- Влада Црне Горе
Саопштење са 67. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 67. сједнице Владе Црне Горе
Влада је на данас одржаној 67. сједници којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић, утврдила Предлог закона о измјени Закона о планирању простора и изградњи објеката. Измјеном је продложено продужење рока за доношење плана генералне регулације, чиме ће се обезбиједити континуитет функционисања система планирања простора.
Утврђен је и Предлог закона о потврђивању Споразума између Владе Црне Горе и Савјета министара Републике Албаније о изградњи међудржавног моста преко ријеке Бојане/Буне. Ради се о Споразуму који је потписан у Подгорици 27. фебруара 2023. године на заједничкој сједници влада двију држава. У дискусији је истакнуто да је циљ овог пројекта унапређење саобраћајне везе између Црне Горе и Албаније стварањем услова за максимално коришћење природних и културних потенцијала, као и јачање економског и друштвеног развоја региона.
Влада је усвојила Деветнаести полугодишњи извјештај о укупним активностима у оквиру процеса интеграције Црне Горе у Европску унију, за период јануар – јун 2023. године. У Извјештају се наводи да је Црна Гора, током прве половине 2023. године, наставила да биљежи добре резултате у дијелу усклађивања и спровођења правне тековине ЕУ. Настављен је рад на комплетирању преговарачке структуре у дијелу именовања шефова и чланова преговарачких радних група, и по први пут је донијет јединствени Пословник о раду, с циљем уједначенијег приступа у раду и функционисању преговарачких радних група. Црна Гора је у претходном периоду наставила тренд стопроцентног усклађивања са Заједничком вањском и безбједносном политиком ЕУ, што је од посебног значаја након става међународне заједнице у односу на дешавања на међународном нивоу. Током извјештајног периода настављена је пракса одржавања редовних састанака тијела предвиђених Споразумом о стабилизацији и придруживању, и током првих шест мјесеци текуће године, одржани је састанак Одбора за стабилизацију и придруживање, као и састанци Пододбора за правду, слободу и безбједност, Пододбора за унутрашње тржиште и конкуренцију и Пододбора за саобраћај, енергетику, животну средину, климатске промјене и регионални развој.
Усвојена је Информација о недоношењу Одлуке о утврђивању приоритетних области од јавног интереса и висине средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у 2024. години у складу са Законом о невладиним организацијама. У Информацији је истакнуто да је у Законом предвиђеном року (до 1. јуна), достављено је 11 сектроских анализа о утврђивању приоритетних области од јавног интереса и висине средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у 2024. години, а закључно са 12. септембром, достављено је укупно 16 сектроских анализа. Такође, Законом је прописано да се из годишњег текућег буџета за ове намјене издваја најмање 0,3 % за области од јавног интереса и 0,1 % за област заштита лица са инвалидитетом. С обзиром на то да се висина средстава која се распоређује одлуком Владе у наредној години пројектује у процетнима на основу буџета у текућој години, то је Министарство јавне управе, на основу Закона о буџету за 2023. годину и достављених предлога утврдило да до испуњавања обавезног законског минимума за области од јавног интереса недостаје 2.080.000 еура, а за област заштита лица са инвалидитетом 310.000 еура. Сходно наведеном констатовано је да Одлуку није било могуће донијети у законском року, а у складу са Законом утврђеним минималним фиксним процентима.
Влада је усвојила Извјештај о реализацији јавних конкурса и одобрених пројеката у складу са Законом о невладиним организацијама у 2022. години. У Извјештају се наводи да је за финансирање и кофинансирање пројеката и програма које реализују невладине организациије у 2022. години опредијељено 5.050.000 еура, од чега се 3.030.000 еура односи на пројекте и програме невладиних организација у области од јавног интереса, 1.010.000 еура за пројекте и програме у области заштита лица са инвалидитетом и 1.010.000 еура за кофинансирање пројеката који су подржани из ЕУ фондова. На основу 29 расписаних јавних конкурса (25 за области од јавног интереса, три у области заштите лица са инвалидитетом и један за кофинансирање пројеката који су подржани из ЕУ фондова), расподијељено је укупно 4.116.984 еура, односно 81,52 %, и то за области од јавног интереса 2.590.484 еура, за област заштита лица са инвалидитетом 970.000 еура и за кофинансирање пројеката који су подржани из ЕУ фондова 556.500 еура. Наведеним износима финансирана су укупно 282 пројекта у областима од јавног интереса и области заштита лица с инвалидитетом, док је кофинансирано 47 пројеката, подржаних из ЕУ фондова.
