Саопштење са 70. сједнице Владе Црне Горе

Овај чланак садржи листу докумената

Влада је на данас одржаној 70. сједници којом је предсједавао предсједник др Дритан Абазовић, утврдила Нацрт просторног плана Црне Горе до 2040. године, с Програмом одржавања јавне расправе, у трајању од 30 радних дана.

Утврђен је Предлог закона о измјени Закона о рачуноводству у јавном сектору. У дискусији је истакнуто да је за примјену овог закона потребно обезбиједити адекватно и изузетно захтјевно ИТ рјешење, које ће подржавати вођење буџетског рачуноводства и финансијско извјештавање у складу са обрачунским рачуноводственим принципом, а које се у великом дијелу разликује од постојећег рачуноводственог информационог система, који подржава готовински рачуноводствени принцип. Имајући у виду да је и Државна ревизорска институција кроз Извјештај о ревизији Предлога закона о завршном рачуну буџета Црне Горе за 2022. годину, оцијенила да нису створени услови за примјену Закона у дијелу процјене вриједности државне имовине и стављања у функцију софтвера за вођење јединствене евиденције и регистра непокретности, није могуће примјенити Закон у предвиђеном року и потребно је одложити примјену закона, како би се створили услови за примјену нове рачуноводствене регулативе. Имајући у виду наведене објективне околности овим законом се предлаже одлагање почетка примјене Закона о рачуноводству у јавном сектору за три године, са 1. јануара 2024. године на 1. јануар 2027. године.

Влада је донијела Одлуку о увођењу међународних рестриктивних мјера, утврђених одлукама Савјета Европске уније, с обзиром на стање у Републици Тунису и Одлуку о измјенама и допуни Одлуке о увођењу међународних рестриктивних мјера, утврђених одлукама Савјета Европске уније у вези са ситуацијом у Републици Савез Мјанмара, којима се Црна Гора придружила, у складу са вањскополитичким приоритетом усаглашавања са Европском унијом, у области заједничке вањске и безбједносне политике.

Донијета је Одлука о додјели концесије за приређивање посебних игара на срећу у „Казино Montenegro” – „Хотел Црна Гора – Хилтон”, Подгорица и прихваћен Уговор о концесији. Одлуком се  додјељује концесија Друштву „ЏЕК ПОТ” д.о.о. за приређивање посебних игара на срећу на период од десет година. Такође, донијета је и Одлука о додјели концесије за приређивање посебних игара на срећу у казину Merit Starlit” Будва и прихваћен Уговор о концесији. Одлуком се  додјељује концесија Друштву „NET Montenegro” д.о.о. за приређивање посебних игара на срећу на период од десет година. Концесионари су дужни да уплате једнократну накнаду за додјелу лиценце за приређивање игара на срећу у казину у износу од по 2.000.000 еура, до закључења уговора о концесији.

Влада је усвојила Стратегију за младе 2023-2027 са Акционим планом за период 2023-2024.

Усвојена је Медијска стратегија Црне Горе 2023-2027 са Акционим планом за период 2023-2024.

Влада је усвојила Информацију о анализи стварања услова за увођење процеса ветинга у правосуђу. Ветинг, као процедура провјере, има циљ да процијени индивидуалну одговорност и интегритет појединца, као и његову евентуалну повезаност са претходним злоупотребама, односно да процијени подобност и прикладност за вршење јавне функције. У Информацији се констатује да, након више од једанаест година од како је Црна Гора званично почела преговоре за чланство у Европској унији, правосуђе представља једну од кључних препрека за напредак у процесу приступања. Правосуђе као трец́а грана власти, поред законодавне и извршне, носи огроман терет очекивања у текуц́ем процесу преговора са Европском унијом. Ово се нарочито односи на преузете обавезе кроз Поглавље 23 које, са Поглављем 24, представља почетну и завршну тачку црногорских преговора са ЕУ, али и укупних реформских процеса у држави. У складу са наведеним, циљ анализе јесте да укаже на који начин треба приступити унапрјеђењу система одговорности носилаца правосудних функција, уважавајуц́и уставна начела независности и самосталности судија и државних тужилаца, међународне стандарде, те цијенец́и упоредна искуства земаља у којима је овај процес спроведен. Након детаљне анализе,  Министарство правде је заузело став да је за црногорске прилике најадекватнији систем ветинга који би се извшавао фазно, системски и као такав не би произвео негативне посљедице на несметано функционисање правосудних органа, односно грађани не би били спријечени у остваривању правде и приступу суду. Такав модел би, уз адекватне измјене могао бити примјењив у Црној Гори као држави са ограниченим кадровским и финансијским потенцијалом у правосуђу. У Црној Гори процес ветинга би био спроведен кроз три узастопне фазе:

