Саопштење са 50. сједнице Владе Црне Горе

Овај чланак садржи листу докумената

Влада је, на данас одржаној 50. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, усвојила Информацију о припреми Програма економских реформи за Црну Гору за период 2025 - 2027. година. Програм економских реформи (ПЕР) је средњорочни стратешки документ који Црна Гора припрема у оквиру дијалога о економском управљању (economic governance) са Европском унијом. Исти програм припремају и остале земље са статусом кандидата и потенцијалног канидата за чланство. Црна Гора учествује у припреми Програма економских реформи почев од 2015. године. Документ се састоји из два кључна поглавља: макроекономски оквир и фискални оквир. Новина у односу на прошлогодишњи Програм је да структурне реформе које су раније биле саставни дио Програма, сада представљају дио Реформске агенде/Плана раста. Дакле, Реформска агенда/План раста замијениће дио Програма који се односи на структурне реформе. Како се наводи у Информацији, реформска агенда представља свеобухватан, кохерентан и приоритетан скуп циљаних реформи и приоритетних области улагања у свакој земљи корисници, укључујући услове плаћања који указују на задовољавајући напредак или испуњење реформских мјера, као и индикативни распоред за њихову имплементацију. Истовремено, ова два процеса треба да се међусобно допуњују, и потребно је осигурати досљедност између структурних реформи (Реформска агенда) и њиховог макрофискалног утицаја (ПЕР) ради кохерентности и кредибилитета економских и фискалних политика. Да би се наведено постигло, дио Програма економских реформи треба да покаже очекивани макрофискални утицај Реформске агенде и њену досљедност са макроекономским и фискалним оквирима. Тим поводом, задужено је Министарство финансија да образује Радни тим за припрему ПЕР-а за 2025 – 2027. годину, координира процесом припреме Програма и документ достави Влади до краја године.

Усвојена је Информација о спроведеном поступку набавке објекта за потребе смјештаја студената. У Информацији се наводи да је, у циљу реализације закључака Владе донијетих на сједницама од 15. фебруара и 11. априла 2024. године, формирана међуресорска радна група, чији задатак би било конципирање приједлога рјешавања питања недостатка просторних капацитета у студентским домовима у Подгорици. Међуресорска радна група је сачинила извјештај, у којем је, осим анализе стања објеката у којима су тренутно смјештени студенти, обрађена и социоекономска ситуација, као и стање на тржишту закупа некретнина, које умногоме отежава смјештај студената у ситуацији када не остваре право на дом. Такође, обрађено је и неколико модела за рјешавање овог питања, те одлучено да се осим наставка активности на изградњи новог дома, покуша на тржишту наћи и адекватан објекат, који би могао послужити за ове потребе. У наставку активности, 19. јула је објављен поступак јавне набавке за набавку простора за смјештај студената на територији Главног града Подгорице, на који је пристигла једна понуда и то подгоричке компаније Челебић Цитy д.о.о, која је понудила објекат у Доњој Горици, бруто-грађевинске површине 4.204,80 са 110 соба или 230 лежајева хотелске намјене, те се у истом може смјестити минимум 230 студената, по цијени од 27.350 еура по мјесту за смјештај, односно, укупно 6.290.500 еура. Имајући у виду да је 18.09.2024. године, донешена Одлука о избору/квалфикацији најповољније понуде у првој фази поступка, констатовано је да се може отпочети друга фаза поступка, у којој се дефинишу рок и начин плаћања, те након окончања исте закључити уговор. Тим поводом, задужена је проф. др Анђела Јакшић Стојановић, министарка просвјете, науке и иновација, да након окончања друге фазе ограниченог поступка, потпише уговор о куповини објекта са понуђачем Čelebić city д.о.о Подгорица, те да о истом обавијести Владу.

