Саопштење са 39. сједнице Владе Црне Горе

Овај чланак садржи листу докумената

Влада је на данас одржаној, 39. сједници којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић, донијела Програм рада Владе Црне Горе за 2023. годину. Програмом је предвиђено укупно 348 активности, од чега 213 у тематском и 135 у нормативном дијелу, које су планиране у оквиру шест приоритета: Владавина права и једнаке шансе; Здраве финансије и економски развој; Здравље и здрава животна средина; Образовање и друштво засновано на знању; Дигитална трансформација и Црна Гора – будућа чланица Европске уније са оснаженом позицијом на међународној сцени. У расправи је истакнуто да је Програм методолошки усклађен са програмским буџетом, што омогућава прегледно праћење финансирања и реализације обавеза. Полазне основе за припрему Програма су програм кандидата за предсједника Владе који је прихватила Скупштина, мјере економске политике за текућу годину и обавезе које произилазе из закона и стратешких докумената и процеса приступања Црне Горе Европској унији. Сви приоритети и циљеви, дефинисани Средњорочним програмом рада Владе 2022-2024 усвојеног 26. јануара 2022. године, детаљније се разрађују кроз годишње програме рада, у којима су дефинисане конкретне активности, у стратешком и нормативном оквиру, које доприносе остварењу зацртаних циљева. Успјешност у реализацији обавеза предвиђених годишњим програмом се огледа како у њиховој појединачној реализацији, тако и у доприносу достизању планираних вриједности индикатора учинка.

Утврђени су амандмани на Предлог закона о измјенама и допунама Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу. Предложеним амандманима се отвара могућност покретања поступка трајног одузимања имовинске користи у ранијој фази, након доношења наредбе о спровођењу истраге, када постоји довољан степен сумње да је имовинска корист стечена криминалном дјелатношћу, умјесто рјешења којим је било предвиђено да се поступак покреће након потрврђивања оптужнице. Имајући у виду да наредбу о спровођењу истраге доноси државни тужилац кад оцијени да наводи у кривичној пријави и прилози уз кривичну пријаву указују да постоји основана сумња да је осумњичени учинио кривично дјело које му се ставља на терет, доношење наредбе о спровођењу истраге је довољан основ за покретање поступка за трајно одузимање имовинске користи, будући да кривични поступак почиње доношењем наредбе о спровођењу истраге. У дефинисању ове одредбе пошло се од чињенице да је наредба први акт којим се потврђује основана сумња у односу на неко лице, те да се докази углавном прикупљају у периоду који су претходили, или одмах по њеном доношењу, при чему се степен основаности сумње у малом проценту помјера до тренутка подношења оптужнице. На ово јасно указује пракса, јер је занемарљив проценат обустава поступка након доношења наредбе о спровођењу истраге. У дискусији је наглашено да се на овај начин ускраћују ресурси организованом криминалу за даље вршење најтежих кривичних дјела, а стварају услови за ефикасно одузимање имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу.

Влада је утврдила Предлог закона о допуни Закона о индустријским емисиијама. Предлогом закона се додатно унапређује систем на националном нивоу, како би се обезбиједили услови за његову ефикаснију имплементацију, тачније, дио независног прегледа и оцјене обавезне документације која се прилаже уз захтјев за издавање интегрисане дозволе. Допуном закона предвиђено је да оператер сноси трошкове рада комисије која се бави анализом и оцјеном документације која се доставља у поступку издавања интегрисане дозволе. Прописано је и да ће се висина трошкова за рад комисије одређивати у зависности од врсте и сложености постројења за које се издаје интегрисана дозвола, од стране Агенције за заштиту животне средине, уз претходно прибављено мишљење органа државне управе надлежног за послове финансија.

Донијета је Одлука о давању шума у државној својини на коришћење продајом дрвета у дубећем стању (редовне сјече у 2023. години). Предмет ове Одлуке је давање шума у подручним јединицама Пљевља, Рожаје, Беране, Жабљак, Колашин, Плужине, Бијело Поље, Андријевица, Подгорица, Даниловград, Никшић, Плав, Шавник и Петњица, по газдинским јединицама и одјељењима у складу са планским актима, у количинама и по почетним цијенама како је наведено Одлуком. Основ за утврђивање почетне цијене дрвета чине квалитет дозначене бруто дрвне запремине, отвореност шумских путева, дужина транспортних дистанци и други параметри дефинисани Законом о шумама. Давање шума на коришћење продајом дрвета у дубећем стању спровешће се у поступку јавног надметања путем Јавног позива. Очекивани минимални приходи по овом основу би износили 9.870.299,50 еура.

Влада је усвојила Програм развоја пољопривреде и руралних подручја Црне Горе у оквиру ИПАРД II – 2014 – 2020 верзија 1.4. ИПАРД II програм за период 2014-2022 отпочео је у Црној Гори са имплементацијом 2018. године, те је за његову реализацију било опредијељено 12.740.654 еура националних средстава. До овог тренутка програм је претрпио 4 измјене. Последња измјена ИПАРД II програма - верзија 1.4, односи се на финансијске корекције услед губљења дијела средстава ЕУ подршке у износу од 750.000 еура. Усљед корекције дијела ЕУ подршке, коригована је и национална контрибуција која сада износи 12.684.033 еура за програмски период. Методологија која је коришћења приликом обрачуна финансијских издатака за имплементацију предметног Програма је у складу са правилима прописаним Оквирним и Секторским споразумом између Црне Горе коју представља Влада Црне Горе и Европске комисије о правилима за спровођење финансијске помоћи Уније и оквиру Инструмента претприступне подршке (ИПА II). Њом је предвиђено да од укупног износа од 50.924.371 еура који је опредјелјен као бесповратна јавна подршка пољопривредним произвођачима, допринос ЕУ износи 38.240.337 еура, док национални допринос износи 12.684.033 еура. Измјена програма је спроведена у складу са важећим правила, што значи да се о измјенама расправљало на Одбору за надгледање, те је ИПАРД II програм верзија 1.4 усаглашена у комуникацији са интересним странама и Европском комисијом. Измјене су званично усвојене од стране Европске комисије у децембру 2022. године. Како би се окончао поступак измјене Програма неопходно је његово званично усвајање од стране Владе Црне Горе.

Усвојена је Информација о потреби потписивања Конвенције о признању и извршењу страних пресуда у грађанским или трговачким стварима. У Информацији се наводи да Конвенција, која се бави једном од три области међународног приватног права – признањем и извршењем страних пресуда, представља прекретницу у извршавању прекограничних спорова и треба да унаприједи правосудну сарадњу у домену грађанских или трговачких ствари. Конвенција је осмишљена да обезбиједи ефикасан и дјелотворан систем за признање и извршење страних пресуда у грађанским или трговачким стварима, а смањиће трошкове и вријеме потребно за обезбјеђивање признања и извршења пресуда, чиме ће приступ практичној правди бити бржи и изискиваће мање трошкове.

Влада је усвојила Информацију о пројекту „Пречишћавање отпадних вода у општини Улцињ – изградња постројења за пречишћавање отпадних вода и пратеће инфраструктуре“ и прихватила Споразум о просљеђивању донације између Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма и „Vodacom“ д.о.о. Тиват. У Информацији се наводи да су KfW банка и Црна Гора, коју је представљало Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма и „Vodacom“ д.о.о. Тиват, потписали Уговор о донацији на износ од 974.780 еура, намијењених за пројекат Стручне услуге „Постројење за пречишћавање отпадних вода и пратећа инфраструктура у општини Улцињу: Ажурирање студије изводљивости, Процјена утицаја на животну средину и друштво, пројекти, тендер“, 15. септембра 2022. године. У складу са Уговором, Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, као корисник донације, је у обавези да донаторска средства прослиједи „Vodacomu“ д.о.о. Тиват, као Имплементационој агенцији. Како би средства била прослијеђена неопходно је потписати наведени Споразум.