  • Прва фаза обухватала би измјене одредби Устава које се односе на сталност судијске функције, састав Судског савјета и избор чланова овог тијела, релевантних одредби које се односе на Тужилачки савјет, као и других одредби које су у директној вези са процесом ветинга за чијим измјенама И допунама се укасе потреба. У овој фази такође би се приступило доношењу Закона о мјерама у вези са избором кандидата и чланова савјета у области судства и тужилаштва, те формирању Комисије за евалуацију која би у себи обухватала вијец́а која одлучују у првостепеном и другостепеном поступку;
  • Друга фаза ветинга („pre-vetting“) обухватала би процес оцјењивања чланова и кандидата за чланове Судског савјета (СС), Тужилачког савјета (ТС) и комисија у специјализованим органима судства и тужилаштва (дисциплинске и етичке комисије, комисије за оцјењивање итд);
  • Трец́а фаза подразумијевала би процес реформе судова и Државног тужилаштва и евалуацију предсједника судова, судија Врховног суда,судија Уставног суда, Врховног државног тужиоца, државних тужилаца у Врховном државном тужилаштву и руководилаца државних тужилаштава. Упоредо са њом би се одвијао и рад интерних комисија (дисциплинске...) Судског и Тужилачког савјета које би у међувремену биле оформљене и обављале би велики дио посла који би се односио на изборе нових носилаца правосудних функција као и хоризонтална помјерања/напредовања унутар судског и тужилачког система.

Усвојен је Извјештај о раду Заштитника имовинско-правних интереса за извјештајни период од 1. јула 2023. године - 30. септембра 2023. године. У документу се наводи да је у извјештајном периоду, по основу извршних пресуда, а у односу на органе које по Закона о државној имовини заступа Заштитник имовинско правних интереса Црне Горе, са Главног рачуна Државног трезора, исплаћено је 2.559.886 еура. У III кварталу Заштитник је укупно примио 671 тужбу којима су покренути парнични поступци пред судовима у Црној Гори. Заштиник је примио и поступао укупно у 1867 предмета извршења и поступао у покренутим управним поступцима пред надлежним органима у 362 предмета, у којима је изјављивао жалбе, давао потребна изјашњења и подносио тужбе Управном суду Црне Горе. Заштитник је  упозорио све буџетске јединице да потраживања својих запослених, која су у складу са законом, Општим колективним уговором и Гранским колективним уговором, а имајући у виду судску праксу у предметима из истог чињеничног и правног основа, на вријеме исплате и тиме спријече додатне трошкове како у судским поступцима тако и у поступцима извршења. Неопходно је да државни органи, у циљу смањења трошкова поступка, поступају благовремено по рачунима и фактурама, правоснажним судским пресудама и рјешењима, како би се избјегла принудна наплата и непотребно увећавање трошкова поступка извршења.

Влада је усвојила Информацију о потписивању Меморандума о сарадњи између Министарства просвјете и Музичког центра Црне Горе. Заједничке активности подразумијевају имплементацију програма у борби против лоших културних навика, организацију и реализацију музичких манифестација, едукативних програма, конференција, мастер цласс-ова, те размјену информација и искустава и нових сазнања из области музичке умјетности и културе. Кроз едукацију јавности о важности креирања и доступности квалитетних музичких садржаја, те сарадњу приликом израде стратегије реформе образовања и пружање организационе, логистичке и друге врсте подршке за редовне годишње концерте Дјечјег симфонијског оркестра, креираће се добре праксе за унапређење значаја музичке едукације, подизање нивоа опште културе и дугорочну одрживост и квалитет умјетничке и музичке сцене у Црној Гори.

