Стипендије Уједињених свјетских колеџа за школску 2025/2026. и 2026/2027. годину

Објављено: 14.02.2025. 12:08 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

Министарство просвјете, науке и иновација Вас обавјештава да су Уједињени свјетски колеџи (у даљем тексту: УWЦ) за Црну Гору опредијелили 4 стипендије за школску 2025/2026. и 2026/2027. годину, за ИИИ и ИВ разред гимназије/средње школе гимназијског типа:

  • УWЦ - УWЦ Адриатиц (Дуино, Италија) - основан 1982. године, први је УWЦ који је основан у земљи у којој се не говори енглески језик. Налази се у сликовитом приморском селу Дуино, на раскрсници германске, латинске и словенске културе. Колеџ окупља ученике из више од 80 земаља и промовише културну разноврсност. Поред УWЦ образовања, ученици имају прилику да искусе италијанско културно насљеђе, док музичка академија у склопу колеџа омогућава изучавање различитих жанрова и сарадњу с професионалним музичарима.
  • УWЦ - УWЦ Мостар (Мостар, Босна и Херцеговина) - основан је 2006. године са јасним циљем да допринесе реконструкцији постконфликтног друштва. Колеџ образује ученике на начин да уче о међусобним културним разликама и цијене их, истовремено промовишући једнакост, толеранцију и критичко размишљање. Интеракција ученика са локалном заједницом је суштина УWЦ Мостара. Ученици и особље годишње организују пројекте и догађаје отворене за мостарску заједницу и шире.
  • УWЦ - УWЦ Цхангсху Цхина (Цхангсху, НР Кина) - основан је 2015. године као први УWЦ на копну Кине, на иницијативу бившег ученика УWЦ-а, Марка Јиапенга Ванга. Ученици који похађају овај колеџ имају прилику да се упознају са кинеским културним насљеђем, јер  изучавају барем један курс кинеског језика, књижевности и културе. Значајна пажња се посвећује и очувању животне средине, па су ученици укључени у активности попут рециклаже, органског узгоја и заштите мочвара.
  • УWЦ - УWЦ Дилијан (Дилиџан, Јерменија) - отворен је 2014. године, смјештен у Дилиџану, Јерменија, на древном путу свиле и на раскрсници Европе, Блиског истока и Русије, УWЦ Дилиџан симболизује идеју интернационализма и пријатељства. Школа има за циљ да кроз образовање, подстиче мир и одрживи друштвени, економски и еколошки развој у региону и свијету у цјелини. Због своје геополитичке локације, похађање УWЦ Дилиџана пружа јединствену прилику онима који су заинтересовани за стицање искуства у рјешавању конфликата и мировним иницијативама.

Стипендије подразумијевају до 100% финансирања главних трошкова, који укључују: школарину, смјештај и храну, уџбенике, таксе за пријављивање завршних испита, студијске екскурзије - до пуног износа (на основу процјене финансијских потреба). Да би се обезбиједила правична расподјела средстава, стипендије се додељују на основу појединачних финансијских потреба, које се утврђују кроз процес финансијске процјене који слиједи након селекције кандидата. У стипендију нијесу укључени трошкови пута из Црне Горе до државе у којој се школа налази, нити трошкови џепарца.

За УWЦ стипендије могу конкурисати само ученици који у школској 2024/2025. години похађају ИИ разред гимназије/средње школе гимназијског типа. Гимназије са више од 1000 ученика могу предложити 5, а оне са мањим бројем од 1000 ученика предлажу 3 ученика.

Информацију о овим стипендијама треба поставити на огласне табле школа, као и подијелити електронским путем, како би била доступна свим ученицима за исказивање интересовања.

Критеријуми за предлагање кандидата:

§  црногорско држављанство;

§  одличан успјех;

§  исказана заинтересованост за овај вид школовања;

§  спремност ученика и родитеља да прихвате било коју од понуђених стипендија, без обзира на локацију колеџа;

§  добро знање енглеског језика;

§  широка интересовања ученика;

§  учешће у ваннаставним активностима;

§  освојене награде са разних такмичења;

§  завршени разни курсеви (страни језици, рачунари, спортске активности и др.);

§  спремност ученика да учествује у хуманитарним активностима (рад са осјетљивим групацијама становништва).

Приликом одабира потребно је посебно водити рачуна да ученици посједују:

§  Интелектуалну знатижељу: имају жељу за учењем, како у учионици тако и ван ње, посебно су заинтересовани за одређену академску област и имају способност критичког размишљања о питањима од значаја на глобалном и локалном нивоу.