Влада је усвојила Информацију о процесу припреме Реформске агенде Црне Горе 2024-2027 за Инструмент ЕУ за реформе и раст, и усвојила Реформску агенду Црне Горе 2024-2027 за Инструмент ЕУ за реформе и раст. Реформска агенда Црне Горе 2024-2027 за Инструмент ЕУ за реформе и раст у оквиру Плана раста ЕУ за Западни Балкан је кључни документ који има за циљ убрзање економске конвергенције Црне Горе према просјеку Европске уније и спровођење неопходних реформи како би се убрзала интеграција у ЕУ. У складу са постављеним роковима и дефинисаним обрасцима од стране ЕК, Радни тим је у неколико корака дефинисаних методологијом ЕУ достављао унапријеђене радне верзије предлога основних реформских мјера и корака за њихово спровођење Европској комисији. Предлог основних реформских мјера и корака за Реформску агенду је на техничком нивоу усаглашен 19. јуна 2024. године, након чега је размотрен и усвојен од стране Владе 20. јуна 2024. године. Финални Предлог основних реформских мјера и корака за Реформску агенду за Инструмент ЕУ за реформе и раст садржи 32 индикативне приоритетне реформске мјере у оквиру четири области политика, 14 подобласти политика (сектора) и кораке дефинисане као неопходне за испуњавање реформи. Дефинисани кораци уједно садрже и показатеље успјеха (индикаторе), који ће бити основ за праћење напретка у спровођењу реформских мјера и процјену ЕУ о испуњености услова за додјелу средстава. Паралелно, током маја и јуна 2024. године рађено је на припреми цјелокупне Реформске агенде Црне Горе 2024 – 2027 за Инструмент ЕУ за реформе и раст, која поред описа реформских мјера и корака за њихову имплементацију, садржи и опште информације о инструменту, циљевима, усклађености са Програмом економских реформи и IPA III, те преглед испуњености општих услова за имплементацију. Агенда укључује реформе у четири приоритетна сектора које су од суштинске важности за постизање стабилног економског раста, унапређења пословног окружења, владавине права и побољшања квалитета живота грађана, а то су: Пословно окружење и развој приватног сектора; Дигитална и енергетска/зелена транзиција; Развој људског капитала и Владавина права и темељна права.

Донијета је Одлукуао преузимању службеника и опреме Управе за инспекцијске послове. Одлуком је прописано да ће државне службенике који су вршили послове инспекцијског надзора по овлашћењу директора Управе за инспекцијске послове и државне службенике и намјештенике који су вршили информатичке, материјално-финансијске, рачуноводствене и друге послове административне природе, као и помоћне и друге послове у Управи за инспекцијске послове преузети министарства и органи управе. Тим поводом, задужена су министарства и управе који су преузели инспекторе, инспекторе по овлашћењу, државне службенике и намјештенике да, у складу с Уредбом о организацији и начину рада државне управе и овом Одлуком, ускладе акте о унутрашњој организацији и систематизацији у дијелу који се односи на број преузетих инспектора, односно службеника, ако у систематизацији не постоји слободно мјесто на основу којег могу да се преузму. Осим тога, донијето је и више закључака којима се дефинишу конкретна задужења за министарства и органе управе, у циљу досљедне и ефикасне операционализације новог организационог модела.

Такође, Влада је донијела и Уредбу о допуни Уредбе о организацији и начину рада државне управе. Овом уредбом прецизира се које министарство, односно орган управе ће наставити поступке пред судовима које је започела Управа за инспекцијске послове. Доношењем ове уредбе поступке пред судовима које је започела Управа за инспекцијске послове до 30. септембра 2024. године наставиће министарства, односно органи управе у оквиру којих је инспекција у чијој је надлежности предметни поступак.

Влада је усвојила Предлог за измјену и допуну Закључка Владе Црне Горе, број: 10-345/24-5124/2,од 17.09.2024. године, са сједнице од 17.09.2024. године, у вези са учешћем Црне Горе у организовању финалне етапе трке брзих једрилица Ocean Race Europe у Бококоторском заливу. Тим поводом је задужено Министарство финансија да из Текуће резерве за ову намјену обезбиједи 700.000 еура.