Усвојена је Информација о Финансијском споразуму за (Interreg IV-B) Програм Дунавског региона за период 2021 – 2027 и прихваћен текст Финансијског споразума. Ријеч је о програму територијалне сарадње на транснационалном нивоу, који представља наставак Интеррег Дунавског транснационалног програма 2014 – 2020. Програмско подручје се састоји од четрнаест земаља, а укупан буџет износи 268.809.822 еура, од чега је допринос ЕУ 215.047.857 еура. Програмом су обухваћена четири приоритета у оквиру којих транснационална сарадња треба да омогући развој и спровођење стратегија, акционих планова, пилот акција и одговарајућих рјешења, и то: Паметнији Дунавски регион, Зеленији, нискокарбонски Дунавски регион, Социјалнији Дунавски регион и Боља сарадња у управљању Дунавским регионом. Поред наведених приоритета, Програм обухвата и техничку подршку, као и подизање свијести о значају транснационалне сарадње код националних, регионалних и локалних заједница, и становништва у програмском подручју. Финансијским споразумом се утврђују услови финансирања и спровођења Програма на подручју Црне Горе, а чије потписивање има за циљ да обезбиједи ефикасно управљање и спровођење Програма којим се дефинише алокација средстава, начин извјештавања, услови које се односе на кофинансирање, као и остале обавезе Црне Горе као државе учеснице Програма.
Влада је усвојила Информацију о Споразуму о садржају програма Interreg Evropa и потврди националног кофинансирања 2021-2027 и прихватила текст Споразума. У Информацији се наводи да је фокус Програма на размјени искустава и изградњи капацитета међу актерима регионалне политике како би се побољшао њихов капацитет за креирање, управљање и имплементацију политика регионалног развоја. Програм укључује 27 држава чланица ЕУ и Норвешку и Швајцарску. Након одобрења Надзорног одбора у јуну 2023. године, одлучено је да се територија програма прошири на још 7 земаља и то: Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Сјеверна Македонија, Србија, Молдавија и Украјина. Потписивање Споразума представља услов за спровођење Програма на територији Црне Горе, те обезбјеђује услове за црногорске партнере, институције и организације, да учествују у пројектима, и проналазе решења за изазове у сарадњи са партнерима из Европе, те допринесу остварењу општих и специфичних циљева Програма. Постизањем ових циљева и рјешавањем проблема, Црна Гора остварује одрживији развој, обезбјеђује квалитетније животне услове за своје грађане и хармонизује свој развој са развојем земаља ЕУ. Програмом је одређена стопа финансирања из Интеррег фонда, која не може бити већа од 80% у оквиру појединачног пројекта, док национално кофинансирање износи 20%. Национално кофинансирање у Црној Гори обезбјеђују сами партнери који учествују у пројектима. Укупан расположиви износ ЕУ средстава за IPA земље је 10 милиона еура, од чега 8,8 милиона еура је опредијељено за пројекте и 500.000 еура за Платформу за учење о политикама.
Усвојена је Информација о потписивању CEEPUS IV Споразума између земаља чланица Програма, који ступа на снагу 1. маја 2025. године и прихваћен текст Споразума. У Информацији се наводи да је ријеч о програму размјене за студенте и наставно особље из земаља чланица. Студијски боравци се одобравају за редовне семестарске активности, који могу трајати од 3 до 10 мјесеци и за краће студијске боравке у циљу израде тезе/дисертација или реализације заједничког пројекта, у трајању од 1 до 3 мјесеца. У оквиру формираних CEEPUS мрежа, партнерски универзитети могу радити на развоју заједничких активности као што су заједнички развојни пројекти, развој заједничких студијских програма и организовати љетње школе и екскурзије. Црна Гора је чланица Програма од академске 2005/2006 и учествује са 165 мјесеци размјене.
Влада је усвојила Информацију о потписивању Уговора о закупу пословног простора за потребе смјештаја Уставног суда и прихватила текст Уговора о закупу. Тим поводом, Управа за катастар и државну имовину је задужена да обезбиједи средства за реализацију Уговора у износу од 47.616 еура на годишњем нивоу, без урачунатог пореза на доходак физичких лица, из средстава опредијељених Законом о буџету.
Усвојен је Предлог за давање сагласности општини Мојковац за издавање гаранције на кредитна задужења између Ловћен банке АД Подгорица и стамбене зграде Прва ламела бр. 9, стамбене зграде бр. 23, стамбене зграде Б5/А и стамбене зграде Солидарност на износ од 27.345 еура.
Влада је усвојила Информацију о финансирању Средње вјерске школе – Медреса „Мехмед Фатих” из Подгорице и прихватила Анекс Уговора о финансирању којим се стварају правно-технички услови за исплату средстава опредијељених Законом о буџету за 2023. годину у износу од 800.000 еура.
