- Влада Црне Горе
Саопштење са 28. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 28. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 28. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог закона о информационој безбиједности. У процесу континуираног усклађивања са правном тековином ЕУ, у Предлог закона се транспонују најновије директиве ЕУ, чиме ће се значајно унаприједити област информационе безбиједности. Овај пропис пружа основ за успостављање одрживог система за ефикасно откривање и одбрану од сајбер пријетњи и инцидената високог нивоа софистицираности и осигурава континуитет пружања услуга у случају будућих инцидената, чиме се доприноси ефикаснијем функционисању привреде и друштва уопште, као и јачању повјерења корисника електронске управе у заштиту њихових података. Предлогом закона дефинисани су кључни и важни субјекти, као носиоци критичне информатичке инфраструктуре, мјере информационе безбједности, укључујући мјеру управљања ризицима у области сајбер безбједности, као и поступак контроле примјене тих мјера путем успостављања стручног надзора, чиме ће бити омогућена регулаторна функција над кључним и важним субјектима. Прописано је успостављање Агенције за сајбер безбједност, као и подизање капацитета за сајбер одбрану, између осталог и формирањем и стављањем у функцију тима за одбрану од сајбер пријетњи и инцидената – CIRT-а државне управе, организационе јединице у Министарству јавне управе која је, у складу са посебним законом, задужена за управљање Владином информачком инфраструктуром и информационо-комуникационом мрежом органа.
Усвојена је Информација о намјери Владе Црне Горе за откуп дијела акција у власништву мањинских акционара емитента „Жељезнички превоз Црне Горе“ АД Подгорица означених симболом ЖПЦГ и „Одржавање жељезничких возних средстава“ АД Подгорица означених симболом ОЖВС. У циљу реализације закључака са сједнице одржане 15. фебруара, којима је Министарство саобраћаја и поморства задужено да спроведе неопходне активности у циљу припајања ова два привредна друштва, урађена је аналза вриједности пакета акција окупљених мањинских акционара који у структури ЖПЦГ цине 5,18 % и у 0ЖВС 8,15 %. На основу књиговодствене вриједности капитала, и на основу прелиминарних података на 31. децембар 2023. године, удио окупљених мањинских акционара у капиталу оба друштва износио је приближно 1,83 милиона еура. Такође, у преговорима са представницима окупљених мањинских акционара ЖПЦГ и 0ЖВС постигнута је сагласност око цијене акција од 1,70 еура по акцији ЖПЦГ и 2.10 еура по акцији 0ЖВС, што у укупној вриједности износи 1,4 милиона за куповину оба пакета акција окупљених мањинских акционара. Имајући у виду да у структури капитала постоји одређени број акција физичких лица које нијесу обухваћене пакетом акција окупљених мањинских акционара, тачније 2,26 % у ЖПЦГ и 4,25% у 0ЖВС, постоји очекивање да ће се један дио расутих акционара јавити током поступка на берзи. Уколико би Држава преузела поменути пакет акција од мањинских акционара који би коштао у укупном износу мање од 1,5 милиона еура, то би, са већ постојећим акцијама, омогућило да се у ЖПЦГ повећа акцијски капитал на преко 98 % а у ОЖВС преко 96 %. С тим у вези, Влада је дала сагласност да се на Монтенегроберзи количински купи највише 368,388 акција ЖПЦГ по максималној цијени од 1,70 еура по једној акцији и највише 366,597 акција ОЖВС по максималној цијени од 2,10 еура по једној акцији. Влада је дала сагласност и да се, уколико током поступка откупа акција, дође до понуде акција по истој цијени од стране расутих акционара, наведене акције откупе у максималном износу од 100.000 еура.
Влада је донијела Програм коришћења средстава за послове управљања водама за 2024. годину. За финансирање обавеза и потреба за управљање водним ресурсима у 2024. години, Програмом су планирана средства у износу од 491.200 еура, чиме су обухваћене основне активности у области управљања водама, заштити вода, заштити од вода, ефикасније коришћење вода, као и за функционисање Водног информационог система. Програмом су, поред осталог, предвиђена средства за прикупљање подлога, израду и ревизију планске и пројектне документације, без чије израде није могуће извршити регулацију водотока и адекватно управљати водама. У дијелу управљања водним ресурсима, највећи износ средстава опредијељен је за уређење водотока, редовно одржавање и контролу стања. За управљање водним информационим системом, Програмом су, између осталог, предвиђена средства за аутоматизацију размјене података са институцијама у Црној Гори које су надлежне за систем управљања водама, као и за набавку и одржавање опреме за водни информациони систем. Планиране су и активности на изради фазе II катастра загађивача вода али и I прве фазе катастра подземних вода. Средства су опредијељена и за ревизије катастара, регистара, планова и програма, нарочито њихово усклађивање са ЕУ легислативом.