Увојен је и Програм стипендија изврсности за докторска истраживања у Црној Гори. Циљеви Програма су:

  • Јачање људских ресурса за истраживање и иновације;
  • Проширење базе истраживача/истраживачица у Црној Гори;
  • Задржавање и привлачење младих у Црној Гори;
  • Размјена знања између академског и привредног сектора;
  • Подстицање конкурентности академског и привредног сектора и
  • Интернационализација научноистраживачког рада.

Укупна вриједност Програма износи 1.500.000 еура за период 2024-2027. Стипендија се додјељује на период до три године, а корисници овог програма могу бити студент/студенткиње докторских студија на црногорским универзитетима, који имају црногорско држављанство или стални боравак у Црној Гори, а који имају до 40 година живота и имају минималну просјечну оцјену 8 засебно на свим нивоима студија на којима су стекли 300 ECTS.

Влада је усвојила Програм истраживачких грантова за подстицање изврсности. Програм представља значајну прилику за црногорске истраживаче/истраживачице да спроводе врхунска истраживања, остваре синергију на националном нивоу, сарађују интернационално и доприносе социо-економском развоју земље. Главни циљ Програма, који се очекује након континуираног спровођења истог, је подизање капацитета научноистраживачких установа/тимова у Црној Гори, како би се ојачала квалитетна и одржива партнерства на националном и међународном нивоу и подстицала изврсност, чиме се доприноси развоју друштва заснованог на знању и конкурентности црногорске науке на међународном нивоу. Програм се ослања на приоритете научноистраживачке дјелатности утврђене Стратегијом научноистраживачке дјелатности Црне Горе 2024-2028. Укупна вриједност Програма износи 2.100.000 еура за период 2024-2027, а износ поједничаног гранта може бити од 200.000 до 350.000 еура по пројекту за период од три до четири истраживачке године. Корисници су у обавези да обезбиједе најмање 10% од укупне вриједности пројекта из сопствених средстава као удио у суфинансирању пројекта.

На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.

