- Влада Црне Горе
Саопштење са 69. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 69. сједнице Владе Црне Горе
Влада је, на данас одржаној 69. сједници којом је предсједавао премијер мр Милојко Спајић, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о државним службеницима и намјештеницима. Основни циљ измјена овог Закона је јачање професионализације, мерит система и транспарентности у поступку остваривања права и обавеза државних службеника, јачање радно правног статуса инспектора, прецизирање положаја предсједника и чланова Државних комисија у систему, поступак њиховог избора, прецизирање њихових права након престанка мандата, јачање услова за ова лица а у циљу јачања компетентности и стручности Комисија, као и усклађивање са коментарима Европске комисије, а у вези услова за запошљавање. У дискусији је нагашено да ће предложена рјешења допринијети деполитизацији и оптимизацији јавне управе, са фокусом на унапређење квалитета.
Поред осталог, Предлогом је предвиђено повећање услова у погледу година радног искуства које је потребно за службеничка звања, што ће утицати на јачање професионализације и стручности кадрова који раде у државној управи. Овим рјешењем јача се мерит принцип, запошљавање на основу заслуга и компетениција, што и представља основ службеничког система.
У поступку избора приликом заснивања радног односа, за радна мјеста која нису високо руководећа, прописује се обавеза избора прворангираног кандидата који је прошао провјеру знања, способности и вјештина. На овај начин се јача мерит принцип, запошљавање на основу заслуга и компетенција, те такође деполитизација државне управе.
Прописано је да се службеник може трајно распоредити у други државни орган, уз његову сагласност. Овакво рјешење прописује се у циљу оптимизације и рационализације државне управе, имајући у виду да у појединим органима и организационим јединицима постоји већи број службеника који би били неопходнији у неком другом органу. Такође, на овај начин подстиче се лакша мобилност државних службеника унутар државне управе.
У циљу јачања институционалне меморије и обезбеђења континуитета без обзира на промјене управљачке структуре, прописују се ситуације у којима лицу може престати мандат прије истека рока од пет година.
Предвиђено је заснивање радног односа на неодређено вријеме за инспекторе, умјесто досадашњег ограничења мандатом од пет година. На овај начин врши се усклађивање са принципима стабилности инспектора рада прописаним у Конвенцији Међународне организације рада.
Накнаду од годину дана по престанку мандата неће примати сви руководиоци, већ ће ово право важити искључиво за оне којима мандат престаје истеком или реорганизацијом. Такође, прецизирано је да лица којима престане мандат на лични захтјев, која су два пута оцијењена оцјеном “не задовољава” и која су била у мандату мање од шест мјесеци имају право на накнаду најдуже до 2 мјесеца од дана престанка радног односа, у ком периоду имају право на распоред у истом или другом државном органу.
Ради усклађивања са Законом о раду, прописано је да радни однос престаје са 66 година живота, а не као што је до сада било са 67.
Влада је утврдила Предлог закона о осигурању. Разлози за израду Предлога закона о осигурању су обавеза усклађивања са режимом солвентности II тј. са Делегираном регулативом Комисије (ЕУ) 2015/35 и Директивом 2009/138/ЕЗ Европског парламента и Вијећа о оснивању и обављању дјелатности осигурања и реосигурања (Солвентност II), те Директивом (ЕУ) 2016/97 Европског парламента и Вијећа од 20. јануара 2016. године о дистрибуцији осигурања, као и неопходност континуираног унапређења регулаторне праксе и стандарда супервизије у складу са искуствима у примјени досадашњих прописа.
Најзначајније заједничке смјернице у моменту израде овог закона су смјернице о квалификованим учешћима у финансијском сектору, које детаљно уређују услове и документацију и дају прецизно тумачење појмова за националне регулаторе који одлучују у поступку одобаравања стицања. Обавеза сарадње како је дефинисана овим законом кроз различите одредбе, такође дијелом почива на делегираној регулативи која уређује поступак и начин размјене информација у различитим надзорним поступцима.
Влада је дала сагласност за коришћење средстава Текуће буџетске резерве у износу од 200.000 еура у циљу пружања финансијске помоћи породицама страдалих усљед трагичног догађаја који се десио на Цетињу 1. јануара 2025. године.
Усвојен је Предлог за измјену Закључка Владе Црне Горе, број: 10-142/24-7478, од 30. децембра 2024. године, са сједнице од 30. децембра 2024. године. Измијењеним Закључком Влада је одредила мр Адмира Шахмановића, министра рударства, нафте и гаса, да руководи радом Министарства енергетике, до избора министра енергетике.
На данашњој сједници, Влада је размотрила и више кадровских питања доступних линку.