- Влада Црне Горе
Управа за људске ресурсе Запослени и запослене у јавној управи промотери ро...
Запослени и запослене у јавној управи промотери родне равноправности
Јавне институције и њихови запослени имају значајну улогу у спровођењу стратешких докумената и носиоци су промјена за родно праведнију и равноправнију јавну управу у свим областима њеног рада, поручено је током панел дискусије “Родно одговорно комуницирање у јавној управи”, која је одржана током четвртог дана Недјеље родне равноправности.
Панел дискусија, која је одржана у Управи за људске ресурсе, дио је заједничких напора УНДП-а и Управе усмјерених према јачању знања и капацитета јавних институција и њихових запослених у препознавању стереотипа у јавном дискурсу, као и у вези са родним принципима у комуникацијама.
На догађају, који је окупио стручњаке и стручњакиње из области комуникација, тренере и тренерице и службенике и службенице за комуникацију из јавних установа, представљена је публикација „Родно одговорно комуницирање у јавној управи” са пратећим приручником. Као дио пројекта „Комуницирање родне равноправности“, који УНДП спроводи уз финансијску подршку Делегације ЕУ, и у партнерству са Министарством за људска и мањинска права, ова публикација представља још један вриједан алат за даљи рад на успостављању инклузивне јавне управе.
Будући да подизање свијести о важности родне равноправности подразумијева и његовање женског наслијеђа Црне Горе, у Управи је данас отворена и изложба којом је приказан само мали дио жена и њихов немјерљив допринос еманципацији нашег друштва. Илустрације и текстови о овим женама дио су Монографије „Жене Црне Горе“ коју су уредиле Светлана Лола Миличковић, Тијана Тодоровић и Оливера Тодоровић.
Вршилац дужности директора Управе за људске ресурсе, Ђуро Никач, истакао је да је родна равноправност у срцу ефикасне, транспарентне и инклузивне јавне управе.
„Настојаћемо да кроз наше активности будемо најбољи промотери принципа родне равноправности. Управа за људске ресурсе, као централна институција за едукацију свих запослених у јавној управи, у протеклом периоду је, кроз партнерство са УНДП-ом, јачала своје капацитете, што ће у наредном периоду омогућити боље интегрисање принципа родне равноправности у рад јавне управе“, поручио је Никач.
Стална представница УНДП-а у Црној Гори, Даниела Гашпарикова, истакла је важност културе сјећања за процес еманципације и креирања вриједности, додајући зато данас приказујемо дио женског насљеђа Црне Горе и славимо жене које су дале немјерљив допринос развоју Црне Горе.
„Када говоримо о родно одговорном друштвеном амбијенту, не можемо заборавити важну улогу институција система. Оне у свом мандату имају обавезу и одговорност да креирају политике и систем који свим грађанима и грађанкама пружа једнаке шансе и могућности да живе живот какав желе. С тим у вези, препознали смо Управу за људске ресурсе као кључну карику у процесу јачања капацитета запослених у јавној управи, које подразумијева унапређивање њихових вјештина за интегрисање родне перспективе у све сегменте њиховог рада, укључујући и родно одговорно комуницирање“, поручила је Гашпарикова.
Учеснице панела, Мирјана Ивановић, експерткиња из области комуникација и Марија Хајдуковић, директорица директората за стратешко планирање и ИПА-у у Министарству јавне управе, говориле су о важности родно одговорног комуницирања, као и о доприносу који сви могу дати како бисмо заједно јачали капацитете и едуковали запослене о важности промоције родне равноправности као једног од основних људских права.
Током догађаја потписан је и Меморандум о сарадњи између УНДП-ја и Управе за људске ресурсе, који представља темељ за постизање највиших захтјева ородњавања садржаних у УНДП-ијевом Стандарду (Печату) Родне Равноправности. Заједничке активности биће настављене и кроз пројекат „Промоција дијалога и заједничке акције за борбу против говора мржње“, који је финансиран кроз УНДП портфолио за управљање, изградњу мира, кризе и отпорност.