Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Стратегија за успјех и здраво Средоземно и Црно море

Стијовић: Нулта толеранција на илегални, непријављени и нерегулисани риболов и апслолутно поштовање и очување морског екосистема и рибљег фонда као и управљање рибарством засновано на науци

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде мр Аександар Стијовић говорио је на састанку на високом нивоу – где је представљена Нова визија одрживог рибарства и аквакултуре у Средоземном и Црном мору који је огранизован у сарадњи Европске комисије и Генералне Комисије за рибарство за Медитеран (GFCM) Уједињених нација.

STRATEGIJA ZA USPJEH I ZDRAVO SREDOZEMNO I CRNO MORE

Током онлине састанка 25  европских министара и око 175 високих представника медјународних институција представљена су идејна рјешења и активности у контексту усвајања заједничке стратегије за очување и одрживог коришћења морских живих ресурса у Средоземном и Црном мору.

Министар Стијовић је истакао значај нове GFCM стратегије до 2030. године, нагласивши да су  њени основни принципи, као што су мултидисциплинарни приступ и регионална и субрегионална сарадња, најбољи пут којим треба ићи, нагласивши да се многе активности које је Црна Гора вец́ планирала да уради у наредном периоду у сектору рибарства савршено подударају са активностима планираним кроз ову стратегију.

Радимо на додатном побољшању прикупљања података и мониторинга, контроле и надзора, што ц́е подразумијевати ефикаснију борбу против илегалног, непријављеног и  нерегистрованог и  риболова и боље цјелокупно управљање риболовним ресурсим. Наставиц́емо са програмом прац́ења одбаченог улова, као и са радом на успостављању заштиц́ених морских подручја. Наш циљ је и даља хармонизација националног законодавства, прије свега у погледу израде планова управљања на националном и билатералном нивоу, поручио је Стијовић.

Министар је истакао значај формирање Центра за заштиту биодиверзитета Јадранског мора у Котору, као пројекат који је, између осталог, намијењен унапређењу очувања морских корњача и наставку мониторинга морских сисара, што представља дио стратегије плана управљања за Котор као UNESCO-ово природно културно насљеђе.

STRATEGIJA ZA USPJEH I ZDRAVO SREDOZEMNO I CRNO MORE

“Наша генерација посвец́ена је очувању природних ресурса мора и проналажењу праве равнотеже те драгоцене, али крхке равнотеже између људског постојања и природе, и спремности да преокрене све оне негативне антропогене утицаје који су довели до климатских промена”, закључио је Стијовић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?