- Влада Црне Горе
Саопштење са 52. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 52. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 52. сједници којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић, донијела одлуке о утврђивању и расподјели добити „Монте пут“ д.о.о. Подгорица за 2021. и 2022. годину.
Усвојен је Акциони план Стратегије мањинске политике 2019/2023 за 2023. годину. Акциони план садржи дефинисане релевантне активности, индикаторе резултата, надлежне институције, предвиђене рокове за реализацију активности, као и финансијску конструкцију за реализацију стратешког документа. Структура Плана је заснована на пет стратешких циљева са оперативним циљевима, и то:
- Унапријеђено поштовање принципа мултикултуралности и мултиетничности у образовном систему Црне Горе у складу са међународним и националним стандардима, кроз даље јачање капацитета образовних установа и примјене принципа афирмативне акције,
- Оснажена душтвено-економска интеграција припадника мањиских народа и других мањинских националних заједница у црногорском друштву путем имплеметације постојећих нормативних рјешења и инструмената запошљавања,
- Очувана културно-историјска баштина мањинских народа и других мањинских националних заједница као важан сегмент укупног културно-историјског насљеђа Црне Горе,
- Обезбијеђено аутентично политичко представљање и партиципација припадника мањинских народа и других мањинских националних заједница у политичком животу Црне Горе, и
- Успостављен ефикасан систем мониторинга остваривања права мањинских народа и других мањинских националних заједница у Црној Гори и подићи ниво њихове свијести о сопственом статусу, правима и обавезама у складу са међународним стандардима и позитивним правом Црне Горе.
У документу су, у неким случајевима, због буџетских ограничења исказане буџетске потребе мање од реалних, али је намјера да се кроз донаторске активности та ограничења превазиђу.
Влада је усвојила Информацију о потреби подршке штампаним медијима, ради цјеловитог информисања запослених у јавним установама, остваривање медијског плурализма и промоције професионалног и слободног новинарства. Након детаљне анализе проблема у издавању штампаних медија и потреба изналажења начина подршке опстанку дневне штампе, на састанку министра просвјете, министарке културе и медија и министра финансија са представницима издавача дневних листова у Црној Гори, договорено је да је један од начина подршке да се по пет примјерака сва три дневна листа достављају радним данима основним и средњим школама. То ће, како је истакнуто у дискусији, поред осталог, обезбиједити цјеловито информисање запослених у образовним јавним установама и омогућити остваривање медијског плурализма као темеља сваког демократског друштва, промоције професионалног и слободног новинарства, без обзира на уређивачке политике. Укупан износ потребних средстава за ту намјену од маја до децембра 2023. године (за 163 основне и 51 средњу школу) износи 251.664 еура. За дистрибуцију по пет примјерака сваког од дневних листова биће задужени издавачи.
Усвојена је Информација о индикативном проширењу Транс – европске транспортне мреже (за Црну Гору). Европска комисија је у склопу ревизије регулативе 1315/2013 која се односи на развој Транс-европске транспортне мреже, захтијевала да, између осталог, и све земље Западног Балкана сагледају своје стратешке приоритете и оправданост да одређени пројекти буду обухваћени кроз тзв. индикативно проширење мреже на простору ових земаља. У Информацији се наглашава да је Европска комисија, у оквиру актуелног захтјева за ревизију, прихватила предлог да кроз индикативно проширење буде обухваћена жељезничка пруга Подгорица – Никшић – Чапљина и Аеродром Тиват, што свједочи о препознатој стратешкој релевантности ових пројеката. Оба пројекта су већ обухваћена Јединственом листом приоритетних инфраструктурних пројеката, а сада се ствара и предуслов да буду прихватљиви за финансирање из доступних ЕУ фондова, приоритетно од стране Инвестиционог оквира за Западни Балкан. Прво индикативно проширење Транс-европске транспортне мреже на простору Западног Балкана је било 2015. године, и тада је обухватило за територију Црне: Аутопут Бар – Бољаре, Јадранско-јонски коридор (приморска варијанта, односно траса Брзе саобраћајнице дуж црногорског приморја), пругу Бар – Врбница, пругу Подгорица – Тирана, магистрални пут Подгорица – Шћепан Поље (граница са БиХ до Сарајева), нови пут Колашин – граница са Републиком Косово (преко Пећи до Приштине), Луку Бар и Аеродром Подгорица.