Усвојена је измјена закључака Владе Црне Горе број: 04-4621/2 од 22.јула 2022. године, на сједници одржаној 18.јула 2022. године којом се средства за завршетак реализације реконструкције западне трибине фудбалског стадиона у Никшићу увећавају са 730.000 еура на 994.000 еура. У складу са наведеним закључком Владе Управа за капиталне пројекте је спровела поступак јавне набавке за избор извођача радова за додатне радове на реконструкцији запане трибине фудбалског стадиона у Никшићу. Након окончања наведене тендерске процедуре није било пристиглих понуда. Имајућу у виду глобални поремећај тржишних цијена Агенција за пројектовање и планирање Општине Никшић, као ревидент и стручни надзор на реализацији предметног пројекта, извршила је провјеру процијењене вриједности додатних радова који су били предмет тендерског поступка. Према извршеној анализи процијењена вриједност за додатне радове на реконструкцији западне трибине фудбалског стадиона у Никшићу износи 820.868 еура без ПДВ-а, односно укупно са ПДВ-ом cca 994.000 еура. У складу са процјеном, извршена је и измјена закључака.

Влада је усвојила Извјештај о реализацији активности из Акционог плана за период 2021- 2022. године, ради имплементације Стратегије унапређења политике јавних набавки и јавно-приватног партнерства у Црној Гори за период 2021-2025. године са Акционим планом за 2023. годину. Укупан број активности у извјештајном периоду је 30, од којих је реализовано 19 или 63,33%, шест активности или 20% није реализовано, док је дјелимично реализованих пет или 16,6%.

Акциони план за 2023. годину за спровођење Стратегије унапређења политике јавних набавки и јавно-приватног партнерства у Црној Гори представља преглед планираних активности усмјерених на остваривање оперативних циљева зацртаних стратешким документом у датој години. Укупан број активности овог Акционог плана је 17, за чију реализацију је неопходно издвојити 374.100 еура (13.100 су буџетска средства, а 361.100 међународни извори финансирања или комбиновано).

Донијета је Одлука о измјени Одлуке о образовању Сталног координационог тијела за израду Националне процјене ризика од прања новца и финансирања тероризма, као и Одлука о измјени Одлуке о образовању Комисије за рјешавање статуса ПЗУ Општа болница „Мељине“ – Херцег Нови у стечају и Института за физикалну медицину, рехабилитацију и реуматологију „Др Симо Милошевић“ А.Д. Игало.

Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.

39. sjednica Vlade Crne Gore (02.02.2023.)

