- Влада Црне Горе
Саопштење са 41. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 41. сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе је, на данас одржаној 41. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, донијела Уредбу о измјенама Уредбе о реконструкцији службених зграда. Циљ Уредбе је повећање динамике реконструкције службених зграда, а што за посљедицу има смањење захтјева за коришћење енергије у планираним објектима органа државне управе, као и објектима које користе јавне установе чији оснивач је држава, унапређењем њихових енергетских карактеристика, и по том основу остварење процијењених енергетских и економских уштеда, као и других пратећих бенефита. Сходно преузетим обавезама према Споразуму о енергетској заједници, измјенама је прописано да реконструкција службених зграда у државној својини на годишњем нивоу треба да буде најмање 3% укупне корисне површине свих службених зграда. До сада се обавеза реконструкције односила на 1 % нето површине службених зграда у државној својини на годишњем нивоу.
Донијет је Национални програм жељезничке инфраструктуре за период од 2024. до 2026. године. Националним програмом се, на основу стања жељезничке инфраструктуре, утврђују планови изградње нове, реконструкција и одржавање постојеће жељезничке инфраструктуре, одређују приоритети и динамика реализације, као и висина и извори, односно потенцијални извори потребних финансијских средстава за његово извршавање. Основни концепт стратегије (смјерница) развоја жељезничке инфраструктуре одређен је дугорочним циљем – чланством у Европској унији. Жељезничка инфраструктура улази у ново раздобље оптерећена дотрајалошћу и скромном функционалном способношћу инфраструктурних подсистема, те потребом прилагођавања захтјевима трансевропског жељезничког система. У фази текућег одржавања и мањег инвестиционог одржавања, циљ је да инфраструктура остане на постојећем нивоу и да се доведе у пројектовано стање. Финансирање ове фазе обавља се уз подршку државног буџета и улагања од стране управљача инфраструктуре од средстава остварених по основу коришћења инфраструктуре. У фази реконструкције, циљ је отклањање тзв. „уских грла“, док је у фази модернизације, циљ да жељезнички транспортни систем у Црној Гори буде компатибилан са транспортним системом Европске уније. Финансирање ове фазе обављаће се из структурних фондова Европске уније и кредита међународних финансијских институција. Реализацијом планираних активности, пројеката и радова дефинисаних Националним програмом очекује се боља повезаност са мрежом паневропских коридора и привлачење робних и саобраћајних токова у региону искоришћавање потенцијала Луке Бар што ће имати мултипликативне ефекте на укупан економски раст.
Влада је усвојила План имплементације програма „Гаранција за младе“ 2024-2026. Ријеч је о Програму који се примјењује у државама чланицама Европске уније од 2013. године, као програм подршке младима чији се положај знатно погоршао на тржишту рада, као посљедица финансијске кризе. Програм је на нивоу ЕУ додатно подржан политички и финансијски, усљед избијања пандемије Covid 19 и великог губитка радних мјеста. Главни принцип програма је да свака млада особа у року од 4 мјесеца након што напусти образовање или оспособљавање или постане незапослено лице, добије квалитетну понуду за посао, приправништо, даље усавршавање или наставак образовања. Економски и инвестициони план за Западни Балкан (ЕИП) из октобра 2020. године предвиђа могућности за коришћење расположивих финансијских средстава за интервенције које се темеље на примјеру „Гаранције за младе“ ЕУ. План дефинише оквир реформских и програмских политика која ће омогућити координацију активности међу различитим заинтересованим странама, удруживање ресурса како би се максимизирао утицај на резултате младих на тржишту рада, а прије свега како би се изградили национални капацитети за рјешавање питања проблема искључености младих и преласка из образовања на тржиште рада. Усвајање Плана ће омогућити доступност средстава из Оперативног програма за запошљавање и социјалну политику 2024 – 2027, као и почетак реализације Пилот фазе програма „Гаранција за младе“ која је предвиђена за период 2025-2026. године у три одабране општине.
