Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Састанак министра Стијовића са комесаром Европске комисије за пољопривреду Јанушом Војчеховским

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Стијовић путем онлине платформе одржао је састанак са ЕУ комесаром за пољопривреду г. Јанушом Војчеховским.

Током конструктивног разговора истакнуто је да континуираним радом и подршком Европске комисије можемо ојачати огромни потенцијал црногорске пољопривреде и руралних подручја и тако створити услове за одрживу пољопривредну производњу. Разговарано је о мјерилима за сва три поглавља, при чему су се саговорници посебно осврнули на нову заједничку пољопривредну политику и методологију проширења, јачање IPARD структуре и додатне подршке пољопривредним произвођачима.

Комесар Војчеховски је нагласио опредијељеност ЕК да убрза и финализира процес преговора са Црном Гором, те да су врата DG AGRI увјек отворена за пружање подршке. Изразио је увјерење да ће министар Стијовић бити први министар пољопривреде Црне Горе као чланице Европске уније.

Министар Стијовић је захвалио комесару на досадашњој техничкој подршци пруженој у дијелу јачања административних капацитета, нагласивши опредијељеност Владе Црне Горе ка интезивирању процеса преговора како би Црна Гора постала прва наредна чланица. 

Говорећи о измјенама које носи Заједницка пољопривредна политика (ЗПП) Европске уније и нова методологија поширења, Стијовић је исказао интресовање у циљу утицаја на даљи ток усаглашавања и креирања стратешких докумената у Црној Гори.

У погледу планираних измјена Протокола 3 Споразума о стабилизацији и придруживању, министар је подсјетио да је Црна Гора у процесу означавања вина “географском ознаком", и поред чињенице да је ситуација са COVID-19 значајно успорила овај процес, успјела да региструје одређена вина о чему је ЕК обавијештена те се нада да це се црногорска вина са заштићеном ознаком поријекла наћи у измијењеном Протоколу.

“Црна Гора прати ново законодавство ЕУ и настоји да у највећој могућој мјери усклади национално законодавство са „aquis comunitare-ом“, истакао је Стијовић.

Европски комесар за пољопривреду је упознао министра о реформи Заједничке пољопривредне политике Европске уније 2021-2027, нагласивши да је најбитнија промјена у ЗЗП, која је важна како за чланице тако и за земље кандидате, промјена визије о буду'ности пољопривреде што је у складу и са Зеленим договором као и Стратегијом “од њиве до трпезе”. 

Комесар је предочио намјеру Европске уније да у наредних 10. година (2020- 2030) површине под органском производњом достигну 25% од укупног пољопривредног земљишта, што је посебно значајно за црногорску пољопривреду обзиром на чињеницу да ЦГ има много малих пољопривредних производача. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?