Усвојена је Информација о раду Комисије за израду грађанског законика. Од 17. јуна прошле године када је Комисија образована, одржано је низ састанака на којима су разматране одредбе које се односе на својинско-правне односе, облигационе односе и насљедно-правне однос. Како је наглашено у дискусији, овај пројекат од државног интереса предвиђа кодификацију прописа и норми којима се уређују уговорна, породична, насљедна и друга права која обликују свакодневни живот и обезбјеђују већу правну сигурност и већи степен заштите личних права грађана. Истакнуто је и да ће у наредном периоду Комисија радити на нацрту одредаба које регулишу област породичног права, као и права личности, чиме ће нацрт Законика бити комплетан и спреман за расправу и разматрање пред стручном и лаичком јавности. У дискусији је закључено и да ће овај значајан искорак за Црну Гору и њене грађане значити јачање црногорског правног система и правосуђа, али и поузданији правни амбијент за укупан напредак друштва. Такође, доношењем Законика ће се убрзати и неопходни интеграциони процеси, који су битан услов за даљи просперитетни развој Црне Горе.

Влада је утврдила Предлог амандмана на Предлог закона о измјенама Закона о буџету Црне Горе за 2023. годину и Предлог амандмана на Предлог одлуке о измјенама и допуни Одлуке о задуживању Црне Горе за 2023. годину. Предложени амандмани се односе на преузимање дуга у износу до 7.000.000 еура. Како је појашњено, Влада ће у току 2023. године преузети дуг Института Др Симо Милошевић Игало према Југобанци АД у стечају, односно надлежној Агенцији за осигурање депозита Републике Србије, која је у функцији стечајног управника над стечајним дужником Југобанка АД Београд у стечају. Имајући у виду да је Влада преузела активности у циљу изналажена начина за измирење дуга Института, како би се избјегла евентуална блокада Института, а тиме и готово извјестан стечај, у поступку преузимања дуга, дуговање Државе Црне Горе према Југобанци АД у стечају било би могуће умањити за износ који Република Србија дугује по основу старе девизне штедње, у износу од 1.366.113 еура, чиме би се уманијиле укупне обавезе Института, након чега би преостала дуговања, која ће бити измирена из буџета Црне Горе, износила укупно око 5.313.150 еура.

Утврђен је Предлог за потписивање ажурираног билатералног Аранжмана ЕУ и Црне Горе за имплементацију Заједничког акционог плана земаља Западног Балкана у борби против тероризма. У дискисији је истакнуто да је Влада 19. новембра 2019. године први пут потписала билатерални Аранжман ЕУ и Црне Горе за имплементацију Заједничког акционог плана земаља Западног Балкана у борби против тероризма. Усљед потребе да се ажурирају активности, у току 2023. године ЕУ је покренуила поступак ажурирања појединачних билатералних споразума са земљама Западног Балкана. За усаглашавање текста документа, испред Црне Горе, био је задужен Национални међуресорни оперативни тим за превенцију и сузбијање насилног есктремизма, тероризма, прања новца и финансирања тероризма, а његово потписивање планира се на маргинама Форума министара правде и унутрашњих послова ЕУ – Западни Балкан, који ће се одржати 26-27. октобра 2023. године, у Скопљу. Потписивање овог документа веома је значајно за Црну Гору јер се наставља билатерална сарадња са ЕУ у односу на област борбе против тероризма, Црна Гора остаје дио регионалне структуре у борби против тероризма, наставља имплементација појединачних заједникчих активности држава региона Западног Балкана у борби против тероризма, што утиче на јачање националних капацитета у тој области. Такође, на овај начин се наставља подршка ЕУ у имплементацији активности предвиђених Заједничким акционим планом земаља Западног Балкана у борби против тероризма, као и у имплементацији циљева предвиђених националном Стратегијом за превенцију и сузбијање радикализације и насилног екстремизма покрива период 2020-2024 и националном Стратегијом за превенцију и сузбијање тероризма, прања новца и финансирања тероризма 2022-2025. На крају, билатерлани аранжман је усклађен са Уговором о сатабилизацији и придруживању Црне Горе и приступним преговорима.               

