Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Стварамо прилике за снажнију економску сарадњу

Објављено: 04.02.2023. 18:00 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Потписивањем споразума о ваздушном саобраћају Црна Гора и Република Азербејџан стварају основу за јачање билатералних односа, али и за снажење економске сарадње, закључак је након сусрета потпредсједника Владе за регионални развој и министра капиталних инвестиција мр Ервина Ибрахимовића и његовог колеге министра саобраћаја и дигиталног развоја у Влади Републике Азербејџан Rashad Nabiyeva.

Потписивање споразума и сусрет Ибрахимовића и Nabiyeva уприличен је током радне посјете министра капиталних инвестиција Црне Горе Бакуу и представља важан корак ка отварању нових тржишта и прилика за лакшу доступност Црне Горе туристима како из Азербејџана, тако и из осталих земљама овог региона.

Геополитичка дешавања и промјене, упућују нас на потребу отварања нових тржишта, сматрам да овај споразум представља додатни импулс туристичкој привреди Црне Горе. Подсјећам да је наша држава споразуме о сарадњи у ваздушном саобраћају са земљама азијског континента до сада потписала са Уједињеним арапским емиратима и Катаром, парафиран је споразум са Кувајтом, а очекује се и почетак преговора са Грузијом. Наш задатак је да Црну Гору учинимо доступном за туристе са азијског тржишта, али и да јачамо билатералне и економске односе са овим земљама“ поручио је Ибрахимовић током сусрета.

Како је нагласио министар Nabiyev, намјера азербејџанске Владе је да аеродром у Баку буде квалитетно повезан са свим сусједним земљама и да служи као транзитна зона. Први директни летови између Црне Горе и Азербејџана реализовани су у 2019. години, током љетње туристичке сезоне и забиљежена је већа посјета туриста из Азербејџана и сусједних земаља нашој држави.

Stvaramo prilike za snažniju ekonomsku saradnju

Потпредсједник Владе за регионални развој Ибрахимовић нагласио је да потписивањем споразума стварамо претпоставке за отварање директне линије током читаве године чиме би се омогућила боља конекција како за туристе тако и за привредне заједнице двије државе. Саговорници су се сложили да је изградња туристичког комплекса Порто Нови, што је према ријечима министра Nabiyeva највећа инвестиција у туризму коју је Азербејџан реализовао у свијету, значајан корак у јачању економских односа двије државе. Nabiyev је додао да грађевинске компаније из Азербејџана већ успјешно послују на Балкану и да постоји интересовање за пројекте које наша држава намјерава да реализује у будућем периоду. Истакао је такође да Азербејџан убрзано ради на побољшању квалитета саобраћајне инфраструктуре у земљи, са посебним акцентом на развоју ваздушних лука и жељезничког саобраћаја.

Потпредсједник Ибрахимовић је представио капиталне пројекте које Црна Гора тренутно реализује и који су планирани у наредном периоду, а који могу бити интересантни за страна улагања, на првом мјесту наставак реализације наредних дионица ауто-пута Бар-Бољаре и наставак модернизације жељезничке пруге Бар до границе са Србијом.

Осим тога, представио је и развојне потенцијале Луке Бар, али и сјеверне регије Црне Горе, гдје се изградњом жичара и значајним улагањима у ски центре отварају могућности за изградњу хотелских комплекса.

Потенцијали сјевера Црне Горе нијесу валоризовани у пуном капацитету и наша намјера је да развијамо најприје туристичку привреду, али и повезане привредне гране, као што су на примјер производња органске и халал хране. Црна Гора јесте туристичка дестинација и наши напори ће бити усмјерени на привлачење страног капитала, са фокусом на развојне пројекте на сјеверу државе, истакао је Ибрахимовић.

Потпредсједник Владе се такође састао са представницима азербејџанске авио-компаније Azal, која је у фази трансформације и модернизације флоте са циљем да постане лидер у овој области у земљама региона. У том смислу стратегијом развоја до 2030. године предвиђено је отварање линија ка дестинацијама како према земљама ЕУ тако и према Азији, то јест стварање трансфер зоне за земље ЕУ и азијског региона наглашено је током сусрета. Линија између Црне Горе и Азербејџана која се реализује током љетне сезоне била је веома успјешна, сложили су се саговорници и треба стварати услове за отварање редовне линије током читаве године. Министар капиталних инвестиција је такође иницирао могућност сарадње AZAL-a са Air Montenegro на реализацији ове директне линије, о чему ће свакако детаљније разговарати представници менаџмента двије компаније.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?