- Влада Црне Горе
Саопштење са 65. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 65. сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе је, на данас одржаној 65. сједници којом је предсједавао потпредсједник Владе за безбједност, одбрану, борбу против криминала и унутрашњу политику мр Алекса Бечић, утврдила Закон о слободном приступу информацијама. Измјеном постојећег законодавног оквира створиће се услови да се право на слободан приступ информацијама остварује у склопу савременог системског модела, који почива на премиси да грађани остварују своје интересе у односима сарадње, међусобно и са органима власти, који наступају као “отворени систем” – у комуникацији са својим грађанима. Како је истакнуто на сједници, остваривање и заштита права на приступ информацијама суочена је са одређеним изазовима који негативно утичу на ефикасност рада органа, на остваривање права, а самим тим и на транспарентност рада органа, па се очекује да ће овај закон допринијети што дјелотворнијем остваривању права на слободан приступ информацијама, те стварању неопходних механизама, како би све оно што су идентификовани проблеми у примјени овога закона, били превазиђени. На тај начин створиће се и неопходни услови да се право на слободан приступ информацијама остварује још квалитетније и ефикасније, што ће допринијети и бржем развоју демократије и демократског система.
Утврђени су Амандмани (2) на Предлог закона о измјенама и допунама Закона о Агенцији за националну безбједност. Амандман I се тиче члана 40 став 1 Предлога закона којим је прописано да контролу законитости ефикасности рада Агенције врши специјални контролор за националну безбједост. Имајући у виду значај и обим посла који специјални контролор треба да обавља овим амандманом предлаже се да своје радне задатке обавља у просторијама Агенције за националну безбједност. Амандман II се односи на члан 41 став 4 Предлога закона којим је прописано да Годишњи извјештај специјалног контролора подноси се надлежном радном тијелу Скупштине у оквиру годишњег извјештаја о раду Агенције. Овим амандманом предлаже се брисање наведеног става, будући да је ставом 3 члана 41 прописано да специјални контролор подноси годишњи извјештај о извршеној контроли директору Агенције, Влади и надлежном радном тијелу Скупштине.
Влада је донијела Уредбу о измјенама и допунама Уредбе о ближим условима и начину спровођења административних и физичких мјера заштите тајних података. Измјенама и допунама Уредбе ће се унаприједити правни оквир спровођења административних и физичких мјера заштите тајних података, путем прописивања употребе савремених стандарда у овој области. Важећа уредба донијета је 2015. године, тако да је стандарде, чије кориштење прописује та уредба, неопходно замијенити новијим. Такође, потребно је усагласити важећу Уредбу са прописима у области одбране који су донијети након 2015. године. Циљ ове Уредбе је да се створе оптимални услови за чување тајних података и превенцију њиховог откривања неовлаштеним лицима.
Усвојен је Одгајивачко – селекцијски програм пчелињих матица (Apis Mellifera Carnica) 2025 – 2029. Како је наведени Програм истекао крајем 2024. године, приступило се изради новог Одгајивачко селекцијског програма пчелињих матица, на период од пет година, којим се утврђују циљеви, методе и технолошки поступци у спровођењу програма. Основна сврха Програма је спровођење организованог, осмишљеног одгајивачко-селекцијског рада, а с циљем подизања производног и генетичког потенцијала матица крањске пчеле и очувања биолошке разноврсности (екотипова) крањске пчеле у Црној Гори. Како је истакнуто на сједници, у Црној Гори се током дугог низа година гаји крањска пчела, која се иначе због повољних морфолошких етолошких карактеристика, гаји на скоро цијелом простору југоисточно од Алпа, односно у земљама Балканског полуострва. У различитим амбијенталним (географским и климатским) условима временом се издиференцирао већи број варијетета или екотипова крањске пчеле. Имајући у виду значај пчеларства као важне привредне и пољопривредне дјелатности у Црној Гори, затим потребу његовог планског унапређивања, као и законом прописану обавезу, неопходно је креирати јединствен одгајивачко-селекцијски програм у пчеларству, односно програм одгајивања и селекције матица пчела као јединих репродуктивних јединки. Имајући у виду наведено, неоподно је усвојити Одгајивачко - селекцијски програм пчелињих матица (Apis Mellifera Carnica) за период 2025-2029.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.