Влада је усвојила Предлог програма привремене, хитне подршке транспортном сектору у контексту тренутне глобалне кризе изазване ратом у Украјини. Трајање Програма је ограничено на децембар текуће године, док надлежност за овај Програм има Министарство капиталних инвестиција. Такође, Министарство финансија је приликом преношења ЕУ регулативе у национлано законодавство, спустило праг за максимални могући износ помоћи са два милиона еура на један милион еура по привредном субјекту, што је Министарство капиталних инвестицља прихватило. Наиме, корисници који свој захтјев пошаљу Министарству капиталних инвестиција до краја године и који докажу да испуњавају услове прописане Програмом, добијајући формално позитивно мишљење остварују само право на ту помоћ, а исплата и њена динамика, која је у надлежности Министарства финансија, свакако ће зависити од могућности, тј. расположивости средстава у буџету. Овдје је битно да се потенцијалним корисницима/привредним субјектима у сектору транспорта не ускрати правни основ и право на одређени вид подршке тако што се овај Програм не би усвојио до краја 2023. године до када је предметна регулатива на снази, већ да се створи правни основ који би значио, да и наредној години подршка може бити (а не мора) реализована.

Усвојена је усмена Информација о Иницијативи 40 невладиних организација за донацију Агенцији УН за помоћ палестинским избјеглицама (UNRWA)Имајући у виду да се Црна Гора у континуитету залаже за мир и обуставу оружаних сукоба, као и да је у многим кризним ситуацијима у региону, Европи и шире показала своју хуманост и пружила подршку државама и народима у невољи, Влада је задужила Министарство финансија да, у складу са буџетским могућностима, обезбиједи адекватан износ финансијске помоћи која би била упућена угроженом цивилном становништву Газе преко Агенције УН-а за помоћ палестинским избјеглицама.  

Поред осталог, Влада се упознала и са усменом Информацијом о иницијативи националних савјета – вијећа  мање бројних народа и националних заједница у Црној Гори за одлагања пописа становништва, домаћинстава и станова у Црној Гори.

У оквиру кадровских питања, Влада је дала сагласност да се за вршиоца дужности извршног директора Друштва са ограниченом одговорношћу „Project – Consulting“ Подгорица именује Ново Коњевић.

70. sjednica Vlade Crne Gore (19.10.2023.)

