- Влада Црне Горе
Саопштење са 62. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 62. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 62. сједници којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић, утврдила Предлог закона о здравственој заштити са Извјештајем о спроведеној јавној расправи којим се поставља нормативни оквир за реформу здравственог система као трајног процеса за свеобухватнију организацију пружања квалитетних услуга на свим нивоима здравствене заштите.
Донијета је Одлука о броју студената за упис у прву годину мастер студија на Факултету за црногорски језик и књижевност за студијску 2023/2024. годину, који се финансирају из Буџета Црне Горе. Одлуком је предвиђен упис 30 студената, као и прошле године.
Влада је донијела Одлуку о броју студената за упис у прву годину мастер студија на студијске програме Универзитета Црне Горе за студијску 2023/2024. годину који се финансирају из Буџета Црне Горе. У складу са Законом о високом образовању и Закону о мањинским правима и слободама, Универзитет је предложио да се повећа укупан број мјеста на сваком студијском програму за по 1% за лица са инвалидитетом и припаднике мањинске заједнице Рома и Египћана, тако да је број студената мастер студија за студијску 2023/2024. годину 1.760.
Донијете су Измјене Кадровског плана за органе државне управе и службе Владе Црне Горе за 2023. годину. Измјенама, које су услиједиле због промјене акта о унутрашњој организацији и систематизацији Управе за људске ресурсе, предвиђено је запошљавање укупно 15 извршилаца у 2023. години.
Влада је донијела Програм за подстицање директних инвестиција у туризму и угоститељству за 2023. годину. Циљ Програма је да се додатно креира повољнији пословни амбијент који ће, подстицањем инвестиција у туризму и угоститељству у свим подручјима Црне Горе, допринијети унапређењу квалитета туристичке понуде, повећању конкурентности, диверзификацији туристичког производа током читаве године, повећању туристичког промета, а самим тим и отварању нових радних мјеста. Предвиђени буџет за реализацију Програмске линије за набавку опрему велике вриједности за туризам је 1.500.000 еура. Како је наглашено у дискусији, Програмска линија подразумијева да привредно друштво финансира 100% свих трошкова до завршетка активности за коју конкурише, а онда му се након поднесене документације која доказује утрошак средстава уговорене активности, од стране Министарства економског развоја и туризма одобрава рефундација дијела трошкова до 40% износа оправданих трошкова без ПДВ-а, у износу не мањем од 8.000 еура, нити већим од 80.000 еура, а 50% износа оправданих трошкова без ПДВ-а, у износу од 10.000 еура до 100.000 еура за привредна друштва у власништву жена, особа старости до 35 година и привредних друштава из мање развијених општина. С тим у вези, задужено је Министарство да објави јавни позив у складу са Програмом и о резултатима поступка извијести Владу.
Усвојена је Информација за давање сагласности на План јавних набавки Управе за саобраћај за 2023. годину - Измјена број 3. У Информацији се наводи да у току 2023. године треба завршити поступак јавне набавке за избор извођача радова на редовном одржавању и заштити магистралних и регионалних путева у Црној Гори у трајању од четири године, јер важећи уговор са компанијом „Црнагорапут" АД Подгорица истиче 16. новембра 2023. године. С обзиром на то да иновиране процијењене вриједности пројеката одступају од вриједности дефинисаних Законом о буџету за 2023. годину, измјена Плана јавних набавки се врши у дијелу који се финансира из Текућег буџета, а који се односи на редовно одржавање магистралних и регионалних путева у периоду 2024-2027, према приложеној спецификацији. Констатовано је да је потребно благовремено покренути процедуру расписивања наведеног поступка у складу са Законом о јавним набавкама, како не би дошло до прекида континуитета радова. У складу са тим, Влада је дала сагласност да се из Текуће буџетске резерве обезбиједе додатна финансијска средства за ову намјену.
Влада је усвојила Извјештај о пословању Аеродрома Црне Горе АД Подгорица са извјештајем независног ревизора за 2021. годину. У Извјештају се наводи да су Аеродроми током 2020. године, због пандемије коронавируса, претрпјели значајне посљедице у виду смањења броја путника (- 80 %), броја ротација (- 63 %), броја дестинација, и у крајњем остварених прихода и резултата у односу на рекордну 2019. годину. Ради превазилажења наведених проблема, Друштво је приступило изради нове подстицајне шеме у цију стварања претпоставки за бржи опоравак саобраћаја, како са аспекта броја путника, тако и са аспекта броја дестинација. Поред осталог, уведени су подстицаји за авиокомпаније које ће обављати летове на стратешким рутама, као и за авиокомпаније које ће имати базиране авионе на нашим аеродромима. Наведене новине су имале позитиван ефекат и изазвале интересовање авио превозника, тако да се са оба аеродрома саобраћало на близу 40 дестинација (2019. година – 70) са 24 авио компаније (2019. година – 50). У 2021. години је укупно опслужено 1.324.016 путника (50 % броја путника у 2019. години) и 9.492 ваздухоплова (64 % броја ваздухоплова из 2019. године). У крајњем, Друштво је на 31. децембра 2021. године остварило добит, након опорезивања, у износу од 1.198.816 еура. Друштво је пословну годину завршило са укупном активом од 153.747.173 еура коју чини стална имовина вриједности 123.757.533 еура, обртна имовина вриједности 29.895.431 еура и активна временска разграничења од 94.209 еура. Укупан капитал Друштва је износио 134.315.323 еура.
Усвојена је Информација о наставку сарадње са Синдикатом просвјете Црне Горе у погледу обезбјеђивања средстава за рјешавање стамбених потреба запослених у просвјети, и прихваћен текст Споразума. С обзиром на то да су досадашње активности Синдиката просвјете и СЗ „Солидарно” резултирале изградњом 740 стамбених јединица за запослене у просвјети и додјелом око 6,4 милиона за кредите за индивидуално рјешавање стамбених потреба, и на значајан начин допринијеле рјешавању стамбених проблема запослених у просвјети, одлучено је да се успјешна сарадња настави и у наредном трогодишњем периоду. Новим Споразумом је дефинисано да, у циљу јавног интереса, уколико стамбене јединице изграђене овим средствима, у периоду од 10 година од дана закључивања купопродајних уговора, буду предмет продаје, право прече куповине има Стамбена задруга просвјетних радника „Солидарно”, под истим условима под којима је стамбена јединица откупљена. Тим поводом, задужено је Министарство просвјете да за 2023, 2024. и 2025. годину, за потребе реализације Споразума обезбиједи 450.000 еура на годишњем нивоу, а Министарство финансија да из текуће буџетске резерве за исти период обезбиједи 250.000 еура на годишњем нивоу. Истовремено је због правно-техничких разлога стављен ван Закључак Владе, број: 07-011/23-3414/2, са сједнице од 6. јула 2023. године, који се односио на исту тему.
Влада је усвојила Информацију о потреби оснивања Олимпијске куће и изградње олимпијског парка у Подгорици.
Усвојена је Информација о реализацији тачке 4. Закључака Владе Црне Горе, број: 07-040/23-2398/2, од 8. јуна 2023. године. Закључком Владе из јуна текуће године су представници државе у органима управљања привредних друштава у већинском власништву државе и са њима повезаних друштава задужени да покрену иницијативу за доношење одлуке о расподјели добити којом ће се утврдити да се 30% остварене добити у 2021. години, односно 70% остварене добити у 2022. години, од износа добити који је сразмјеран удјелу власништва државе, уплате на рачун Министарства финансија најкасније до 30. јуна 2023. године. Међутим, како значајан број јавних предузећа и привредних друштава нијесу извршили уплате добити у предвиђеном року, он је продужен до 25. августа ове године.
Влада је усвојила Информацију о закључењу анекса Уговора о приступању инвестиционој обавези између ХТП „Улцињска ривијера” АД Улцињ и „Sunny Palace” д.о.о.. Анексом се мијењају рокови, који би почели да теку од ступања на снагу Измјена и допуна урбанистичког пројекта за локалитет хотела „Галеб” Општина Улцињ, тако да је рок од 18 мјесеци за израду Главног пројекта скраћен на 12 мјесеци.
Усвојена је Информација о предсједавању Црне Горе Процесу сарадње у југоисточној Европи (SEECP) у периоду јул 2022 – јун 2023. Црна Гора је, како је наглашено у дискусији, великим бројем организованих активности и одабиром тема које су третирале за регион најрелевантнија и најактуелнија питања и изазове, искористила предсједавање Процесу сарадње у југоисточној Европи да се реафирмише као важан актер у јачању регионалних односа и сарадње. Стављање европске интеграције у средиште предсједавања, као заједничког именитеља за све остале приоритете, допринијело је бољем разумијевању између учесница SEECP-а које су ЕУ чланице и аспираната за чланство, те свијести о потреби да убрзање процеса европске интеграције буде најснажније подржано из региона, како у дијелу спровођења реформи, тако и у дијелу политичког залагања и промовисања европске перспективе цијелог региона, као предуслова за одрживи развој, безбједност и отпорност, те његову трансформацију у подручје стабилности и просперитетних друштава.
Влада је усвојила Информацију о преусмјеравању преосталих средстава Црне Горе из НАТО Повјерилачког фонда за Националну војску Авганистана. Повјерилачки фонд је основан од стране НАТО-а како би савезнице и партнерске државе у виду финансијских контрибуција помогле одржавање, опремање и обуку авганистанске војске у борби против тероризма. У циљу спровођења одлуке министара вањских послова Алијансе, НАТО се сложио са модалитетом за покретање затварања Повјерилачког фонда и предложио да се преостала средства, која нису потрошена за финансирање пројеката, врате савезницима и партнерским државама. Како пројекти који су повлачили средства из Фонда нису завршени до краја, или су планирани а нису започети, договорено је да државе самостално одлуче како ће са њима располагати. С обзиром на то да Црна Гора тренутно на свом рачуну располаже са 747.000 америчких долара, одлучено је да се 500.000 долара преусмјери за Свеобухватни пакет помоћи (CAP) за Украјину, а 247.000 америчких долара за Иницијативу за јачање одбрамбених и безбједносних капацитета, чији пројекти се односе и на развој отпорности и одбрамбених способности Босне и Херцеговине.
Поред осталог, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.