- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Све црногорске институције спремне на кључни искор...
Све црногорске институције спремне на кључни искорак у преговарачком процесу
Приоритет свих црногорских институција, из све три гране власти, је испуњење обавеза из владавине права. Постоји никад већа одлучност да се, у сарадњи и уз подршку Европске комисије, у кратком временском периоду направи кључни искорак у преговарачком процесу и обезбиједи добијање Извјештаја о испуњењу привремених мјерила за поглавља 23 и 24, као и заказивање Међувладине конференције између Црне Горе током јуна, саопштиле су старјешине црногорских институција на 13. састанку Пододбора за правду, слободу и безбједност.
Они су упознали представнике Европске комисије са оствареним резултатима, као и са текућим и планираним активностима које се предузимају с циљем реализације европске агенде.
Министар правде Андреј Миловић је казао да су тај ресор и он лично у потпуности посвећени испуњењу привремених мјерила.
„За нас је апсолутни приоритет унапређење система правосуђа те његове структуре, професионализма, непристрасности и објективног рада“, казао је министар.
Истакао је да су у периоду од само пар мјесеци интезивно радили.
„Завршили смо Нацрт Стратегије реформе правосуђа 2024-2027 са пратећим Акционим планом и послали је Европској комисији на мишљење и вјерујем да ћемо убрзо добити и повратне информације са ваше стране како би усвојили овај значајан документ до краја марта ове године – како смо планирали. У току је израда Плана рационализације правосудне мреже као и нове Стратегије дигитализације правосуђа 2024-2027“, казао је Миловић.
Он јер рекао да се посвећено ради на измјенама и допунама кључних законских акта - Кривичног законика и Законика о кривичном поступку, као и да су у изузетно кратком периоду, убрзаном динамиком радили на измјенама и допунама Закона о Судском савјету и судијама, као и Закона о државном тужилаштву, у комуникацији са европском страном.
„Радимо и на измјенама и допунама Закона о спријечавању корупције, Закона о специјалном државном тужилаштву и Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу. Такође ћемо кроз читав процес израде наведених закона активно комуницирати са Европском комисијом да у заједничкој експертизи дођемо до најбољих правних рјешења. Измјене и допуне Закона о бесплатној правној помоћи су упућене Европској комисији у новембру прошле године и вјерујем да ћемо убрзо добити ваше коментаре на овај законски текст који би брзо могли и да усвојимо, као и за нови Закон о лобирању који је у финалној фази комуникације са Европском комисијом“, поручио је министар Миловић.
Министарка културе и медија Тамара Вујовић је казала да признање нашег рада потврђује важност учињених напора и представља додатну потврду да смо на правом путу у стварању модерног и ефикасног законодавног оквира за медијски сектор. Истакла је да конструктивни коментари и подршка Европске комисије помажу да осигурамо да наши закони буду усклађени с највишим европским стандардима слободе изражавања, транспарентности и заштите новинарске професије.
„Мишљењем Савјета Европе на три медијска закона, Министарство културе и медија је управо заокружило процес медијске реформе, имајући пред собом циљ да сваки грађанин има правовремену, истиниту и цјеловиту информацију да би могао да одлучује о себи и својој заједници, врховно начело да су слободни и професионални медији темељ здравог друштва и да нам је зато дужност да подржимо одговорно новинарство“, поручила је министарка Вујовић.
„Интерес Министарства културе и медија је да се сви напади на новинаре/ке ријеше, јер је напад на њих напад на слободу сваког грађанина/ку и на вриједности демократског друштва, те је, у складу са опсегом овлашћења овог Министарства, учињено све што је у нашој моћи“, закључила је Вујовић.
Предсједник Судског савјета Проф. др Радоје Кораћ је поздравио присутне од стране Судског савјета који је, по његовим ријечима, послије дужег временског периода у комплетном саставу.
Упознао је присутне да је Судски савјет од почетка године проактивно предузео читав низ активности које се тичу ефикаснијег попуњавања недостајућих предсједника судова и судија, активности које би требале створити услове за коначни избор предсједника Врховног суда као и активности које се тичу побољшања процедуре оцјењивања судија.
Он је изнио увјерење да ће наведене активности утицати на побољшање статуса и услова за рад судија које би требало да адресирају све мање интересовања за судијску професију и свеобухватно побољшају стање у судству.
Државни секретар у Министарству европских послова и преговарач за Кластер 1 – Темељна поглавља, Бојан Божовић је казао да су у Влади свјесни свих изазова и потребе за хитним унапређењем ствари у многим областима, али и чврсто ријешени да не пропусте ову шансу. Истакао је да су црногорске институције максимално посвећене спровођењу кључних обавеза како би до љета добили ИБАР и отпочели привремено затварање других преговарачких поглавља.
„Надлежни органи и преговарачка структура предано раде и вјерујем да ћемо ускоро донијети квалитетне законе из свих области које су предмет поглавља 23 и 24, а који су посебно важни за добијање ИБАР-а. Резултати које остварујемо и напори које улажемо потврђују да су црногорске институције у чијој надлежности су обавезе из области владавине права, одлучне да у наредних пар мјесеци испуне задатке који се односе на преостала мјерила у области владавине права“, поручио је Божовић.
МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА