- Влада Црне Горе
Саопштење са 40. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 40. сједнице Владе Црне Горе
Влада је на данас одржаној, 40. сједници којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић, донијела Уредбу о утврђивању периода спровођења пописа становништва, домаћинстава и станова и референтног момента пописа. Уредбом је утврђено да је период спровођења пописа становништва, домаћинстава и станова од 1. до 15. новембра 2023. године, а да је референтни моменат пописа становништва, домаћинстава и станова у Црној Гори 31. октобар 2023. године у 24.00 часа. Управа за статистику као надлежни орган за припрему, организацију и спровођење пописа ће предузети све мјере сходно Закону о попису становништва, домаћинстава и станова да би се имплементирала Уредба. За спровођење мониторинга и евалуацију примјене Уредбе задужена је Управа за статистику.
Усвојена је Информација о потреби хитне примјене мјера санације терена у захвату водоизворишта Боље сестре, појас уз ријеке Морача и Цијевна, са елементима еколошке катастрофе. Мониторингом стања на терену, анализом негативног утицаја постојећих објеката као и постројења која негативно утичу на животну средину и водостај ријека на начин што емитују и испуштају штетне материје, и у фази рада и у фази мировања, утврђено је да је директно угрожено водоизвориште Боље сестре. Имајући у виду да је угрожен јавни интерес у смислу водоснадбијевања Црногорског приморја, те да су неопходне хитне санације терена уз проглашење еколошке катастрофе у подручју захвата водоизворишта Боље сестре, Министарство екологије просторног планирања и урбанизма и Агенција за заштиту животне средине задужени су да спроведу мјере уклањања и рушења објеката по хитном поступку у захвату водоизворишта Боље сестре, појас уз ријеке Морача и Цијевна.
Влада је донијела Одлуку о увођењу међународних рестриктивних мјера утврђене одлукама Савјета Европске уније у вези са ситуацијом у Бјелорусији и умијешаност Бјелорусије у руску агресију на Украјину. Одлука се доноси на основу Закона о међународним рестриктивним мјерама, а како би се Црна Гора, као земља кандидат за чланство у ЕУ, у дијелу заједничке вањске и безбједносне политике у потпуности ускладила са Одлукама Савјета ЕУ.
Усвојен је Извјештај о извршењу Годишњег плана званичне статистике за 2022. годину. Како се наводи у Извјештају, од укупно 205 планираних статистичких истраживања дефинисаних Годишњим планом реализовано је 199 ил 97% статистичких истраживања, нереализовано је шест статистичких истраживања од којих су четири у надлежности Управе за статистику, а два у надлежности Института за јавно здравље Црне Горе. За реализацију планираних статистичких истраживања Законом о буџету за 2022. годину укупно су одобрена (планирана) буџетска средства из општих прихода буџета у износу од 5.670.459 еура. Укупна реализована буџетска средства из општих прихода буџета износе 1.559,540 еура, или 29,44% у односу на планирана. Овакав проценат извршења из општих прихода је, како се наводи, резултат неизвршења планираних средстава везаних за активност Пописа становништва, домаћинстава и станова у 2022. години, усљед касног усвајања Закона о попису становништва, домаћинстава станова. Узимајучи у обзир неизвршење планираних средстава за активност Пописа становништва, домаћинстава и станова, проценат извршења, односно, реализација из општих Прихода буџета износи 89.36%. Поред општих прихода, укупна реализована средства у 2022. години из IPA средстава и осталих донација износе 417.207 еура. Заједно са реализованим средствима из IPA средстава и осталих донација, укупна реализована средства, односно новчани ток у 2022. години износе 1.976 747 еура.
Влада је усвојила Информацију о примјени института Кадровског планирања у органима државне управе и Служби Владе Црне Горе у 2023. години. Тим поводом, задужују се органи државне управе и Служба Владе Црне Горе, који нијесу доставили Нацрте кадровских планова за 2023. годину и сагласност Министарства финансија, да исте доставе Управи за људске ресурсе најкасније до 20. фебруара 2023. године.
Усвојена је Информација о регулисању начина обрачуна концесионе накнаде за коришћење хидроенергетског потенцијала усљед изласка појединих произвођача електричне енергије из система подстицајних мјера. У Информацији се наводи да је један број произвођача, власника малих хидроелектрана, на основу Закона о енергетици, искористио могућност изласка из система подстицајних мјера. Основни разлози који су довели до тога да ови произвођачи изађу из система подстицаја су засновани на чињеници да је тржишна цијена електричне енергије већа од подстицајне цијене по којој су до сада продавали своју енергију. Обзиром да се овај начин обрачуна прихода по основу продаје електричне енергије на тржишту разликује у односу на постојећи модел, неопходно је са свим произвођачима који изађу из система подстицаја, сачинити адекватан споразум о начину обрачуна концесионих накнада. У том контексту, задужено је Министарство капиталних инвестиција да сачини споразуме о начину, методологији и форми обрачуна концесионих накнада којим ће бити дефинисани сви релевантни елементи за њихов обрачун, уважавајући одредбе дефинисане уговорима о концесији које третирају обрачун концесионих накнада и доставе их Влади на разматрање и прихватање.
