- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Савјет за конкурентност одржао 12. сједницу којом ...
Савјет за конкурентност одржао 12. сједницу којом је предсједавао министар Милатовић
У уторак 29. јуна, одржана је 12. сједница Савјета за конкурентност. Сједницом је предсједавао министар економског развоја Јаков Милатовић, предсједник Савјета.
У складу са Планом рада Савјета, главна тема сједнице односила се на иновације, односно активности у области иновација и технолошког развоја. У достављеном материјалу Министарства економског развоја, наводи се да су развој иновационе дјелатности и технолошки развој у Црној Гори доминантно утемељени на Стратегији паметне специјализације Црне Горе-С3 (2019-2024). Савјет је такође информисан да је на сједници Владе одржаној 17. јуна 2021. године, усвојена Одлука о образовању Савјета за иновације и паметну специјализацију, као кључног савјетодавног тијела Владе у области политике иновација. Поред тога, на сједници Владе одржаној 10. јуна 2021. године, усвојена је Одлука о оснивању Фонда за иновације Црне Горе, који ће омогућити спровођење иновационе политике, кроз обезбјеђивање и реализацију средстава за подстицање иновационе дјелатности.
Савјет је усвојио Информацију о реализацији закључака са претходних сједница. Шефица Секретаријата Савјета за конкурентност Марија Шуковић, информисала је чланове Савјета о прогресу рада осам радних група, формираних на претходној сједници Савјета. Такође, Савјету су предочени главни налази Извјештаја о укључености приватног сектора у процес израде закона. Шуковић је подсјетила да је циљ овог извјештаја да се има увид и прати тренд да ли се благовремено укључује приватни сектор и на тај начин мобилизују заједнички капацитети и искуства како би законска рјешења била што боља.
На Савјету је разматран Закон о измјенама и допунама закона о планирању простора и изградњи објеката, као и на иницијативу привредних удружења Закон о ауторским и сродним правима. О Закону о ауторским и сродним правима је дискутовано са аспекта накнада за остваривање репрографских права аутора писаних дјела и дефинисања износа накнаде за колективно остваривање ауторских права.
На Савјету је представљен Програм за унапређење конкурентности привреде за 2021. годину, којим је планирано да се пружи неопходна подршка даљем пословању микро, малих и средњих предузећа кроз имплементацију седам програмских линија (пет се односе на финансијску а двије програмске линије за нефинансијску подршку) које су иновиране у складу са потребама и тражњом привреде. Реализацијом програмских линија, таргетира се даљи развој индустрије и прерађивачко-производних капацитета, али и дигитализација и увођење међународних стандарда, подршка младима, занатлијама и женама у бизнису, развој циркуларне економије, пружање менторинг услуга и развој предузетништва.
Савјет је размотрио и: Информацију о потреби измјене статуса Централног регистра привредних субјеката (ЦРПС), Информацију о реализацији активности на имплементацији Индустријске политике 2019-2023. године, са акцентом на Извјештај о реализацији Акционог плана за спровођење Индустријске политике за 2020. годину и Информацију о статусу Закона о стечају.
Додатно, Савјет је информисан о изјашњењима ресорних институција на препоруке из Бијеле књиге 2020, о статусу реализације Акционог плана Doing Business, као и о Мапи пута за креирање дјелотворних политика за жене.
Савјета за конкурентност промовише конструктиван јавно-приватни дијалог у циљу доприноса стварању што повољнијег пословног амбијента у нашој земљи.