§  Посвећеност вриједностима УWЦ-а: поштују вриједности на којима УWЦ почива (међународно и интеркултурално разумијевање, личну одговорност и интегритет, саосјећање, уважавање различитости, међусобно поштовање, поштовање животне средине, рад на личном развоју, пружање личног примјера), придржавају се кодекса понашања, промовишу вриједности у свакодневном животу и дјелују као глобални грађани.

§  Социјалне компетенције: наступају с поштовањем и разумијевањем, уважавају мишљења других, добро раде у тиму и изражавају се у складу са одговарајућим ситуацијама.

§  Самосталност: брину о себи у изазовним окружењима, примјењују здраве механизме суочавања са проблемом, траже помоћ када је то потребно.

§  Личну одговорност и интегритет: исказују и промишљају о личним вриједностима, усклађују понашање са убјеђењима, конструктивно саопштавају потребе и показују бригу за друге.

§  Адекватне академске вјештине: посједују потенцијал за напредак у међународном образовном програму.

Досије кандидата треба да садржи сљедећа документа:

§  Пријавни  УWЦ образац попуњен на енглеском језику;

§  Увјерење о држављанству;

§  Званични допис школе у којем треба нагласити да је ученик предложен одлуком наставничког вијећа. Допис, осим потписа директора, треба да потпишу и остали чланови наставничког вијећа/предметни наставници предложеног ученика;

§  Овјерену копију свједочанства о завршеном првом разреду и потврду са полугођа другог разреда;

§  Овјерену копију Дипломе „Луча“, уколико је ученик посједује;

§  Овјерене копије диплома о побједама и наградама са разних такмичења, са учешћа у раду хуманитарних или невладиних организација;

§  Овјерене копије диплома о завршеним курсевима страних језика, информатике, евентуално завршеној музичкој школи;

§  Овјерене копије других признања/сертификата о осталим активностима;

§  Двије препоруке, од којих је једна академска препорука наставника/професора у школи, док је друга препорука везана за ваннаставне активности и волонтерски рад (нпр. препорука волонтерског клуба, хуманитарне организације и сл.).

Напомена: Само пријавни образац УWЦ се попуњава на енглеском језику, док осталу документацију, у овој фази, није потребно преводити на енглески језик.

Комплетну документацију потребно је доставити у штампаној и електронској форми (ЦД/УСБ) на сљедећу адресу: Вака Ђуровића б.б., Подгорица, најкасније до 24. фебруара 2025. године, до 12.00 часова, уз назнаку: „ПРИЈАВА ЗА СТИПЕНДИЈЕ УЈЕДИЊЕНИХ СВЈЕТСКИХ КОЛЕЏА“. Непотпуне и неблаговремене пријаве се неће разматрати.

Комисија за селекцију кандидата прегледа писане пријаве предложених кандидата и на основу сљедећих критеријума врши одабир кандидата који ће бити позвани у другу фазу селекције.

·        Мотивациони есеј и усмјереност ка вриједностима УWЦ-а – 40 поена

·        Академска изузетност (успјех у школи, награде на такмичењима) – 30 поена

·        Ваннаставне активности и интересовања – 10 поена

·        Волонтерски рад и допринос локалној заједници – 20 поена

Кандидати који прођу прву фазу селекције ће бити позвани на интервју пред комисијом. Током интервјуа, чланови комисије ће причати са кандидатом о личним успјесима, жељама, плановима, погледима на различита дешавања итд. Дио интервјуа или комплетан интервју ће се водити на енглеском језику. Интервју је прилика да комисија боље упозна кандидата и процијени да ли би био адекватан члан УWЦ заједнице, а и кандидат добија прилику да боље упозна УWЦ покрет, као и поједине алумнисте.

Интервју са кандидатима који прођу прву фазу селекције обавиће се у просторијама Министарства просвјете, науке и иновација, а о терминима интервјуа кандидати ће бити благовремено информисани. Сваки од предложених кандидата имаће 15 до 20 минута за разговор са члановима Селекционе комисије. Сходно прописима, интервјуу који има за циљ провјеру општег образовања и процјену личности и зрелости ученика, може присуствовати само учеников професор енглеског језика, о чему одлучује сам ученик.

За све додатне информације и појашњења можете се обратити на адресу: драгана.радуловиц@мпни.гов.ме.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?