50. sjednica Vlade Crne Gore - kadrovi

50. сједница Владе Црне Горе

I МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СУ ВЛАДИ ДОСТАВЉЕНИ РАДИ РАСПРАВЕ
1.Усмена информација о реализацији активности из процеса приступања Црне Горе Европској унији
2.Информација о припреми Програма економских реформи за Црну Гору за период 2025-2027. година Материјал
3.ИНТЕРНО
4.Кадровска питања
4.1Предлог за одређивање вршиоца дужности помоћника директора Управе за статистику Материјал
4.2Предлог за именовање директора Управе поморске сигурности и управљања лукама Материјал
4.3Предлог за разрјешење предсједнице и чланова Управног одбора Центра за алтернативно рјешавање спорова Материјал
4.4Предлог за именовање предсједнице и чланова Управног одбора Центра за алтернативно рјешавање спорова Материјал
4.5Предлог за одређивање вршитељке дужности помоћнице директора Управе за игре на срећу Материјал
4.6Предлог за разрјешење државног секретара у Министарству здравља
II МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ С ПРЕДЛОГОМ ДА СЕ О ЊИМА НЕ РАСПРАВЉА
5.Предлог одлуке о измјени Одлуке о варијабилном дијелу зараде Материјал
6.Предлог одлуке о измјенама Одлуке о образовању Комисије за израду Грађанског законика Материјал
7.Предлог одлуке о измјени и допунама Одлуке о образовању Савјета за конкурентност Материјал
8.Предлог одлуке о измјени Одлуке о Савјету за права дјетета Материјал
9.Предлог основе за вођење преговора и закључивање Споразума између Владе Црне Горе и Кабинета министара Киргиске Републике о ослобађању обавезе прибављања визе за носиоце дипломатских и службених пасоша с Предлогом споразума Материјал
10.Предлог основе за вођење преговора и закључивање Уговора између Црне Горе и Савезне Републике Њемачке о отклањању двоструког опорезивања у односу на порезе на доходак и на имовину и спречавању пореске евазије и избјегавања с Нацртом уговора Материјал
11.Предлог програма стипендија изврсности за докторска истраживања у Црној Гори Материјал
12.Предлог програма истраживачких грантова за подстицање изврсности 2024 Материјал
13.ИНТЕРНО
14.Информација о унапређењу статуса Црне Горе у Међународној организацији за Франкофонију (OIF) Материјал
15.Информација у вези статуса лица из Украјине под привременом заштитом у Црној Гори с Предлогом одлуке о измјени Одлуке о одобравању привремене заштите лицима из Украјине Материјал
16.Информација о статусу имплементације Програма за подстицање иновација у функцији енергетске ефикасности у индустрији за 2023. годину с Предлогом програма за подстицање иновација у функцији енергетске ефикасности у индустрији за 2024. годину Материјал
17.Информација о првом, другом и трећем Извјештају независног контролора о налазима чињеничног стања у вези са реализацијом пројекта изградње хотела „Liko Soho“ Бар, по кондо моделу пословања, припремљеном од стране друштва за ревизију „Crowe MNE“ д.о.о. Подгорица Материјал
18.Информација о петом и шестом Извјештају независног контролора о налазима чињеничног стања у вези са реализацијом пројекта изградње хотела „Д са депадансом Е“, Колашин, по кондо моделу пословања, припремљеним од стране друштва за ревизију „Crowe MNE“ д.о.о. Материјал
19.Информација о пресуди Европског суда за људска права Живаљевић и други против Црне Горе од 18. јула 2024. године донијетој по представци 88 (осамдесет осам) бивших радника привредног друштва „Радоје Дакић“ АД Подгорица - у стечају и предлози за предузимање мјера ради извршења наведене пресуде Материјал
20.Информација о актуелном стању у Управи за људске ресурсе и потреби за проширењем просторних капацитета Материјал
21.Информација у вези потребе добијања сагласности за одобравање исплате варијабилног дијела зараде запосленима у Управи за извршење кривичних санкција за мјесец септембар 2024. године Материјал
22.Извјештај о реализацији јавних конкурса и одобрених пројеката у складу са Законом о невладиним организацијама у 2023. години Материјал
23.Извјештај о раду Канцеларије заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права у Стразбуру за период фебруар - јул 2024. године Материјал
24.Извјештај о пословању „Радио-дифузног центра“ д.о.о. Подгорица за 2023. годину са Извјештајем независног ревизора, као и Предлог одлуке о расподјели добити Друштва са ограниченом одговорношћу „Радио-дифузни центар“ за 2023. годину Материјал
25.Нацрти кадровских планова Министарства вањских послова, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Агенције за заштиту животне средине и Управе за некретнине за 2024. годину Материјал
