Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Свјетски дан заштите животиња - 4. октобар

Објављено: 04.10.2023. 08:14 Аутор: УБХВФП

Бројне активности на унапријеђењу добробити животиња

Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, покренула је значајне активности које треба да допринесу даљем унапријеђењу заштите добробити животиња у нашој земљи. Свјетски дан заштите животиња - 4. октобар, прилика је да се подсјетимо на те активности и позовемо све на поштовање прописа у овој области, као и одговоран однос према животињама.
Овај дан обиљежава се са циљем побољшања односа према животињама, и промоција везаних за дјеловање појединаца цивилног сектора и надлежних институција ради унапријеђења здравља и заштите добробити животиња, како напуштених, тако и осталих животиња. Приоритет досадашњим активностима је дат на стварању претпоставки за рјешавање изазова у дијелу одговорног власништва/подизању свијести и рјешавању изазова на тему популације напуштених паса кроз Програм за контролу популације паса са акционим планом. Овај програм је заснован на постојећем законодавном оквиру и стандардима ОиЕ-а (Свјетска организација за здравље животиња), дефинисаним у Поглављу 7.7.Циљ програма је успостављање одрживог система за контролу популације паса у Црној Гори у циљу побољшања здравља и добробити власничких паса, паса луталица, као и здрављу људи и животиња, који је усвојила Влада Црне Горе  у првој половини  2021. године.
На основу донешеног Закључка Владе, Програм за контролу популације паса са Акционим планом  треба да буде  имплементиран на нивоу локалних самоуправа израдом локалних планова, закључно са четвртим кварталом 2023. године. У складу са усвојеним Програмом, свака од локалних самоуправа, треба да донесе локалне програме за контролу популације паса у складу са специфичностима, а према мјерама и методама дефинисаним националним Програмом. Контрола популације паса и брига о псима луталицама је једна од области комуналних дјелатности која је углавном запостављена у већини локалних самоуправа. И поред тога што су са националног нивоа и Савјета за заштиту животиња обезбјеђене све претпоставке за квалитетно управљање напуштеним животињама, посебно псима, нема довољно интересовања на локалном нивоу.У свијетлу тренутних дешавања најоштрије осуђујемо убијање и тровање напуштених кућних љубимаца, који се као начин контроле популације паса, користе у појединим општинама.

УНАПРИЈЕЂЕЊЕ СКЛОНИШТА ЗА НАПУШТЕНЕ КУЋНЕ ЉУБИМЦЕ

Неопходна су додатна унапријеђења стања у склоништима за напуштене животиње (кућне љубимце), која су у надлежности локалних самоуправа, кроз унапријеђење постојећих техничких услова у склоништима за напуштене животиње (кућне љубимце) и успостављање сконишта за остале напуштене животиње на територијама локалних управа.

УНАПРИЈЕЂЕЊЕ УСЛОВА ЗАШТИТЕ ДОБРОБИТИ ЖИВОТИЊА ЗА ПРОИЗВОДЊУ И ДИВЉИХ ЖИВОТИЊСКИХ ВРСТА

Унапријеђење заштите добробити животиња за производњу и дивљих животињских врста у Црној Гори представља додатно актуелно питање коме се треба посветити пажња у наредном периоду. Наиме, веома мали број газдинстава испуњава минималне стандарде ЕУ у погледу амбијенталних услова, заштите животне средине и добробити животиња. Изградњом нових и реконструкцијом постојећих објеката, подршкама унапријеђењу расног састава сточног фонда, набавком софистициране опреме и механизације, могуће је побољшати економске аспекте дјеловања и боље испунити захтјеве одржавања природних ресурса, заштите и добробити животиња и безбједности хране. Поред наведеног, потребно је јачати односе између произвођача и прерађивача како би се побољшали механизми тржишта и повећала понуда тржишту.

Кроз Пројекат ЕУ/ИПА - Мјера 1 „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава“ у оквиру ИПАРД-а ИИ 2014–2020, представници Управе – Сектор ветерине, Одсјек за здравље и добробит животиња, у складу са потписаним Меморандумом о сарадњи између Управе и Директората за плац́ање – Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, обављали су оцјену усклађености пројектне документације/планиране/завршене инвестиције подносиоца захтјева са националним/ЕУ законодавством и критеријумима Кодекса добре пољопривредне праксе у области заштите добробити животиња. Представници Управе – Сектор ветерине, Одсјек за здравље, добробит животиња и идентификацију и регистрацију наставили су и током 2022/23. године контролу газдинстава апликаната кроз  Ипард, Мјеру 1, ИИИ и ИВ Јавни позив и извршили су теренске комисијске контроле апликаната. У току теренских контрола за потребе ИПАРД-а, Мјера 1, нарочита пажња посвећена је подизању нивоа информисаности држаоца животиња у дијелу унапријеђење постојећих услова заштите добробити животиња у објектима за смјештај животиња за производњу подсјећајући да су држаоци заправо кључни актери у дијелу који се односи на систем идентификације и регистрације (И&Р) животиња о њиховим обавезама и дужностима у погледу пријаве нових газдинстава, пријава кретања са и на газдинство, новорођених животиња, угинулих или закланих животиња и здравствене заштите и заштите добробити животиња.Препознавши област заштите добробити животиња као област од  посебног значаја, и у наредном периоду  ће се  наставити са подршком кроз програм ИПАРД-а, Мјера 1 „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава“ са циљем усаглашености што већег броја газдинстава са ЕУ стандардима и усаглашености пољопривредног газдинства  са националним стандардима из области заштите добробити животиња.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?