Усвојен је Извјештај о преговорима између делегација Црне Горе и Босне и Херцеговине у вези са закључивањем Споразума између Црне Горе и Босне и Херцеговине о социјалном осигурању. Закључивањем Споразума између Црне Горе и Босне и Херцеговине о социјалном осигурању омогућиће се регулисање међусобних односа у области пензијског и инвалидског осигурања, здравственог осигурања, осигурања за случај незапослености и осталих питања из домена социјалног осигурања, а посебно изједначавање у правима држављана по основу боравка и рада у државама уговорницама. Споразум се темељи на опште прихваћеним принципима и искуствима наше државе из ове области, као и стандардима које предвиђа Регулатива Европске уније број 883/2004 о координацији система социјалне сигурности. С тим у вези, Влада је прихватила предлоге Споразума између Црне Горе и Босне и Херцеговине о социјалном осигурању и Административног споразума за његово спровођење.
Влада је усвојила Информацију о закључивању Протокола између Министарства унутрашњих послова Црне Горе, Управе полиције и Министарства унутрашњих послова Републике Србије, Дирекције полиције о сарадњи током туристичке сезоне и прихватила текст Протокола. У заједничком раду са црногорским полицијским службеницима, полицијски службеници Републике Србије помажу у остваривању боље комуникације са туристима и заједнички доприносе повољном безбједносном амбијенту на црногорском приморју. У Информацији се подсјећа да се од 2012. године у Црној Гори континуирано спроводи размјена полицијских службеника са Републиком Србијом ради подизања сигурности током туристичке сезоне. Оваква сарадња доприноси да се размјеном искустава јача безбједносна заштита и превентивно се дјелује на криминалне активности међународног карактера за вријеме туристичке сезоне. У заједничком раду са црногорским полицијским службеницима, полицијски службеници Републике Србије помажу у остваривању боље комуникације са туристима и заједнички доприносе повољном безбједносном амбијенту на црногорском приморју. Протоколом је, на захтјев црногорске полиције, предвиђено да српска полиција упућује три полицијска службеника криминалистичке полиције и три униформисана службеника полиције опште надлежности у Црну Гору у раздобљу од 01. јула до 01. септембра, у периодима не краћим од 20 дана.
Усвојена је Информација о организацији Самита лидера земаља Западног Балкана (WБ6) о Плану раста, који ће бити одржан 15 – 16. маја 2024. године у Котору. У Информацији се наглашава да ће нови План раста за Западни Балкан ојачати економску сарадњу у региону и обезбиједити опипљиве користи за државе региона кроз приступ јединственом тржишту ЕУ, као и да су за његову успјешну имплементацију неопходни заједнички напори и синергија свих држава региона. С тим у вези, током претходних мјесеци, одржани су министарски састанци и регионални самити лидера Западног Балкана у Скопљу и Тирани. На овим састанцима лидери и министри земаља региона и представници Европске уније и Сједињених Америчких Држава разговарају о Плану раста за Западни Балкан, који укључује шест милијарди еура бесповратне помоћи и кредита за убрзање социоекономског приближавања Европској унији, односно, двије милијарде у грантовима и четири милијарде у повољним кредитима које гарантује ЕУ. На Самит су, осим лидера и министара, позване и партнерске организације, као што су: Регионал Цооператион Цоунцил, Европска банка за обнову и развој, Европска инвестициона банка, Свјетска банка, Транспортна заједница, Атлантски савез, Енергетска заједница, Фондација за отворено друштво, Respa, GIZ, високи представници Европске комисије и други.
Влада је донијела Одлуку о допуни Одлуке о образовању Комисије за спровођење јавне аукције за додјелу емисионих кредита. С обзиром да Комисија, на основу наведеног прописа и прописане документације, доноси Одлуку о додјели бесплатних емисионих кредита, неопходно је било додатно уредити одређена правно-техничка питања, како би иста била прописно озваничена и донијета од радног тијела које је у ту сврху формирано.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.