године, након детаљног увида и анализе, констатовано је да предлог није могуће реализовати до 1. маја, односно званичног почетка љетње туристичке сезоне. Влада је дала сагласност на Цјеновник почетних накнада за коришћење/закуп морског добра, који је донио Управни одбор ЈПМД 25. 03. 2024. године, који се користи за утврђивање сезонских и вансезонских накнада за коришћење дјелова морског добра за постављање привремених објеката, везивање пловних објеката и, истовремено, представља основ за утврђивање почетних накнада/закупнина за уступање дјелова морског добра-плажа и купалишта путем јавног конкурса или других облика уступања. Свеобухватном анализом досадашњих износа накнада утврђено је да се исте не подударају са реалним стањем на тржишту, а посебно се имало у виду о којој врсти земљишта се ради. Нови Цјеновник односиће се на новопланирана купалишта и локације за постављање привремених објеката из Програма привремених објеката у зони морског добра за период 2024 – 2028 . године, као и за локације на којима је дошло до увећања квадратуре.
Влада је донијела Средњорочни програм рада Владе 2024-2027 и Програм рада Владе за 2024. годину. У дискусији је наглашено да је ова Влада у потпуности посвећена повећању транспарентности и има јасну намјеру да крајње кориснике јавних политика, грађанке и грађане, стави у први план. Кључни приоритети Владе за наредни период су:
- Црна Гора је држава владавине права и кредибилна чланица ЕУ и НАТО,
- Стабилан финансијски и економски систем за богату државу, грађане и грађанке,
- Здрави и образовани појединци као темељ просперитетног и солидарног друштва.
Програмом рада Владе у 2024. је предвиђено укупно 396 активности, од чега 222 у тематском и 174 у нормативном дијелу.
Усвојен је Извјештај о реализацији Средњорочног програма рада Владе Црне Горе 2022-2024 у 2023. години. Програмом је за 2023. било планирано укупно 359 активности од којих 121 из надлежности Комисије за политички систем, унутрашњу и вањску политику и 238 активности из надлежности Комисије за економску политику и финансијски систем. Од укупног броја планираних активности, реализовано је 57 из надлежности Комисије за политички систем, унутрашњу и вањску политику, као и 120 активности из надлежности Комисије за економску политику и финансијски систем, што чини 49.3 % укупне реализације Програма за 2023. годину.
Влада је усвојила Програм приступања Црне Горе Европској унији 2024-2027. Програм приступања, усклађен је са Средњорочним програмом рада Владе и има за циљ да трасира пут државе ка усаглашености са релевантном правном тековином у свим областима преговора. Програм, у оквиру сва 33 преговарачка поглавља, обухвата 718 планова, при чему треба имати у виду да се одређен број аката, понавља кроз више поглавља. Од 718 прописа, 165 их је планирано кроз стратешки, а 553 кроз законодавни оквир, док је од 553 плана чак 221 закон, а 332 подзаконска акта. Што се тиче прегледа планова по годинама, највише обавеза планирано је за 2024. и то 326, док је за 2025. планирано укупно 231, за 2026. 105 прописа, а у 2027. је планиран 56 прописа.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.