Размотрен је Предлог закона о измјени и допуни Закона о енергетици, који су поднијели посланици Скупштине Црне Горе Василије Чарапић и Угљеша Урошевић. С тим у вези, Влада је закључила да Скупштини Црне Горе достави Мишљење које је припремило Министарство енергетике и рударства.
Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о запаљивим течностима и гасовима. Предложеним новинама се препознаје један орган који ће издавати акт којим се признаје право енергетским субјектима обављање послова из области промета и складиштења запаљивим течностима и гасовима, чиме се јасно одређује надлежност. Програм и начин стручног оспособљавања, треба учинити довољно ефикасним и адекватним за лица која рукују запаљивим течностима и гасовима. Такође, предвиђено је да се, кроз програм и начин стручног оспособљавања лица која рукују запаљивим течностима и гасовима, обезбиједи потребан ниво стручног знања који не захтјева национални стручни оквир квалификација, а обезбјеђује потребан ниво стручности у дијелу који се тиче кључних вјештина.
Усвојена је Информација о закључивању Протокола између Министарства унутрашњих послова Црне Горе, Управе полиције и Министарства унутрашњих послова Републике Косово, Полиције Републике Косово, о сарадњи током туристичке сезоне и прихваћен текст Протокола. Документом је предвиђено да, на захтјев црногорске полиције, косовска полиција упућује у Црну Гору укупно 12 полицијских службеника у периоду од 01. 07. до 01. 09. текуће године, и то по два полицијска службеника у шест смјена од по десет дана. Полицијски службеници Републике Косово биће на услузи су својим суграђанима који одмор проводе у Црној Гори, при чему у обављању својих задатака немају полицијских или других извршних овлашћења, нити могу предузимати било какве активности за које су надлежни само црногорски полицијски службеници. У заједничком раду са црногорским полицијским службеницима, полицијски службеници Републике Косово ће помагати у остваривању боље комуникације са туристима и заједнички доприносити повољном безбједносном амбијенту на црногорском приморју.
Влада је усвојила Информацију о закључивању Протокола о сарадњи током туристичке сезоне између Министарства унутрашњих послова Црне Горе, Управе полиције и Министарства унутрашњих послова Републике Албаније, Генералне управе државне полиције и прихватила текст Протокола. У Информацији се наводи да се од 2011. године у Црној Гори континуирано спроводи размјена полицијских службеника са Републиком Албанијом ради подизања сигурности током туристичке сезоне. Оваква сарадња доприноси да се размјеном искустава јача безбједносна заштита и превентивно се дјелује на криминалне активности међународног карактера за вријеме туристичке сезоне. Протоколом је предвиђено да на захтјев црногорске стране, албанска страна шаље у Црну Гору осам полицијских службеника – по четири мјесечно – у периоду 01. јул – 01. септембар. Полицијски службеници Републике Албаније биће на услузи својим суграђанима који одмор проводе у Црној Гори, а при обављању својих задатака немају полицијских или других извршних овлашћења, нити могу предузимати било какве активности за које су надлежни само црногорски полицијски службеници.
Усвојен је Двадесети полугодишњи извјештај о укупним активностима у оквиру процеса интеграције Црне Горе у Европску унију за период јул - децембар 2023. године, који ће, у складу са утврђеном процедуром, бити упућен Скупштини на разматрање.
Влада је усвојила Предлог за преусмјерење средстава Џудо савезу Црне Горе са Текуће буџетске резерве, у износу од 200.000 еура за организацију Европског сениорског џудо првенства - Подгорица 2025. године.
Такође, усвојен је и Предлог за преусмјерење средстава Кошаркашком савезу Црне Гореса текуће буџетске резерве, у износу од 100.000 еура за учешће на претклвалификационом турниру за пласман на Свјетском првенству које ће се одржати од 19. до 25. августа у Мексику.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.