Влада је прихватила Меморандум о разумијевању између Владе Црне Горе, фирме Enerflex energy systems i Wethington energy innovation у погледу пружања подршке унапређењу енергетске инфраструктуре у Црној Гори. Меморандум представља израз опредијељености страна потписница да започну разговоре и радње у циљу реализације два енергетска инфраструктурна пројекта и то: изградња и инсталација фиксног терминала за увоз течног природног гаса у Црну Гору и његово даље складиштење, регасификацију и транспорт, те пројекат изградње и инсталације гринфилд термоелектране на гас у Црној Гори, чије снабдијевање гасом би било омогућено преко планираног терминала. Оба пројекта, како се наводи у Меморандуму, би били лоцирани у или близу Луке Бар, а процјена је да би цијена пројекта терминала била у распону од 130 до 250 милиона еура, а пројекта термоелектране између 200 и 500 милиона еура, у зависности од инсталисаног капацитета. Стране потписнице из САД-а планирају да спроведу претходне студије изводљивости у вези са пројектима, и да у доброј намјери предузму брзи развој и функционисање пројеката, а разматрају и распоред развоја и изградње пројеката који ће омогућити да са радом почну до краја 2025. године. Стране намјеравају да процијене да ли би се пројекти, према законима Црне Горе, могли сматрати „пројектима од националног интереса” чиме би се омогућила убрзана обрада одговарајуц́их предлога од стране потписника из САД-а, али уз неопходну транспарентност и коначно одобрење од стране Скупштине Црне Горе. Структуру финансирања за пројекте, стране из САД-а намјеравају да предложе по завршетку студија изводљивости, а намјера свих потписника је да пројекти буду успостављени у потпуној сагласности са важећим стандардима животне средине и у складу са законом.
Прихваћен је Предлог за давање сагласности за закључење Анекса уговора о коришћењу шума у државној својини број 01-311/22 УПИ 5/2 од 16.2.2022. године, закљученог са „Nesiren” доо из Мојковца. Првобитан уговор закључен у фебруару прошле године се односио на редовне сјече у газдинској јединици „Косаница Тара”, подручна јединица Пљевља. Међутим, како привредно друштво „Несирен” због лоших временских услова, удаљености, као и недостатка радне снаге није успјело да у предвиђеном року заврши уговорени посао, обратило се Управи за газдовање шумама и ловиштима Пљевља, тражећи да се првобитан рок за извлачење дрвних сопртимената из шума и са опожарених површина са 1. децембра 2022. године помјери на 31. јул 2023. године. Помјерањем рока, како је наведено у дискусији, створиће се услови за извршавање мјера газдовања шумама у складу са извођачким пројектима за завршетак радова. Истакнуто је и да ће закључење Анекса уговора утицати на побољшање стања шума у државном власништву, док ће се извлачењем опожариних стабала створити услови за обнављање шума на површини која је предмет уговора.
Влада је усвојила Извјештај о раду Заштитника имовинско-правних интереса Црне Горе за 2022. годину.
Донијета је Одлука о измјенама Одлуке о мрежи здравствених установа. Одлука је донесена у циљу повећања, односно очувања нивоа пружања здравствене заштите. Како се наводи у матреријалу, измјене су биле неопходне имајући у виду да су створени услови у погледу простора, кадра и медицинско-техничке опреме за обављање услуга интерне медицине у домовима здравља Даниловград, Тиват и Улцињ и офталмологије у домовима здравља Бар, Беране, Даниловград, Котор и Подгорица.