Влада је усвојила Информацију о исходу аукције за додјелу радио-фреквенција из пионирских 5G опсега за јавне мобилне електронске комуникационе мреже. Додјелом радио-фреквенција из пионирских 5G опсега стичу се услови за даљи убрзан развој мобилних комуникационих мрежа и услуга, прије свега кроз проширење покривености сигналом мреже на значајан дио тренутно непокривених руралних области, повећање капацитета приступног дијела LTE мрежа, те убрзан развој 5G мобилних мрежа у Црној Гори. За додјелу радио-фреквенција надметала су се три постојећа мобилна оператора, Црногорски Телеком, Мтел и One Црна Гора, који су освојили фреквенцијске ресурсе. Укупни приходи по овом основу износе 8.836.146 еура. Истакнуто је да у погледу интересовања оператора за додјелу радио-фреквенција и исхода поступка аукције спектра, резултат премашио очекивања.
Издати су урбанистичко - технички услови за израду техничке документације за изградњу објектата за производњу електричне енергије из обновљивих ресурса – соларних електрана, по захтјевима двије компаније „ Montenegro Investment & Land Holdings д.о.о Котор и „RES Montenegro group“ д.о.о. Подгорица.
Влада је дала сагласност на Финансијски план Контроле летења Србије и Црне Горе SMATSA доо Београд, за 2023. годину. Како се наводи у документу, увидом у финансијске показатеље, и то планиране приходе за 2023. годину у износу од 149,58 милиона еура и планиране расходе у износу од 136,03 милиона еура, утврђено је да је Финансијским планом предвидено позитивно пословање Друштва.
Усвојен је Извјештај о раду Секретаријата за законодавство у 2022. години. У Извјештају се наводи да је Секретаријат у 2022. години наставио да пружа значајан допринос квалитетном и благовременом испуњавању обавеза нормативне природе, у оквиру утврђених надлежности, на шта указују и подаци да је у Секретаријату у тој години било у раду 1443 прописа и других аката. Такође, констатовано је да су сви закључци Владе који су се у 2022. години односили на Секретаријат за законодавство реализовани у цјелости, у утврђеним роковима.
Влада је усвојила Информацију о потреби уписа полазника по Образовном програму за занимање затворски полицајац/ка. Тим поводом, задужена је Јавна установа Виша стручна школа „Полицијска академија“ у Даниловграду да спроведе поступак јавног оглашавања за упис 26 полазника по образовном програму за занимање затворски полицајац/ка за школску 2023/2024. годину. Образовањем полазника по овом образовном програму ће се створити услови да се у Управи за извршење кривичних санкција запошљава кадар стручно оспособљен за обављање веома специфичних послова чиме ће се ојачати кадровски капацитети и повећати ниво безбједности Управе.
Донијета је Одлука о измјени Одлуке о предузимању привремених мјера усљед појаве епидемије заразне болести COVID-19 од већег епидемиолошког значаја, којом се важење постојећих епидемиолошким мјера продужава до 24. фебруара 2023. године.
Влада је утврдиила Правилник о унутрашњој организацији и систематизацији Управе за игре на срећу. Предложена организација и систематизација радних мјеста овог државног органа прилагођена је функционисању Управе за игре на срећу као самосталног државног органа.
Усвојена је Информација о намјери Владе Црне Горе за откуп дијела преосталих понуђених акција у власништву мањинских акционара емитента "Лука Бар" АД Бар, укупне вриједности до износа од 500.000 еура, по максималној цијени од 0,90 еура по једној акцији, како би увећала удио у акцијском капиталу овог Друштва.
Влада је усвојила Информацију о побољшању авио доступности са предлогом Одлуке о допуни листе стратешких рута. Имајући у виду да је Црна Гора претежно туристичка земља и да је један од основних циљева продужење трајања љетње туристичке сезоне, као један од приоритета дефинисано је побољшање авио доступности Црне Горе, прије свега из земаља централне, западне и сјеверне Европе као тржишта од круцијалног значаја за пред и пост сезону. У том смислу, актуелна листа са 14 стратешких рута, ће се допунити са три нове и то: Подгорица – Марсеј; Подгорица – Даблин и Подгорица – Веце.
Усвојена је Информација о покретању поступка за додјелу концесије за превоз трајектом на релацији Каменари – Лепетане. Имајући у виду да Закон о сигурности поморске пловидбе прописује да се трајектни саобраћај обавља на основу додијељене концесије, а да се у овом моменту превоз трајектом на релацији Каменари – Лепетане обавља без додијељене концесије, неопходно је да Управа поморске сигурности и управљања лукама, као надлежан орган, без одлагања покрене поступак за додјелу концесије, како би Држава увела у законски оквир овај вид обављања дјелатности. Додјелом концесије створиће се услови да Држава, кроз наплату фиксне и варијабилне концесионе накнаде, коначно почне да остварује приходе који јој припадају по овом основу, те да се трајектни превоз на релацији Каманари – Лепетане, нарочито са аспекта сигурности и безбједности, подигне на већи ниво. У складу са тим, Влада је ставила ван снаге Закључак Владе Црне Горе број 07-2498 од 20. јуна 2019. године. Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе задужено је да у што хитнијем року, не дужем од 45 дана, преузме обављање дјелатности линијског поморског саобраћаја на релацији Каменари – Лепетани, до завршетка поступка за давање концесије.
