- Влада Црне Горе
Министарство правде У Будимпешти одржан састанак Комитета Савјета Евро...
У Будимпешти одржан састанак Комитета Савјета Европе за питања Рома и путника АДИ-РОМ
САОПШТЕЊЕ
У Будимпешти одржан састанак Комитета Савјета Европе за питања Рома и путника АДИ-РОМ
Представница Министарства правде људских и мањинских права, Татјана Анђелић, која је представница Црне Горе и Предсједавајућа (Цхаирперсон) у Комитету Савјета Европе за питања Рома и путника –АДИ-РОМ, учествовала је и предсједавала, на састанку овог Комитета, који је одржан од 27. до 29. октобра 2021. године у Будимпешти.
Током тродневног састанка, разговарало се о темама у области заштите и инклузије популације Рома и путника у земљама чланицама Савјета Европе, са посебним освртом на ситуацију изазвану пандемијом вируса ЦОВИД 19. Разматран је Нацрт извјештаја о имплементацији Стратешког акционог плана Савјета Европе за инклузију Рома и путника за период 2020-2025. године. Вођена је и дискусија о будућим приоритема и активностима, за рад Комитета.
Представници/це држава, као и институција и организација укључујући, презентовали су актуелне активности и пројекте, као и оне који су планирани за будући период.
Анђелић је у уводној речи на почетку састанка Комитета, казала да је криза услед пандемије узроковане вирусом ЦОВИД 19, погодила све државе, као и да је утицала на социо-економску ситуацију. Указала је да у тим околностима нарочито треба да се води рачуна да не дође до социјалног искључивања рањивих група, као и да је потребно пажљивије и посвећеније пратити ситуацију Рома и путника, у свим државама. Она је нагласила да је рад Комитета Савјета Европе за питања Рома и путника –АДИ-РОМ, веома битан. “Сви смо у обавези да наставимо да промовишемо и штитимо људска права Рома и путника, као и да се боримо против свих видова нетолеранције, предрасуда, стигматизације, ксенофобије, говора мржње и расизма”, казала је она.
Предсједавајућа АДИ-РОМ-а, Татјана Анђелић, је на састанку информисала о активностима који се односе на ромску и египћанску популацију у Црној Гори, који су спроведени у оквиру пројеката који су финансирани од стране Европске уније, као и од Савјета Европе. Презентовала је да је у оквиру пројекта „Социјално укључивање Рома/Ромкиња и Египћана/Египћанки уз посредовање сарадника за инклузију“, који је финансиран од стране ЕУ и уз контрибуцију Владе Црне Горе, а чија је корисничка институција Министарство правде, људских и мањинских права, и који имплементира њемачка организација „Хелп“ са пројектним партнерима, обучено је 38 асистената у социјалној инклузији Рома и Египћана у Црној Гори, у областима: здравства, социјалне заштите и запошљавања. Сви они ће бити пројектно ангажовани на 12 мјесеци у институцијама (домовима здравља, болницама, центрима за социјални рад, бироима за запошљавање).
Оцијенила је позитивним наставак имплементације пројекта РОМАЦТЕД у Црној Гори.
Такође је информисала да је Министарство правде људских и мањинских права у сарадњи са надлежним институцијама и представницима НВО сектора, припремило “Стратегију социјалне инклузије Рома и Египћана у Црној Гори 2021-2025” са пратећим Акционим планом за 2021, које је Влада Црне Горе усвојила 02. септембра ове године. Указала је да је вома битно да је ова Стратегија урађена у складу са Стратешким оквиром Европске уније за једнакост, инклузију и учешће Рома за период 2020-2030.
Министарство правде, људских и мањинских права је расписало јавни конкурс „Подржимо социјалну инклузију Рома/Ромкиња и Египћана/Египћанки у Црној Гори“ за финансирање пројеката/програма НВО у области заштите и промовисања људских и мањинских права, заштита права Рома/Ромкиња и Египћана/Египћанки у 2021. години, за који је опредијељен износ од 320.000,00 еура, казала је Анђелић.
“Црна Гора ће наставити да посвећено ради на унапређењу и имплементацији политика, које уважавајући вриједности и стандарде људских права и демократије доприносе владавини права. Посвећена и партнерска сарадња са Савјетом Европе и Европском комисијом, је веома битна у процесу европских интеграција Црне Горе”, закључила је Анђелић
Анђелић је као представница Црне Горе, већ била бирана за Предсједавајућу тадашњег Ад хоц Комитета Савјета Европе за питања Рома и путника (ЦАХРОМ) и 2018. и 2019. године.
Након тога, изабрана је за Предсједавајућу АДИ-РОМ-а, за 2020. годину, а на пленарном састанку овог комитета који је одржан у он –лине формату у периоду 16-17. март ове године, изабрана је за Предсједавајућу и за 2021. годину.