70. сједница Владе Црне Горе

I МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СУ ВЛАДИ ДОСТАВЉЕНИ РАДИ РАСПРАВЕ
1.Нацрт просторног плана Црне Горе до 2040. године с Предлогом програма одржавања јавне расправе (тематска тачка) можете преузети на линку: https://media.gov.me/files/gov/2023/10/20/1_70_19_10_2023.pdf Закључци
2.Усмена информација о реализацији активности из процеса приступања Црне Горе Европској унији Закључци
3.Предлог закона о измјени Закона о рачуноводству у јавном сектору Материјал Закључци
4.Предлог одлуке о увођењу међународних рестриктивних мјера утврђених одлукама Савјета Европске уније с обзиром на стање у Републици Тунису Материјал Закључци
5.Предлог одлуке о увођењу међународних рестриктивних мјера утврђених одлукама Савјета Европске уније с обзиром на стање у Републици Савез Мјанмара Материјал Закључци
6.Предлог одлуке о додјели концесије за приређивање посебних игара на срећу у „Kazino Montenegro“ – „Хотел Црна Гора – Хилтон“, Подгорица с Предлогом уговора о концесији Материјал Закључци
7.Предлог одлуке о додјели концесије за приређивање посебних игара на срећу у казину „Merit Starlit“, Будва с Предлогом уговора о концесији Материјал Закључци
8.Предлог стратегије за младе 2023-2027 са Предлогом акционог плана за период 2023-2024. година Материјал Закључци
9.Предлог медијске стратегије Црне Горе 2023-2027. са Предлогом акционог плана за период 2023-2024. године Материјал Закључци
10.Информација о анализи стварања услова за увођење процеса ветинга у правосуђу Материјал Закључци
11.Предлог за измјену Закључка Владе Црне Горе, број: 07-082/23-3841/2, од 3. августа 2023. године, са сједнице од 3. августа 2023. године Материјал Закључци
12.Извјештај о раду Заштитника имовинско-правних интереса за извјештајни период од 1. јула 2023. године до 30. септембра 2023. године Материјал Закључци
13.Кадровска питања
13.1Предлог за давање сагласности за именовање вршиоца дужности извршног директора Друштва са ограниченом одговорношћу "Project - Consulting" – Подгорица Материјал Закључци
II МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ С ПРЕДЛОГОМ ДА СЕ О ЊИМА НЕ РАСПРАВЉА
14.Предлог уредбе о допуни Уредбе о повјеравању дијела послова Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма јединицама локалне самоуправе Материјал Закључци
15.Предлог одлуке о утврђивању јавног интереса за непотпуну експропријацију непокретности ради изградње STS 10/0,4 KV - 160 KVA „Бубање 3“ са прикључним DV 10 KV и уклапањем у NN мрежу, КО Бубање, Општина Беране Материјал Закључци
16.Информација о стању у Скупштини општине Андријевица Материјал Закључци
17.Информација о припреми Анализе регулаторног оквира за разврставање организација које не обављају привредну дјелатност с Предлогом одлуке о образовању Међуресорске радне групе за припрему Анализе регулаторног оквира за разврставање организација које не обављају привредну дјелатност Материјал Закључци
18.Информација о успостављању Међуресорске радне групе са циљем оптимизације управљања возним парком Материјал Закључци
19.Полугодишњи извјештај о инспекцијском надзору у области јавних набавки за период јануар – јун 2023. године Материјал Закључци
20.Извјештај о резултатима преговора ради закључивања Споразума између Владе Црне Горе и Владе Грузије о отклањању двоструког опорезивања у односу на порезе на доходак и на имовину и спрјечавању пореске евазије и избјегавања с Предлогом споразума Материјал Закључци
21.Предлог платформе за учешће министарке екологије, просторног планирања и урбанизма и координаторке радом Министарства европских послова Ане Новаковић Ђуровић на XII Форуму Стратегије Европске уније за Дунавски регион, Словенија, Брдо при Крању, 24-25. октобар 2023. године Материјал Закључци
22.Предлог платформе за посјету министра финансија мр Александра Дамјановића Загребу, Република Хрватска, 24. октобра 2023. године Материјал Закључци
23.Информација о преусмјеравању средстава у оквиру Капиталног буџета Управе за саобраћај за 2023. годину Материјал Закључци
III МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ РАДИ ДАВАЊА МИШЉЕЊА ИЛИ САГЛАСНОСТИ
24.Предлог колективног уговора за Јавну установу Културно - информативни центар „Зета“ Материјал Закључци