39. сједница Владе Црне Горе

I МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СУ ВЛАДИ ДОСТАВЉЕНИ РАДИ РАСПРАВЕ
1.Усмена информација о реализацији активности из процеса приступања Црне Горе Европској унији Закључци
2.Предлог програма рада Владе Црне Горе за 2023. годину Материјал Закључци
3.Предлог закона о допуни Закона о индустријским емисијама Материјал Закључци
4.Предлог одлуке о давању шума у државној својини на коришћење продајом дрвета у дубећем стању (редовне сјече у 2023. години) Материјал Закључци
5.Предлог одлуке о измјени Одлуке о образовању Сталног координационог тијела за израду Националне процјене ризика од прања новца и финансирања тероризма Материјал Закључци
6.Предлог програма развоја пољопривреде и руралних подручја Црне Горе у оквиру ИПАРД II – 2014 – 2020 верзија 1.4. Материјал Закључци
7.Предлог амандмана на Предлог закона о измјенама и допунама Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу Материјал Закључци
8.Информација о потреби потписивања Конвенције о признању и извршењу страних пресуда у грађанским или трговачким стварима с Предлогом конвенције Материјал Закључци
9.Информација о пројекту „Пречишћавање отопадних вода у општини Улцињ - изградња постројења за пречишћавање отпадних вода и пратеће инфраструктуре“ с Предлогом споразума о просљеђивању донације Материјал Закључци
10.Предлог за измјену закључака Владе Црне Горе, број: 04-4621/2, од 22. јула 2022. године, са сједнице од 18. јула 2022. године Материјал Закључци
11.Извјештај о реализацији активности из Акционог плана за период 2021-2022. године, ради имплементације Стратегије унапређења политике јавних набавки и јавно-приватног партнерства у Црној Гори за период 2021-2025. године са Предлогом акционог плана за 2023. годину Материјал Закључци
12.Извјештај о пословању ДОО „Црногорски оператор тржишта електричне енергије“- Подгорица, за период 1.1. - 31.12.2021. године са Финансијским исказима и Извјештајем независног ревизора Материјал Закључци
13.Правилник о измјенама и допунама Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији ЈУ Центар за очување и развој културе мањина Црне Горе Материјал Закључци
14.Одлука о измјени Одлуке о утврђивању коефицијената за зараде запослених у ЈУ Центар за очување и развој културе мањина Црне Горе Материјал Закључци
15.Предлог правилника о измјенама и допунама Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Министарства јавне управе Материјал Закључци
16.Предлог правилника о измјенама и допунама Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Министарства унутрашњих послова Материјал Закључци
17.Кадровска питања Закључци
17.1Предлог за престанак вршења дужности в.д. помоћника директора Управе прихода и царина Материјал
17.2Предлог за разрјешење три чланице Управног одбора Института за развој и истраживања у области заштите на раду Материјал
17.3Предлог за именовање три члана Управног одбора Института за развој и истраживања у области заштите на раду Материјал
17.4Предлог за престанак вршења дужности в.д. секретарке Министарства културе и медија Материјал
17.5Предлог за престанак вршења дужности в.д. генералног директора Директората за медије у Министарству културе и медија Материјал
17.6Предлог за одређивање вршитељке дужности секретарке Министарства културе и медија Материјал
17.7Предлог за одређивање вршиоца дужности генералног директора Директората за медије у Министарству културе и медија Материјал
17.8Предлог за разрјешење три члана Савјета за реформу јавне управе Материјал
17.9Предлог за именовање четири члана Савјета за реформу јавне управе Материјал
17.10Предлог за престанак вршења дужности в.д. генералне директорице Директората за интеркултурализам у Министарству људских и мањинских права Материјал
17.11Предлог за престанак вршења дужности в.д. генералног директора Директората за унапређење и заштиту права мањинских народа и других мањинских националних заједница у Министарству људских и мањинских права Материјал
17.12Предлог за одређивање вршитељке дужности генералне директорице Директората за интеркултурализам у Министарству људских и мањинских права Материјал
17.13Предлог за одређивање вршиоца дужности генералног директора Директората за унапређење и заштиту права мањинских народа и других мањинских националних заједница у Министарству људских и мањинских права Материјал
17.14Предлог за именовању државног секретара у Министарству капиталних инвестиција Материјал
17.15Предлог за одређивање вршиоца дужности генералног директора Директората за друмски саобраћај и хомологацију возила у Министарству капиталних инвестиција Материјал
17.16Предлог за одређивање вршитељке дужности директорице Управе поморске сигурности и управљања лукама Материјал
II МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ С ПРЕДЛОГОМ ДА СЕ О ЊИМА НЕ РАСПРАВЉА
18.Предлог одлуке о упућивању припадника полиције у мировну мисију Уједињених нација на Кипру - UNFICYP (без расправе) Материјал Закључци
