Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Татјана Анђелић, предсједавајућа Комитета експерата Савјета Европе за питања Рома и Путника АДИ-РОМ, позива на признавање, очување и промоцију ромског језика

Татјана Анђелић, предсједавајућа Комитета експерата Савјета Европе за питања Рома и Путника АДИ-РОМ, позива на признавање, очување и промоцију ромског језика

У оквиру обиљежавања 5. новембра, Свјетског дана ромског језика, Татјана Анђелић, предсједавајућа Комитета експерата Савјета  Европе за питања Рома и Путника (АДИ-РОМ), позива на препознавање, очување и промоцију ромског језика.

„Ромски је језик 10 до 12 милиона Рома који живе у Европи. Он је саставни део ромског идентитета и нашег заједничког европског културног насљеђа. Језик, култура и историја су стубови очувања идентитета једног народа. Језик је саставни дио заједнице и треба га препознати, чувати и промовисати. На нашем путу међусобног разумијевања и поштовања, посебно је поштовање језика, културе, историје и вредности једног народа од највец́е важности. У тај процес морају бити укључени сви релевантни актери на локалном и националном нивоу – почев од школа, медија, институција и организација“, каже Татјана Анђелиц́.

 Она подсјец́а да основни циљеви  Савјета Европе, укључују борбу против дискриминације и промоцију инклузивних друштава која поштују културну и језичку разноликост. У том циљу треба предузети мере да се садашњој генерацији ромске дјеце и омладине омогуц́и учење матерњег језика. Савјет Европе подржава промоцију ромског језика и развио је “Курикуларни оквир за ромски језик” (Цуррицулум Фрамеwорк фор Романи -ЦФР)  и сродне ресурсе за креаторе политика, креаторе наставног материјала, тренере - наставнике и саме наставнике. ЦФР користи описне категорије и заједничке референтне нивое “Заједничког европског референтног оквира за језике” и на тај начин се усклађује са ширим политикама, које обликују рад Савјета Европе на образовању о језицима.

Татјана Анђелић такође подсјец́а на чињеницу да је Савјет Европе прије неколико година увео ромски као радни језик на редовне састанке, свог међувладиног Комитета за питања Рома и Путника, на састанке Дијалога са цивилним друштвом Рома и Путника који се одржавају два пута годишње, као и на Међународне конференције Ромкиња које се одржавају сваке друге године.

Предсједавајућа Татјана Анђелиц́ истиче да Комитет експерата за питања Рома и Путника (АДИ-РОМ) остаје посвец́ен препознавању, очувању и промоцији ромског језика, у свом раду и активностима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?