Влада је донијела Одлуку о утврђивању јавног интереса за експропријацију непокретности у КО Сутоморе - локација Маљевик на територији Општине Бар ради изградње саобраћајнице – улице са пратећом инфраструктуром. Укупна површина земљишта у обухвату планираног наставка саобраћајнице износи 7.985 m², од чега је површина од 7.089 m² у сувласништву Општине Бар и других лица, док је преосталих 896 m² за које се утврђује јавни интерес за експропријацију у искључивој својини правних и физичких лица. У дискусији је наглашено да ће доношењем Одлуке бити отклоњена дугогодишња препрека за израдњу саобраћајнице која је услов за реализацију пројекта туристичког комплекса на локацији „Маљевик“ у Сутомору, а који подразумијева фазну градњу хотелских објеката, апартманских објеката, туристичких вила са базенима, ресторана са отвореним терасама, објеката за заједничке и опште потребе и осталих пратећих садржаја, укупне бруто-грађевинске површине 249.800 m², у складу са детаљном разрадом за ову локацију у обухвату Просторног плана посебне намјене за обално подручје.
Усвојена је Информација о организацији манифестације „Сви за туризам“. Манифестација ће допринијети бољем позиционирању Црне Горе као манифестационе дестинације током цијеле године, што у коначном доприноси повећању броја туриста и ноћења, као и бољој промоцији дестинације. Како се наводи у материјалу, Туристичка организација Улцињ и Општина Уицињ, планирају и низ нових предсезоних активности као увертиру у овогодишњу љетњу туристичку сезону од којих и сада већ традиционална манифестација „Сви за туризам” чије је одржавање планирано током маја и јуна мјесеца, а сви посјетиоци који у том периоду бораве у том граду, имаће прилику да присуствују Gastro night-u, сајму домаће радиности, разним спортским активностима као што су текбол на пијеску, баскет на отвореним теренима, Веспа фест, али и концертима познатих регионалних звијезда. Укупна средства за реализацију манифестације износиће 260.000 еура, од чега ће подршка Министарства економског развоја и туризма износити 52.000 еура.
Влада је усвојила Извјештај о вођењу преговора за закључивање Споразума између Црне Горе и Европске уније о оперативним активностима које спроводи Европска агенција за граничну и обалску стражу и прихватила текст Споразума, укључујући и одредбу којом се утврђује да ће се Споразум привремено примјењивати прије његовог ступања на снагу. У односу на примјену важећег Споразума, који је закључен на основу Одлуке Савјета Европске уније број 2016/1624, у оквиру којег је Црној Гори пружена помоћ у области управљања границом и евентуалним кризним ситуацијама које се односе на појачани прилив миграната са Блиског Истока и конфликтних подручја само на заједничкој граници са државама ЕУ (Хрватска и Италија), новим Споразумом Савјет ЕУ, на основу важеће Одлуке Савјета Европске уније број 2019/1896, предвиђа шире надлежности Фронтеxа и то на границама Црне Горе према трећим земљама (Албанија, Косово, Србија и Босна и Херцеговина) одакле је највећи прилив миграната и недозвољених прелазака државне границе. Споразумом се уређују сва питања потребна за распоређивање тимова за управљање границама из сталних снага европске граничне и обалске страже у Црну Гору у којој чланови тима могу имати извршна овлашћења. Влада је поздравила проширење надлежности Frontexa, оцијенивши да ће то значајно допринијети безбиједности државне границе, као и подизању професионалних способности црногорских службеника граничне полиције.
Усвојена је Информација о потреби допуне Закона о граничној контроли, у циљу утврђивања износа трошкова накнаде за издавање пограничне пропуснице, односно дозволе за погранични саобраћај Црне Горе са сусједним државама, како би се створили услови за имплементацију ових споразума и утврђен Предлог закона о допунама Закона о граничној контроли. Циљ допуна Закона је да се, у складу са закљученим споразумима о пограничном саобраћају са сусједним државама, у духу добросусједских односа, становништву које је настањено у пограничним подручјима Црне Горе и сусједних држава олакша кретање између пограничних подручја и прелажење заједничке државне границе, у намјери да развијају и унапређују привредну, образовну, здравствену, социјалну, културну, спортску и друге видове сарадње. Предлогом закона је утврђено да се, поред осталог, становницима који живе у пограничном подручју омогући прелазак државне границе ван службено отворених граничних прелаза, као и да се за прелазак државне границе издаје погранична пропусница или дозвола за погранични саобраћај у складу са закљученим међународним споразумима.
Поред осталог, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.