- Влада Црне Горе
Саопштење са Тематске сједнице Владе Црне Горе пос...
Саопштење са Тематске сједнице Владе Црне Горе посвећене туризму
Влада је данас у Колашину одржала тематску сједницу посвећену анализи стања у туризму, којом је предсједавао премијер др Дритан Абазовић. У раду су, поред чланова Владе, учествовали директори органа управе и компанија у државном власништву. У уводном излагању предсједник Абазовић је нагласио да Влада чини све да Црну Гору промовише као зелену десинацију. Оцијенио је да се туристичка сезона одвија јако добро, да је предсезона била изнад свих очекивања, а главна сезона је нешто изнад 2019. године по броју просјета, при чему су приходи значајно бољи. У односу на исто вријеме прошле године, број посјета је бољи за 20 %. Посебно је истакао да туризам, као наша најзначајнија привредна грана, омогућава у овом тренутку потпуну одрживост црногорских јавних финансија, што значи да остварујемо приходе који су довољни да би се све потребе сервисирале без икаквих проблема. Радује да је посјета сјеверу значајно боља него раније, што значи да се дешава диверзификација која се прижељкује. Премијер је изразио очекивање да се главни историјски инфраструктурни пројекат у туризму, Жичара Котор – Ловћен, ускоро и званично стави у погон.
Министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић је поручио да се креира сезона базирана на 365 дана у години, уз диверзификцију и обогаћивање понуде намијењене разним циљним групама, а, прије свега, високо платежним туристима. Казао је да је циљ да наша земља буде брендирана као одговорна и одржива дестинација, која примјењује иновативна рјешења, дигитализацију, еко и зелене туристичке трендове. Он је саопштио да је, према последњим званичним подацима које објављује Монстат, у првих пет мјесеци у свим видовима смјештаја, регистровано 575.447 туриста, што је за 53 % више у односу на 2022. годину и 24 % више у односу на 2019. годину. Такође, према извјештају Националне туристичке организације, на данашњи дан у Црној Гори борави 171.410 туриста, што је нешто више од 2019. године, а чак 20 % више од 2022. године. Посматрајући емитивна тржишта, у нашој земљи тренутно бораве гости из Њемачке, Израела, Француске, Емирата, Саудијске Арабије, Велике Британије, Холандије, Албаније, Русије, Украјине, Србије, Пољске, Турске, Босне и Херцеговине, Бјелорусије, Казахстана и других земаља, што указује да постајемо атрактивно одредиште не само за регион, већ за цијелу Европу и свијет.
Министар финансија Александар Дамјановић је изнио податак да је приход од ПДВ-а већи за 10 %, а да наплата осталих прихода биљежи још боље резултате. Анализирајући податке скренуо је пажњу на чињеницу да још увијек постоји значајна пореска евазија, па је тим поводом, упутио апел институцијама и грађанима да покажу одговорност и допринесу јачању пореске дисциплине. Дамјановић је оцијенио да су активности ове Владе поставиле темеље за одрживост јавних финансија, подсјетивши да смо у ову годину ушли са депозитима од око 40 милиона еура, те да смо позајмили свега 100 милиона, од 600 милиона колико је дозвољено буџетом за текућу годину. То, како је казао, указује да Црна Гора, де факто, јаким мјерама на сузбијању сиве економије, посебно у области туризма, полако, али сигурно може постати одрживи систем.
Директор ЈП Морско добро Младен Микијељ саопштио је податке о пословним резултатима трајектне линије Каменари- Лепетане, истакавши да је од почетка наплате превоза трајектом (5.маја) до данас, приходовано више од 2.100.000 еура, те да је само у јулу приходовано око 1.200.000 еура. Будући да мјесечни расходи нијесу виши од 200.000 еура, чисти профит само у јулу је милион еура, што је пет пута више него што је држава до сад добијала на годишњем нивоу.
Из Националне туристичке организације је саопштено да наплата боравишне таксе износи преко 5 милиона еура, што је, поредећи исти период прошле године, повећање од 47 %. Такође, наглашено је да охрабрују подаци Европског савјета за путовања, према којима се Црна Гора већ више од годину дана налази у топ пет оцијењених дестинација. У њиховом последњем кварталном извјештају објављеном 11. јула истиче се да је Црна Гора све популарнија дестинација у Европи те да је прва по расту броја туриста у односу на 2019. годину и предњачи у укупном расту туристичког промета.
Министар унутрашњих послова Филип Аџић је информисао да је преко граничних прелаза у Црну Гору ушло преко пет милиона путника и око 1.500.000 возила, што представља повећање у односу на претходну годину за 1.085.000 путника и 245.000 возила. Као један од највећих изазова он је издвојио пожарну сезону и указао да надлежне институције чине све што је у њиховој моћи да је дочекају спремно.
Одличне резултате је остварило и ЈП Национални паркови: до 23. јула текуће године у националним парковима је боравило 308.000 посјетилаца, што је за 61 % више у односу на исти период прошле године, што указује на то да ће бити премашена за сада рекордна 2019. година, када је у националним парковима боравило 235.000 посјетилаца. Остварени приходи по овом основу износе укупно 1.361.895 еура.
О значајном повећању туристичких посјета свједоче и подаци Аеродрома који су на оба аеродрома остварили раст од неких 38 %, као и националног авиопревозника који до краја године очекује раст броја путника од 40 %, односно преко 500.000 путника, док ће приход расти до 52 милиона, или око 50 %, при чему би профит био два милиона.
Такође, веома добре резултате су оствариле компаније са већинским власништвом у државној својини, и то: ХГ „Будванска ривијера”, ХТП Улцињска ривијера и Скијалишта Црне Горе.
Из Регионалног водовода Црногорско приморје су нагласили да је, захваљујући спрјечавању нелегалне експлоатације шљунка у кориту ријеке Мораче, чиме је заустављена даља деградација и девастација изворишта Боље сестре, издашност ове године много боља и то око 900 литара у секунди, тако да је сада количина воде већа пет пута у односу на ранији период.
Подаци о промету у друмском саобраћају које је изнио представник Монтепута указују на одличне резултате. Након прошле године у којој је кроз Тунел „Созина” прошло 3.069.294 возила, у овој години у односу на исти период прошле године саобраћај је повећан за 18 %, док је за 12 мјесеци аутопутем прошло 2.157.601 возило, а од наплате путарине приходовано је 8.749.820 еура.
У Луци Котор ове године до сада је регистровано 250 долазака крузера, а очекује 450 долазака до краја године, са преко пола милиона путника. У финансијском смислу ће ова година бити рекордна јер је Луци Котор враћена пилотажа у њену надлежност. Током прошле и почетком текуће године Лука Котор је инвестирала око 1.300.000 еура у реконструкцију марине, чиме је повећала капацитете за око 300 %.
Поред осталог, на тематској сједници су разматрани и стање опште безбиједности, резултати инспекцијских органа, снабдијевање електричном енергијом, динамика реконструкције и изградње путева, те питање недостатка радне снаге у туризму и стање на тржишту рада, о чему су детаљно информисали представници органа управе, као и предсједник Одбора удружења туризма и угоститељства Привредне коморе Црне Горе.
Усвојени су радни закључци којима Влада, између осталог, охрабрује да се сви расположиви капацитети ставе у функцију стварања услова убрзања и изградње инфраструктурних пројеката неопходних за већи квалитет туристичке понуде. Такође, Влада је задужила Генерални секретаријат и сва министарства да за наредну сједницу припреме пресјек свих информација које су презентоване на тематској сједници.