25.Предлог колективног уговора о измјени и допуни Колективног уговора Јавне установе Народна библиотека „Радосав Љумовић“ Подгорица Материјал Закључци
26.Предлог за давање сагласности ЈУ ОШ „Ратко Жарић“ из Никшића за давање у закуп просторија уписаних у листу непокретности број 774 КО Никшић, општина Никшић у својини Црне Горе Материјал Закључци
27.Предлог за давање сагласности ЈУ СМШ „Иван Горан Ковачић“ из Херцег Новог за давање у закуп просторија уписаних у листу непокретности број 506 КО Топла, Херцег Нови у својини Црне Горе Материјал Закључци
28.Предлог за давање сагласности ЈУ ОШ „Душан Бојовић“ из Никшића за давање у закуп просторија уписаних у листу непокретности број 220 КО Дучице, општина Никшић у својини Црне Горе Материјал Закључци
29.Предлог за давање сагласности ЈУ ОШ „Оријенски батаљон“ из Херцег Новог за давање у закуп просторија уписаних у листу непокретности број 237 КО Бијела, општина Херцег Нови у својини Црне Горе Материјал Закључци
30.Предлог за давање сагласности ЈУ ОШ „Мексико“ из Бара за давање у закуп просторија уписаних у листу непокретности број 281 КО Поље, општина Бар у својини Црне Горе Материјал Закључци
31.Питања и предлози
31.1Информација о потписивању Меморандума о сарадњи између Министарства просвјете и Музичког центра Црне Горе с Предлогом меморандума Материјал Закључци
31.2Захтјев за давање сагласности за исплату накнаде предсједнику и члановима Комисије за преговоре са произвођачима/носиоцима дозволе за стављање лијека у промет Материјал Закључци
31.3Информација о раду Комисије за израду Грађанског законика Материјал Закључци
31.4Предлог амандмана на Предлог закона о измјенама Закона о буџету Црне Горе за 2023. годину и Предлог амандмана на Предлог одлуке о измјенама и допуни Одлуке о задуживању Црне Горе за 2023. годину Материјал Закључци
31.5Предлог за давање у дугорочни закуп непокретности у својини Црне Горе уписаних у листовима непокретности бр. 372, 405 и 403, КО Брајићи, Општина Будва, на период од 10 година, ради изградње - постављања Zip line-a Материјал Закључци
31.6Предлог правилника о измјенама и допунама Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Министарства вањских послова Материјал Закључци
31.7Информација о реализацији Уговора бр. 01-100/1 од 15.01.2020. године, закљученог између Управе за саобраћај Црне Горе и JV IRD Engineering S.r.l. и PPG D.O.O. и потреби наставка вршења надзора услијед кашњења на извођењу радова Материјал Закључци
31.8Захтјев за давање сагласности за попуну радних мјеста у Министарству унутрашњих послова која нијесу предвиђена Кадровским планом Материјал Закључци
31.9Предлог за потписивање ажурираног билатералног Аранжмана ЕУ и Црне Горе за имплементацију Заједничког акционог плана земаља Западног Балкана у борби против тероризма Материјал Закључци
31.10Предлог програма привремене, хитне подршке транспортном сектору у контексту тренутне глобалне кризе изазване ратом у Украјини Материјал Закључци
31.11Усмена информација у вези са Иницијативом за одлагања пописа становништва, домаћинстава и станова у Црној Гори Закључци
31.12Усмена информација о Иницијативи 40 невладиних организација за донацију Агенцији УН за помоћ палестинским избјеглицама (UNRWA) Закључци
IV НА УВИД:
32.1Извјештај о учешћу делегације Владе Црне Горе, коју је предводила министарка науке и технолошког развоја проф. др Биљана Шћепановић, на 67. редовном засиједању Генералне конференције Међународне агенције за атомску енергију, Беч, Република Аустрија, 25-29. септембар 2023. године Материјал
32.2Извјештај о учешћу предсједника Владе Црне Горе и руководиоца радом Министарства вањских послова др Дритана Абазовића на састанку министара вањских послова у оквиру Берлинског процеса, Тирана, Република Албанија, 6. октобар 2023. године Материјал
33.Информација у вези са расподјелом станова по Огласу бр. 805-4333/10-2 од 20.05.2010. године – ИНТЕРНО
34.Предлог за давање сагласности на Аукцијску документацију у поступку давања у дугорочни закуп непокретности у својини Црне Горе, уписаних у листовима непокретности бр. 372, 405 и 403, КО Брајићи, Општини Будва, на период од 10 година, ради изградње - постављања Зип лине-а, у складу са Планом привремених објеката за територију Општине Будва – ИНТЕРНО
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?