- Влада Црне Горе
Саопштење са 48. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 48. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 48. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић донијела Уредбу о допуни Уредбе о начину утврђивања концесионе накнаде за привредно друштво или правно лице које користи водну акумулацију и/или водоток за производњу електричне енергије у хидроелектранама. Уредбом ће се омогућити рационалнија наплата концесионе накнаде од привредног друства или правног лица које је сходно Закону о енергетици остварило статус повлашћеног производача и самим тим и остварило право на подстицајну цијену. На тај начин се елиминише проблем наплате дијела прихода који није сразмјеран стваро оствареном приходу, будући да концесиона накнада представља дио укупног прихода и исти се рачуна на основу прихода од продаје електричне енергије. Како је појашњено, с обзиром на то да концесиона накнада представија дио прихода указала се потреба да се Уредба измијени тако што ће се за привредно друство или правно лице које има статус повлашћеног произвођача примјењивати цијена електричне енергије коју је то друштво остварило добијањем статуса повлашћеног произвођача и иста би се примјењивала до истека тог статуса.
Усвојена је Информација о Допуни плана давања концесија за детаљна геолошка истраживања и експлоатацију минералних сировина за 2024. годину са Извјештајем са јавне расправе. У том контексту, Влада је, на предлог Министарства рударства, нафте и гаса, донијела Допуна годишњег плана која обухвата:
- Лежиште неметаличне минералне сировине техничко-грађевинског камена „Љешевићи – Гајеви“, општина Котор;
- Локалитет неметаличне минералне сировине техничко-грађевинског камена „Стубички долови“, општина Никшић;
- Лежиште неметаличне минералне сировине техничко-грађевинског камена „Поглед“, општина Рожаје;
- Локалитет неметаличне минералне сировине техничко-грађевинског камена „Кличевац“, општина Никшић;
- Лежиште неметаличне минералне сировине техничко-грађевинског камена „Можура – Орлово“, општина Бар;
- Локалитет неметаличне минералне сировине техничко-грађевинског камена (вулканит и кречњак) „Бистрица“, општина Беране;
- Одлагалиште цементног лапорца „Јагњило“, општина Пљевља.
Концесије за детаљна геолошка истраживања и експлоатацију минералних сировина дају се ради обезбјеђења одговарајућег јавног интереса, унапређења рударске дјелатности, обезбјеђења одрживог коришћења необновљивог минералног ресурса заснованог на његовом дугорочном коришћењу, веће запослености, као и рационалног, економичног и ефикасног коришћења природних богатстава, техничко-технолошког унапређења и очувања животне средине. Планом давања концесија се води рачуна да се коришћење природних ресурса одвија на одржив начин.
Влада је усвојила Информацију о закључивању Уговора о гранту са Европском банком за обнову и развој (EBRD) за потребе финансирања Пројекта реконструкције јавних здравствених установа Клиничког центра Црне Горе, Опште болнице Бијело Поље и Опште болнице Цетиње у циљу унапређења енергетске ефикасности објеката, и прихватила текст Уговора. У складу с одредбама и условима Општих услова Фонда, Банка је сагласна да Држави одобри бесповратна средства у износу који не прелази 2 милиона еура из средстава за проширење Фонда, подложно условима и под условима утврђеним у овом Уговору, за набавку одређене робе, радова и услуга у вези с Пројектом. За потребе Министарства здравља, EBRD банка је израдила студију изводљивости за Пројекат реконструкције јавних здравствених установа Клиничког центра Црне Горе, Опште болнице Бијело Поље и Опште болнице Цетиње у циљу унапређења енергетске ефикасности објеката. Поред енергетских аудита, извршена је и процјена структурног стања зграда, као и преглед присуства азбестом контаминираних материјала (ACM) у грађевинским материјалима. Укупни инвестициони трошак реновирања болница укључених у инвестициони програм износи 13,5 милиона еура, укључујући 20 % непредвиђених трошкова. Осим ако Банка другачије не одреди, набавка свих ставки финансираних грантом биће регулисана Правилима о набавкама EBRD-а. Ставке финансиране грантом ће се набављати путем отвореног тендера, како је наведено у Члану 3 Одељка IIl Правила о набавкама EBRD-а.
Усвојена је Информација о закључивању Програма достојанственог рада 2024. - 2027. године и потписивању Меморандума о разумијевању о Програму достојанственог рада за 2024. - 2027. годину, и прихватила текст Меморандума. Програми достојанственог рада (ПДР) промовишу достојанствен рад као кључну компоненту развојних политика и истовремено као циљ државне политике влада и социјалних партнера, а сагласно примарном циљу Меморандума о разумијевању (МОР) да унаприједи могућности за жене и мушкарце да добију достојанствен и продуктиван посао у условима слободе, једнакости, безбједности и људског достојанства. ПДР има за циљ да помогне држави да одговори на изазове у областима у којима МОР има компаративне предности, а то су рад и социјалне политике. Два приоритета у програму за период 2024-2027 са укупно седам исхода су: промоција инклузивног и продуктивног запошљавања и побољшани услови рада за све запослене у Црној Гори. Програмске активности ће се финансирати кроз комбинацију средстава из Црне Горе, редовног буџета МОР-а и ванбуџетских извора МОР-а. Треба напоменути да су нови облици помоћи доступни кроз процес придруживања ЕУ. У том контексту, МОР и трипартитни конституенти из Црне Горе морају наставити да мобилишу ресурсе заједно, на кохерентан начин, како би операционализовали ПДР. Фокус активности заговарања и комуникације биће на промоцији Агенде достојанственог рада која доприноси остварењу циљева одрживог развоја у Црној Гори и националних циљева и приоритета као и приступању Црне Горе Европској унији путем усклађивања националног законодавног и институционалног оквира са међународним радним стандардима. Ове кључне поруке ће се такође развијати заједно са трипартитним конституентима док ће активности бити спроведене у консултацији, координацији и/или сарадњи са њима. Значај овог документа се огледа у чињеници да овај документ представља важну тачку сарадње, како са Међународном организацијом рада, тако и са социјалним партнерима, Унијом послодаваца Црне Горе, Савезом синдиката Црне Горе, Унијом слободних синдиката Црне Горе.
Влада је прихватила Предлог за обезбјеђивање средстава за организацију Фестивала интенационалног алтернативног театра и прихватила текст Уговора. Фестивал интернационалног алтернативног театра, како је наглашено на сједници, већ 39 година представља кључни стуб културног живота Главног града Подгорице и цијеле Црне Горе, а ове године ФИАТ иде корак даље, не само као манифестација која слави умјетност и креативност, већ и као платформа за друштвену одговорност. У партнерству са Владом Црне Горе, покренута је кампања “Стоп коцкању и клађењу”, која има за циљ да скрене пажњу на алармантне статистике о коцкању у нашој земљи. Ова кампања представља примјер како култура може бити више од естетског израза - она може постати средство за друштвену трансформацију и оснаживање заједнице. Финансијиска помоћ која је ФИАТ-у неопходна да би се реализовао планирани програм за издање фестивал ФИАТ 2024. од 6. до 15. септембра и коју ФИАТ од тражи од потенцијалних партнера за овогодишње издање је од 9.000 еура. Као фестивал који деценијама оснажује и промовише креативне потенцијале младих људи, професионална је обавеза да кампању подржимо на дужи рок (и након фестивала), анимирањем већег броја угледних и познатих јавних личности, прије свега из умјетничких и позоришних кругова, уз помоћ којих би даље развили одговарајуће садржаје и отрежњујуће поруке намијењене младима.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.