- Влада Црне Горе
Свако ко је свој посао обављао часно и савјесно, м...
Свако ко је свој посао обављао часно и савјесно, може бити наш партнер у побољшању транспарентности
Алекса Бечић, потпредсједник Владе, учествовао је на конференцији у организацији Центра за демократску транзицију на тему ,,Да ли ће нова Влада спроводити бољу политику отворености у Црној Гори". Након што је програмска директорица ЦДТ-а, Милица Ковачевић, са позиције домаћина истакла кључне проблеме у погледу отворености црногорских институција, потпредсједник Бечић је изразио сагласност да добијање правовремених информација о раду државних органа представља један од темеља демократског друштва, будући да грађанима омогућава контролу, а контрола представља пут ка повјерењу.
„Свако ко нема разлога да страхује, ко је свој посао обављао часно и савјесно, може нам бити партнер у побољшању транспарентности. Док сам био предсједник Парламента, заједно са својим сарадницима учинио сам ту институцију најотворенијом у региону и шире, а трудићу се да са позиције потпредсједника Владе дам свој допринос да такав епитет завриједи и Влада Црне Горе”.
Потпредсједник се осврнуо и на укидање ТВ преноса сједница Владе, истичући да та пракса Влади даје додатни подстицај да искористи све друге расположиве механизме како би најширој јавности обезбиједила пуни увид у свој рад, организујући press конференције, одговарајући на питања медија о најважнијим питањима и одлукама са те сједнице, дајући информације путем друштвених мрежа и објављујући материјале путем свог званичног сајта.
Осим тога, потпредсједник Бечић је изразио очекивање да ће нови Закон о Влади, поред осталих питања, уредити и питање поштовања принципа пуне транспарентности у раду Владе и конкретизовати методе којима ће се та пракса обезбиједити. Такође, у контексту потребе за јасном политиком отворености, законима и стратегијама које гарантују грађанима приступ информацијама, потпредсједник Бечић подржава доношење новог Закона о слободном приступу информацијама, који ће осигурати транспарентност у раду државних органа и проширити опсег доступних информација.
Питање транспарентности не смије се свести на питање добре воље било које власти. Ако је то до сада било могуће у недостатку ефикасног система контроле и надзора, али и у недостатку одговорности за непоштовање закона, сматрам да је сада нужно створити чврсте законске основе које ће обавезивати све носиоце власти на придржавање принципа отворености.
Осврнувши се на сарадњу са НВО сектором, потпредсједник је изјавио да, будући да НВО сектор представља важан сегмент друштва, сарадња са њим представља кључни дио демократских процеса. Влада ће тражити активно учешће НВО сектора у процесу доношења одлука, како би и на дјелу потврдила да вјерује у значај дијалога и договора.
Нико не може сам, сваки човјек је значајна карика у ланцу друштвеног одлучивања. Сарадња са НВО сектором мора бити на вишем нивоу да би дала резултате. Из тог разлога ћемо повећати транспарентност рада Владе, осигуравајући приступ информацијама и позивајући НВО да учествује у консултацијама и повјерити том сектору унапређење грађанске едукације кроз организовање радионица и семинара на тему улоге грађана у демократским процесима.
Потпредсједник Бечић је, на питање о коалиционом споразуму владајуће већине, нагласио да је, упркос покушају да се формирање посебног унутаркоалиционог радног тијела сачињеног од лидера политичких партија које творе парламентарну већину и који би се договарали о питањима која иду према Парламенту и о ставу који се у Парламенту заузима у односу на њих, представи као атак на демократске слободе и слободу посланика при опредјелјиванју за гласање, то апсолутна неистина.
Намјера формирања овог тијела је да парламентарна већина дјелује озбљно, одговорно и синхронизовано. Представници партија које творе парламентарну већину овим коалиционим споразумом само имају намјеру да дефинишу своје обавезе и потребу да заједно сагледавају одређена питања у односу на све предлоге и иницијативе. Нико, све и да хоће – а ми то апсолутно не желимо, не може одузети посланику право да гласа по сопственој савјести. Међутим, то право не негира потребу најодговорнијих људи у партијама да у оквирима демократских стандарда покушају да синхронизују политичке ставове и активности у вези са парламентарним дјеловањем.
,,Само онда када сви схватимо да смо политички пролазни, нећемо морати да се плашимо за будућност наше земље”, закључио је Бечић.