Влада је дала сагласност на План рада и Финансијски план „Монтепут“ д.о.о. Подгорица за 2023. годину и усвојила Извјештај о реализацији Финансијског плана за 2022. годину. Планом рада и Финансијским планом за 2023. годину предвиђено је да укупни приходи износе 63.671.893 еура, укупни расходи 62.680.870 еура, и позитивни пословни резултат у износу од 991.023 еура. Приход од наплате путарине за 2023. годину планиран је за 31% више него што је остварено у претходној години. Приходи од наплате путарине биће употријебљени за финансирање планираних инвестиција, покриће обавеза за кредит ЕИБ и кредит за набавку опреме за потребе ауто-пута. Извјештај о реализацији финансијског плана за 2022. годину, показује да је ово привредно друштво пословну 2022. годину завршило позитивним финансијским резултатом у износу од 1.818.854 еура. Након израде годишњег финансијског извјештаја, обрачуна амортизације и анализом резервисања, биће познат коначан пословни резултат за 2022. годину. Иако је степен реализације финансијског плана за 2022. годину 86%, реализовани приходи од наплате путарине су већи него што је било планирано.
Донијета је Одлука о висини и начину плаћања годишње накнаде за коришћење простора бесправног објекта на територији Општине Бар. Циљ доношења ове Одлуке је спречавање нове бесправне градње, као и подстицај оних власника бесправних објеката који нису поднијели захтјев за легализацију да приступе истој. Одлуком је прописано да се цијена накнаде по m2 бесправног објекта одређује на основу просјечне цијене грађења m2 новоизграђеног стамбеног објекта у Црној Гори за годину која претходи години за коју се накнада утврђује. Стопа накнаде износи 2%.
Влада је дала сагласност на Споразум о уступању на коришћење Луке Будва Општини Будва. С обзиром на то да више није на снази привремена мјера Привредног суда, која је забранила коришћење дијела изграђене обале и аквапростора Луке Будва, стекли су се услови да се реализује Споразум и да се Лука да на коришћење Општини Будва, до завршетка концесионог поступка. Предмет Споразума, како је истакнуто у дискусији, је коришћење изграђене обале и дијела припадајућег акваторијума са привезиштима, оперативна обала са западне стране од отвореног пливачког базена захватајући ограђени простор царинског прелаза, изграђена јужна обала уз доњу ивицу саобраћајнице до градског парка.
Дата је сагласност на Споразум о уступању на коришћење пристаништа „Пине” Општини Тиват. Споразумом се регулише да Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе уступи пристаниште „Пине” Комуналном доо Тиват, без накнаде, на давање претходне сагласности, сходно Закону о државној имовини. Споразум о регулисању међусобних права и обавеза закључује се у циљу одржавања морског добра и обезбјеђивања реда у функционисању пристаништа у складу са законом.
Влада је усвојила Информацију о подстицању истраживања свемира и развоју повезаних технологија. На иницијативу предсједника Владе, др Дритана Абазовића, Министарство науке и технолошког развоја предузело је активности на припреми креирања неопходних предуслова за подстицање истраживања свемира и развоја повезаних технологија у Црној Гори. Како се Црна Гора налази на путу европских интеграција, неопходно је да усклађује своју националну политику у области истраживања и иновација са политикама ЕУ. Будући да ЕУ свемирски програми имају напредну инфраструктуру и адекватно финансирање, усмјерење Црне Горе треба да буде на умрежавању са ЕУ тимовима који раде на овим програмима, остваривању приступа ЕУ инфраструктури и евентуалном учешћу у неком од пројеката, како би се креирала критична маса у Црној Гори. У том контексту, задужено је Министарство науке и технолошког развоја да, након спроведених процедура прикупљања релеватних података и пријема експертског мишљења, припреми Информацију о подршци НВО Монтенегро Спаце Ресеарцх. Такође, Министарство је задужено да формира Национални тим за израду анализе стања, потреба и могућности у области истраживања свемира и свемирских технологија у Црној Гори, са Планом рада 2024-2028. године.
Влада се упознала с Информацијом о могућностима и потреби оснивања државног телекомуникационог оператора у Црној Гори, коју је усмено поднио предсједник Владе др Дритан Абазовић. Тим поводом, образована је Радна група задужена да припреми и Влади достави информацију која ће садржати податке неопходне за процјену могућности оснивања државног телекомуникационог оператора. У саставу Радне групе су: Рајко Радошевић, предсједник Одбора директора Црногорског електродистрибутивног система, Славка Марковић и Иван Шарановић, запослени у Црногорском електропреносном систему, Јован Касалица, извршни руководилац у ЕПЦГ, доц. др Мартин Ћаласан, члан Одбора директора ЕПЦГ и Светлана Копривица, шефица Одјељења за телекомуникације у Црногорском електродистрибутивном систему.
Поред осталог, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.