26.Предлог правилника о измјенама и допунама Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Управе за извршење кривичних санкција Материјал
27.Предлог платформе за учешће мр Алексе Бечића, потпредсједника Владе Црне Горе за безбједност, одбрану, борбу против криминала и унутрашњу политику, Републици Пољској, Варшави, на Варшавском безбједносном форуму 2024. године, који се одржава у периоду од 30. септембра до 2. октобра 2024. године Материјал
28.Предлог платформе за учешће потпредсједника Владе за међународне односе и министра вањских послова Црне Горе мр Ервина Ибрахимовића на Састанку министара вањских послова Берлинског процеса, Берлин, Савезна Република Њемачка, 1. октобар 2024. године Материјал
29.Предлог платформе за учешће делегације Владе Црне Горе, коју предводи проф. др Анђела Јакшић-Стојановић, министарка просвјете, науке и иновација, на министарском састанку Платформе Западног Балкана за образовање, истраживање и иновације и културу, који ће се одржати од 29. септембра до 1. октобра 2024. године у Скопљу, Сјеверна Македонија Материјал
30.Предлог платформе за учешће министра јавне управе мр Marasha Dukaja на Конференцији о иновативном управљању људским ресурсима за јавну управу будућности: стратешко лидерство, планирање људских ресурса и будуће компетенције за одрживи развој јавног сектора, 1 − 2. октобра 2024. године у Љубљани, Словенија Материјал
31.Предлог платформе о учешћу црногорске делегације коју предводи министарка рада, запошљавања и социјалног дијалога, Наида Нишић, на семинару у организацији Свјетске банке, који се одржава од 30.9.2024. до 4.10.2024. године у Барселони, Шпанија Материјал
32.Предлог платформе за учешће делегације Министарства здравља, коју ће предводити др Војислав Шимун, министар здравља, на Свјетском здравственом самиту у Берлину, од 13. до 15. октобра 2024. године Материјал
III МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ РАДИ ДАВАЊА МИШЉЕЊА ИЛИ САГЛАСНОСТИ
33.Предлог одлуке о утврђивању коефицијената за зараде запослених у Туристичкој организацији Општине Андријевица Материјал
34.Предлог правилника о измјенама и допунама Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Основног државног тужилаштва у Бијелом Пољу Материјал
35.Предлог за давање сагласности за установљење права службености у корист правног лица „STEF&KRIS MONT COMPANY“ д.о.о. Подгорица, постављања подземног нисконапонског прикључка од трафостанице TS 10/0.4KV 1000KVA „Школа Загорич“ (без расправе) Материјал
36.Питања и предлози
36.1Предлог платформе за учешће министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Владимира Јоковића на конференцији "Трансформација прехрамбених система", на позив Марка Чадежа, предсједника Привредне коморе Србије, 2. октобар 2024. године Материјал
36.2Предлог платформе за учешће делегације Министарства здравља на Регионалном комитету Свјетске здравствене организације за Европу, Копенхаген, Данска, 29. октобар - 1. новембар 2024. године Материјал
36.3Предлог платформе за посјету министра правде Црне Горе мр Бојана Божовића Краљевини Белгији - Брисел, у периоду од 1. до 3. октобра 2024. године Материјал
36.4Информација о спроведеном поступку набавке објекта за потребе смјештаја студената Материјал
36.5Информација о процесу припреме Реформске агенде Црне Горе 2024-2027 за Инструмент ЕУ за реформе и раст с Предлогом реформске агенде Црне Горе 2024-2027 за Инструмент ЕУ за реформе и раст Материјал
36.6Предлог за измјену и допуну Закључка Владе Црне Горе, број: 10-345/24-5124/2,од 17.09.2024. године, са сједнице од 17.09.2024. године Материјал
36.7Предлог одлуке о преузимању службеника и опреме Управе за инспекцијске послове
36.8Предлог платформе за учешће предсједника Владе Црне Горе Милојка Спајића на XИX Самиту Међународне организације за Франкофонију (OIF), Париз, Република Француска, 4-5. октобар 2024. године Материјал
36.9ИНТЕРНО
36.10Предлог за преусмјерење средстава с потрошачке јединице Министарство дијаспоре на потрошачку јединицу Управа за државну имовину Материјал
36.11Предлог правилника о измјенама Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Кабинета предсједника Владе Црне Горе Материјал
36.12Предлог уредбе о допуни Уредбе о организацији и начину рада државне управе Материјал
[лат[ИВ[/лат] На увид:
37.1Извјештај о радној посјети министра људских и мањинских права Fatmira Gjeke Републици Словенији, 10-12. септембра 2024. године Материјал
Напомена:Материјал за тачку 36.7 (Предлог одлуке о преузимању службеника и опреме Управе за инспекцијске послове) биће објављен након техничке редакције, а за 4.6 (Кадровска питања) након верификације.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?