Усвојена је Информација о закључивању Меморандума о разумијевању између Министарства просвјете Црне Горе и Министарства вањских послова и трговине Мађарске о сарадњи у оквиру Програма Stipendium Hungaricum за период 2024 – 2026, и прихваћен текст Меморандума. Меморандум је важан за унапређење сарадње у области образовања, превасходно у области високог образовања јер је она препозната као приоритет у стратешким документима, како на националном, тако и на нивоу Европске уније. Циљ овог Меморандума је да дугорочно олакша проширење сарадње између учесника, доприносећи на тај начин развоју друштва заснованог на знању, те узајамно корисној сарадњи у области високог образовања. Како је појашњено у дискусији, број стипендија које мађарска страна на годишњем нивоу додјељује црногорским студентима износи 35, при чему се стипендије алоцирају за бечелор, мастер и докторске студије.
Влада је усвојила Информацију о Нацрту уговора о начину измирења дијела међусобних обавеза између Агенције за осигурање депозита и Југобанке АД у стечају, оба из Београда, и Државе Црне Горе - Министарства финансија и прихватила Нацрт уговора. С обзиром на то да Држава Црна Гора има обавезу измирења дуга према Југобанци АД у стечају на основу правоснажне судске пресуде, док истовремено постоји и неизмирена обавеза Републике Србије према Црној Гори за стару девизну штедњу, постигнут је договор између двију Влада, чиме ће се избјећи евентуална блокада Института за физикалну медицину, рехабилитацију и реуматологију „Др Симо Милошевић“. Договор подразумијева да се дуговање Црне Горе према Југобанци умањи за износ који Република Србија дугује по основу старе девизне штедње, чиме би се умањиле укупне обавезе Института и отклонила највећа пријетња увођења стечаја. Сходно Нацрту уговора, Југобанка се обавезала да умањи потраживања од Института за 10 %, што чини 742.140 еура, као и да ће се потраживање умањити за износ од 1.366.113 еура који чини резервисана средства на име потраживања Црне Горе као повјериоца првог исплатног реда Југобанке АД у стечају, по основу обавезе измирења старе девизне штедње, те да нема потраживања према Југобаци АД Београд, у првом исплатном реду. Након умањења, потраживање Југобанке према Институту ће износити 5.313.150 еура, са стањем на дан 30.06.2023. године. Такође, Нацртом уговора је констатовано да Држава Црна Гора – Министарство финансија има утврђено потраживање као повјерилац другог исплатног реда у укупном износу од 528.824.245 динара, те да је преостали износ потраживања другог исплатног реда 447.218.220 динара.
Усвојена је Информација о даљем поступању у вези са Обавјештењем о раскиду Уговора о дугорочном закупу закљученом између Владе Црне Горе и Конзорцијума “Northstar” д.о.о. и “Eques Capital Limited” од 11. 09. 2009. године. Имајући у виду да је компанија Northstar доставила Министарству финансија обавјештење о спору у којем су, између осталог, исказали спремност да наставе преговоре, у циљу изналажења прихватљиве солуције за обје стране као би се избјегло покретање арбитраже и предложили начин арбитраже, ако до ње дође, Влада је задужила надлежне институције да доставе изјашњења о предузетим радњама у конкретном случају, као и појединачни став да ли је дошло до кршења одредаба Уговора од стране Инвеститора или Државе. Министартсво финансија је задужено да, након прикупљања релевантних информација које су неопходне за одређивања позиције црногорске преговарачке стране, у сарадњи са Кабинетом предсједника Владе, припреми правовремени одговор на достављену понуду.
Влада је усвојила Предлог за давање сагласности за предузимање активности у циљу довођења у првобитно стање подземног тунела који се налази на потезу од стана у Његошевој улици у Подгорици у улазу 12 до депоа Вишег суда у Подгорици. Будући да је 11. септембра ове године извршено тешко кривично дјело обијања депоа Вишег суда у Подгорици, којом приликом је ископан тунел, у достављеном Предлогу је оцијењено да је, због необезбијеђености тунела, као и саобраћајнице и пјешачке зоне испод којих је ископан, неопходно да у што краћем року надлежна служба изврши његово затрпавање, односно адекватну санацију. Имајући у виду да је Основно државно тужилаштво обавијестило Управу полиције да је увиђај завршен и дало сагласност да се изведу грађевински радови у циљу затрапавања прокопаног тунела, Влада је задужила Управу за катастар и државну имовину да спроведе поступак довођења терена у првобитно стање.
Поред осталог, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних на линку.