19.Предлог одлуке о утврђивању јавног интереса за непотпуну експропријацију непокретности ради изградње TS 35/10 KV, 2X8 MVA „Волођа“ са уклапањем у 35 KV мрежу, КО Пљевља, општина Пљевља (без расправе) Материјал Закључци
20.Предлог одлуке о утврђивању јавног интереса за непотпуну експропријацију непокретности ради измјештања електроенергетске инфраструктуре у захвату КО Чево, Пријестоница Цетиње (без расправе) Материјал Закључци
21.Информација о формирању Координациног тијела за управљање процесом дигиталне трансформације (без расправе) Материјал Закључци
22.Информација о закључивању Меморандума о разумијевању између Дипломатске академије Министарства вањских послова Црне Горе и Универзитета за вањске послове (Кинеске дипломатске академије) Министарства вањских послова Народне Републике Кине (без расправе) Материјал Закључци
23.Извјештај о раду Комисије за заштиту права у поступцима јавних набавки за период 1.7. - 31. 12. 2022. године (без расправе) Материјал Закључци
24.Извјештај са састанка Мјешовите комисије између Црне Горе и Републике Турске у међународном друмском саобраћају, одржаног у Анкари – Република Турска, дана 6. и 7. октобра 2022. године (без расправе) Материјал Закључци
25.Извјештај са састанка Мјешовите комисије о превозу путника и терета у међународном друмском саобраћају између Црне Горе и Републике Србије, одржаног дана 9. новембра 2021. године (без расправе) Материјал Закључци
26.Предлог за измјену Закључка Владе Црне Горе, број: 04-1910/2, од 31. марта 2022. године (без расправе) Материјал Закључци
27.Предлог за измјену Закључка Владе Црне Горе, број: 07-8008/2, од 15. децембра 2022. године (без расправе) Материјал Закључци
28.Предлог за измјену Закључка Владе Црне Горе, број: 07-8009/2, од 15. децембра 2022. године (без расправе) Материјал Закључци
29.Информација о уступању на трајно коришћење опреме Управи за извршење кривичних санкција (без расправе) Материјал Закључци
30.Информација о уступању на располагање путничког моторног возила Министрства јавне управе Управи за људске ресурсе (без расправе) Материјал Закључци
31.Предлог о преузимању четири возила Генералног секретаријата Владе Црне Горе на трајно кошришћење за потребе Министарства европских послова (без расправе) Материјал Закључци
32.Предлог платформе о учешћу црногорске делегације коју предводи министар рада и социјалног старања Адмир Адровић на 61. засиједању Комисије за социјални развој (CSocD), која се одржава од 6. до 15. фебруара 2023. године, у сједишту Уједињених нација у Њујорку, Сједињене Америчке Државе (без расправе) Материјал Закључци
33.Предлог платформе за учешће руководиоца радом Министарства одбране и министра унутрашњих послова Филипа Аџића на Регионалном министарском састанку на тему паметне одбране, 9. и 10. фебруара 2023. године, Приштина, Република Косово (без расправе) Материјал Закључци
34.Предлог за преусмјерење средстава са потрошачке јединице Министарство финансија на потрошачке јединице обухваћене Одлуком о утврђивању приоритетних области од јавног интереса и висине средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација за 2023. годину (без расправе) Материјал Закључци
35.Информација о обезбјеђивању средстава из Текуће буџетске резерве Службеном листу Црне Горе по основу објављивања прописа и других аката Владе Црне Горе (без расправе) Материјал Закључци
III МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ РАДИ ДАВАЊА МИШЉЕЊА ИЛИ САГЛАСНОСТИ
36.Предлог за давање сагласности за установљење права службености на непокретностима у својини Црне Горе у корист правног лица „Црногорски електродистрибутивни систем“ д.о.о. Подгорица и то на дијелу катастарске парцеле број 790/1 и дијелу катастарске парцеле 830, обије уписане у лист непокретности број 295, КО Азане, општина Петњица и Предлог за продају непокретности у својини Црне Горе и то катастарске парцеле број 790/2, уписане у лист непокретности број 295, КО Азане, општина Петњиц Материјал Закључци
37.Предлог за давање сагласности за установљење права службености на непокретности у својини Црне Горе у корист правног лица „Црногорски електродистрибутивни систем“ д.о.о. Подгорица и то на дијелу катастарске парцеле број 650 уписане у лист непокретности број 3610, КО Подгорица II, Главни град Подгорица Материјал Закључци
38.Предлог за давање сагласности за утврђивање накнаде члановима Радне групе за припрему Програма економских реформи за Црну Гору за период 2023-2025. године (без расправе) Материјал Закључци
39.Питања и предлози
39.1Предлог одлуке о измјени Одлуке о образовању Комисије за рјешавање статуса ПЗУ Општа болница „Мељине“ – Херцег Нови у стечају и Института за физикалну медицину, рехабилитацију и реуматологију „Др Симо Милошевић“ А.Д. Игало Материјал Закључци
39.2Предлог платформе за учешће министра људских и мањинских права Fatmira Gjeke на Конференцији OEBS-а о борби против антисемитизма , Скопље, 6. и 7. фебруара 2023. године Материјал Закључци
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?