- Влада Црне Горе
Саопштење са 31. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 31. сједнице Владе Црне Горе
Влада је данас одржала 31. сједницу, којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић. На почетку сједнице, предсједник Абазовић је обавијестио чланове Владе да је одредио Ану Новаковић Ђуровић, министарку екологије, просторног планирања и урбанизма да руководи радом Министарства европских послова.
Влада је утврдила Предлог закона о заштити од јонизујућих зрачења, радијационој и нуклеарној сигурности и безбједности. Овим законом уређују се заштита живота и здравља људи и животне средине од штетног дејства јонизујућих зрачења, увоз, извоз и транзит извора јонизујућих зрачења и нуклеарних материјала, превоз радиоактивних извора и нуклеарних материјала, управљање радиоактивним отпадом, као и друга питања од значаја за радијациону и нуклеарну сигурност и безбиједност. У Предлог закона транспоновано је 11 директива Савјета ЕУ, једна Одлука и једна Уредба Савјета ЕУ. У овој области Црна Гора је страна уговорница 26 међународно-правних инструмената, чије су поједине одредбе, такође, транспоноване у предложени закон. Осим тога, у његовој изради коришћени су стандарди Међународне агенције за атомску енергију из области сигурности и безбједности. Посебна пажња је била посвећена и отклањању бизнис баријера и стварању конкурентног тржишта, које се посебно огледа у низу датих послова, чиме ће се отворити простор за нова правна лица или предузетнике.
Утврђен је Предлог Закона о измјенама и допуни Закона о зарадама запослених у јавном сектору. Иновираном законским рјешењем је предвиђено да се запосленом у Полицијском одјељењу образованом у складу са чланом 26 Закона о специјалном државном тужилаштву омогући остваривање права на додатак на основну зараду до 60 % висине основне зараде. У циљу стварања правног основа за преговарање коефицијената за зараде државних службеника и намјештеника са синдикатом, предложено је да се брише табеларни приказ групе послова са коефицијентима Група послова Д и да се за запослене чија су звања утврђена законом којим се уређује категоризација радних мјеста државних службеника и намјештеника и локалних службеника и намјештеника, коефицијенти утврђују Гранским колективним уговором, уз сагласност Владе, по претходно прибављеном мишљењу Министарства финансија. За запослене чија звања нијесу утврђена у оквиру категорија експертско-руководни кадар, експертски кадар и извршни кадар у складу са законом којим се уређује категоризација радних мјеста локалних службеника и намјештеника, коефицијенти ће се и даље утврђивати актом надлежног органа локалне самоуправе, уз претходно прибављену сагласност Министарства финансија. Такође је предложено и брисање одредбе којом је било прописано да се коефицијенти за зараде запослених у Скупштини, суду, државном тужилаштву и Секретаријату Тужилачког савјета утврђују посебним актом, из разлога утврђивања коефицијената Гранским колективним уговором као и за остале службенике и намјештенике. Поред осталог, предвиђено је да ће се до закључивања Гранског колективног уговора за област управе и правосуђа примјењивати важећи коефицијенти утврђени важећим прописима.
Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о порезу на доходак физичких лица, којим се прописује: нови извор прихода (друга примања); ослобађања од плаћања пореза за дигиталног номада и корисника подстицајних мјера за развој истраживања и иновација; измјене код ослобађања од плаћања пореза на доходак физичких лица; заштитна мјера у случају злоупотребе код преноса удјела у правном лицу. Важећим Законом су примања физичких лица која нијесу запослена код исплатиоца обухваћена личним примањима на која се порез плаћа по прогресивним стопама уз неопорезиви дио зараде. Предложено је да се ова и друга слична примања пропишу као посебан извор прихода, на који ће се порез плаћати по пропорционалној стопи од 15 %, имајући у виду да та примања нијесу зарада. Предложена су и праведнија рјешења у ослобађањима од плаћања пореза на доходак физичких лица, тако да ће бити задржано ослобађање за категорије примања на која се до сад није плаћао порез, а дио тих примања који прелази лимите утврђене Законом ће бити опорезован по правилима прописаним за друга примања. Предвиђено је увећање лимита отпремнине приликом одласка у пензију на који се не плаћа порез на доходак, са 1.000 на 1.500 еура, као и за све врсте јубиларних награда, за по 50 еура. Међу примањима на која се не плаћа порез на доходак физичких лица је уврштена и накнада за новорођено дијете, без обзира на њену висину. Важећим законским рјешењем је прописано да капитални добитак од удјела у правном лицу представља разлику између продајне и набавне вриједности удјела, али се не прецизира заштитна норма у случају када је продајна вриједност нереално исказана. Због тога је предложено да уколико је продајна вриједност нижа од тржишне, у том случају продајну вриједност утврђује надлежни порески орган у складу са законом којим се уређује порески поступак. Будући да судски поступци и поступци пред државним органима могу трајати дужи временски период, а у циљу праведног опорезивања личних примања насталих из тих поступака, предвиђена је обавеза исплатиоца примања, који до дана ступања на снагу овог закона није обрачунао, обуставио и уплатио порез на зараду која се исплаћује по окончању поступка, да то учини приликом исплате тог примања, по стопи која је важила на дан кад је оно требало да буде уплаћено.
Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о доприносима за обавезно социјално осигурање. Ријеч је о усклађивању са Предлогом закона о измјенама и допунама Закона о порезу на доходак физичких лица. Иновираним одредбама регулисано је: измјена дефиниције основице за обрачун и плаћање доприноса; јачање правне снаге за олакшице које могу остварити пољопривредни произвођачи; унапређење законског рјешења које прописује повраћај више плаћеног доприноса; детаљно прописивање примања на која се не плаћају доприноси; прописивање ослобођења од плаћања доприноса за корисника подстицајних мјера за развој истраживања и иновација, те дигиталног номада.
Влада је утврдила Предлог закона о допуни Закона о спречавању нелегалног пословања. Допуна има за циљ увођење, односно проширивање обима забране пословања за лица која имају преко 30 % учешћа у капиталу привредног друштва над којим је отворен стечај или поступак ликвидације, која не измирују пореске обавезе, односно чији су рачуни блокирани у поступку принудне наплате. У пракси је евидентиран све чешћи број појава да управо наведена лица постају власници удјела у другим привредним друштвима путем закључивања уговора о преносу удјела, те на тај начин избјегавају смисао ове норме, односно избјегавају плаћање пореских обавеза. Како би се то спријечило, проширен је обим забране пословања, тако што ће се она убудуће односити и на лица која накнадно на основу уговора о преносу удјела приступају привредном друштву као оснивачи, односно власници удјела.
Утврђен је Предлог закона о измјени Закона о рачуноводству. Основни разлог за измјену Закона је потреба усклађивања рока за добијање лиценци овлашћеног преговарача који је продужен на три године.
Влада је утврдила Предлог закона о потврђивању Другог додатног протокола уз Конвенцију о рачунарском криминалу о унапријеђеној сарадњи и откривању електронских доказа. Препознајући све већу употребу информационе и комуникационе технологије, укључујући интернет услуге, и растући рачунарски криминал који представља пријетњу демократији и владавини права и који многе државе сматрају и пријетњом људским правима, Протокол за циљ има да додатно унаприједи сарадњу у вези са рачунарским криминалом и способност органа кривичног правосуђа да прикупљају доказе у електронској форми за било које кривично дјело за потребе конкретних кривичних истрага или поступка путем додатних алата који се односе на ефикаснију узајамну помоћ и друге облике сарадње надлежних органа. Пропис ће, како се наводи у материјалу, имати позитиван утицај на правду односно на ефикасност међународне сарадње на овом плану, а допринијеће и снажној позицији Црне Горе као чланице Савјета Европе када је ријеч о укупној правосудној сарадњи у кривичним стварима.
Донијета је Уредба о допуни Уредбе о начину израчунавања индекса развијености јединице локалне самоуправе. Допуном је омогућено да се за новоформирану јединицу локалне самоуправе Зета индекс развијености израчуна на основу расположивих података надлежних органа управе и организација. Претходно су се за израчунавање индекса развијености за јединицу локалне самоуправе користили подаци за последње три године, а пошто је Општина Зета основана у току 2022. године, да би могла да користи подстицајне мјере које се додјељују сходно степену развијености, Уредба је допуњена.
Влада је усвојила Годишњи извјештај о спровођењу Државног плана управљања отпадом, за 2021. годину.
Усвојен је Извјештај о реализацији Акционог плана за испуњавање завршних мјерила у Поглављу 27 - Животна средина и климатске промјене, за извјештајни период март - август 2022. године. Ријеч је о трећем полугодишњем Извјештају у којем се наводи да је у посматраном периоду реализовано 14 мјера од 57 планираних. Од почетка имплементације Акционог плана у фебруару 2021. године од планираних 290 мјера, реализоване су 184, или 63,1 %.
Влада је усвојила Извјештај о инспекцијском надзору у области јавних набавки (за период јануар – јун 2022. године). У Извјештају се наводи да је Инспекција за јавне набавке у овом периоду извршила 168 инспекцијских прегледа, (код једног субјекта инспекцијски преглед је извршен три пута, код шест субјеката два пута), код 160 субјеката – обвезника примјене Закона о јавним набавкама, у којима је утврђено укупно 137 неправилности (код 59 субјекта надзора). Од укупног броја инспекцијских прегледа, 27 је извршено по иницијативама, у којима је утврђено осам неправилности. У циљу отклањања утврђених неправилности, инспектори су изрекли 124 мјере указивања. Од укупно 137 утврђених неправилности отклоњено је 117, док осталих 20 неправилности нијесу отклоњене. За седам неправилности (неиспуњеност услова за обављање послова службеника за јавне набавке) није истекао рок за отклањање до краја извјештајног периода, док се пет неправилности није могло отклонити, с обзиром на то да се предметна радња не може вратити у пређашње стање. Поводом осам неправилности утврђених у контролама поступака набавки мале вриједности и хитних набавки, није поступано због истека рока за предузимање мјера.
Усвојена је Информација о потреби реализације помоћи превозницима у друмском саобраћају. У Информацији се наводи да је сектор јавног превоза путника у друмском саобраћају један од најпогођенијих сектора усљед пандемије вируса COVID–19 и високе цијене енергената. Због тога директна финансијска помоћ у висини од 500 еура по лиценцираној возној јединици (аутобусу) представља значајну подршку у циљу очувања и квалитетног одржавања возног парка, припреме за обављање превоза у зимским условима, као и због очувања успостављених линија на националном и међународном нивоу. Тим поводом, задужено је Министарство капиталних инвестиција да објави Јавни позив за достављање захтјева за додјелу једнократне помоћи превозницима у друмском саобраћају.
Влада је усвојила Информацију о трећем извјештају независног контролора о налазима чињеничног стања везано за пројекат изградње хотелског комплекса „Montis hotel&resorts" у Колашину са 5 звјездица, по кондо моделу пословања, припремљеном од стране друштва за ревизију „TPA Audit Tax&Accounting" доо Подгорица. У Информацији се наводи да је у извјештајном периоду, од 01.10.2021. до 31.03.2022. године, реализација пројекта текла добром динамиком. Укупно утрошена средства, према наводима контролора, износе 3.643.639 еура без ПДВ-а, што је у складу са динамичким планом. Од наведеног износа, 2.886.257 еура су улагања у грађевинске радове на терену. До сад је укупно уложено 4.877.608 еура, односно 54% од предвиђених улагања.
Донијет је Кадровски план за Министарство науке и технолошког развоја за 2022. годину.
Влада је дала сагласност да се Одбојкашком савезу Црне Горе из текуће буџетске резерве исплати 100.000 еура, као подршка за учешће мушке одбојкашке репрезентације на Европском првенству.
Усвојена је Информација о потреби преусмјеравања средстава Министарству одбране из текуће буџетске резерве у укупном износу од 180.000 еура. Новац ће бити преусмјерен у циљу извођења обуке првог црногорског контигента на полигону „Криволак“ у Републици Сјеверној Македонији који је планиран за упућивање у НАТО снаге појачане будности – EVA (Enhanced Vigilance Activitie) у Републици Бугарској.
Влада је усвојила Одлуку о измјени Одлуке о предузимању привремених мјера усљед појаве епидемије заразне болести COVID-19 од већег епидемиолошког значаја, којом се важење постојећих епидемиолошких мјера продужава до 16. децембра.
Потпредсједник Владе и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Владимир Јоковић је поднио Влади Усмену информацију о потреби рјешавања проблема бивших запослених Фабрике електрода Плужине. Тим поводом, задужено је Министарство финансија да Влади достави предлог модела за исплату дуговања бившим радницима фабрике електрода.
Поред осталог, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.