Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Свјетски лидери на састанку ИФАД-а позвали на хитно рјешавање руралног сиромаштва

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде мр Александар Стијовић учествовао је 16. фебруара 2022. године на састанку Управног савјета Међународног фонда УН-а за пољопривредни сектор (IFAD) који је одржан на тему Иновација и финансирања за отпоран и инклузиван климатски опоравак.

 Свјетски лидери позвали су на хитна и иновативна улагања како би се помогло руралним заједницама у најсиромашнијим земљама свијета да се прилагоде климатским промјенама. Говорец́и на отварању годишњег састанка Управног савета којем је присуствовало 177 држава чланица Међународног фонда УН-а за пољопривредни развој (IFAD), лидери су посебно истакли рањивост малих фармера у тешким временским приликама.

Истакнуто је да се 2020. глобални ниво глади повец́ао великим дијелом због климатских промјена, сиромаштва и утицаја COVID-19. Један од 10 људи на свијету је тренутно гладан. Током наредне 3 године, IFAD ц́е посветити најмање 40 посто својих основних ресурса за финансирање климатских промјена. Тренутно мобилише 500 милиона долара за свој климатски фонд ASAP+ који има за циљ да буде највец́и фонд посвец́ен каналисању климатских финансијских средстава малим произвођачима.

У свом уводном излагању, председник IFAD-а, Гилберт Ф. Хоунгбо, нагласио је да су мали произвођачи тешко погођени кризом коју нису створили, а да тренутно добијају само 1,7% финансирања за климу. У средишту питања је неједнакост.

Поред председника IFAD-а, у поздравном обраћању говорили су и  краљица Максима од Холандије у својству специјалног заступника генералног секретара Уједињених нација за инклузивно финансирање за развој, Иван Маркес, предсједник Републике Колумбије, Нарендре Модија, премијер Републике Индије, као и Марио Драги премијер Италије.

Тренутно само 1,7% глобалног финансирања за климу иде малим пољопривредницима у земљама у развоју. IFAD је посвец́ен томе да ово промијени и посветио је 40% својих основних ресурса рјешавању овог проблема.

Svjetski lideri na globalnom sastanku IFAD-a pozvali na hitno rješavanje ruralnog siromaštva

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе и IFAD у Црној Гори спроводе Пројекат кластера и трансформације руралних подручја (RCTP).

Пројекат се реализује у руралним планинским подручјима у 7 општина. Тренутни укупан буџет пројекта је око 17 мил ЕУР, уз подршку IFAD-а од 5,76 мил ЕУР.

RCTP је до сада успио да започне развој 12 кластера у овим општинама, подржавајуц́и преко 740 корисника, док се за ову годину очекује најмање 250 новоподржаних корисника.

RCTP је до сада изградио 78 км нових сеоских путева и имао 42 инвестиције у водоснабдијевању. Ове године очекујемо 70км новоизграђених путева и 7 инвестиција у водоснабдијевање у нашим сеоским срединама. До сада је око 21.000 људи имало директну или индиректну корист од RCTP-а.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?