- Влада Црне Горе
Завод за школство У Заводу за школство одржана презентација „Насиље ...
У Заводу за школство одржана презентација „Насиље у школама“
Јуче је у Заводу за школство одржана презентација „Насиље у школама“ – истраживање о заступљености и појавним облицима насиља у школама у Црној Гори за школску 2022/23. годину, аутора мр Зорана Лаловића, савјетника у Одсјеку за истраживање и развој образовног система. На почетку излагања присутне је поздравила Ирена Павловић, в. д. директорице Завода за школство. Она је је изразила велику захвалност и задовољство на заинтересованости када је у питању ова веома важна тема. Нагласила је да је поглед данашњице, доказивање за супериорношћу је све више заступљено што древни Агон трансформише у агонију која се односи не само на онога ко је доживио насиље, већ и на извршиоца насиља. Превелики утицај медија и друштвених мрежа је учинио потпуну девалвацију моралних начела и извршио утицај на младе људе тако да сваку врсту културе, опхођења сврставају у слабост или наивност. Све политике на ову тему се морају прилагодити и доносити на основу егзактних истраживања, а не субјективних импресија и сензационалистичких медијских наступа за шта се Завод за школство као једна од институција образовања и залаже. Додала је да вјерује да сви присутни данас на овом скупу имају исту идеју, а то је нулта толеранција према сваком облику насиља, а посебно када је вршњачко насиље у питању.
Колико је насиље распрострањено у школама у Црној Гори, кроз излагање о истраживању, присутне је упознао мр Зоран Лаловић, самостални савјетник у Заводу за школство. Он је предочио да одговор на ово питање зависи од критеријума који се користи за утврђивање распрострањености насиља у школи и да је Стручни тим за подршку установама у превенцији насиља Завода за школство у свом истраживању користио све критеријуме Олвеусовог упитника (упитник који се у бројним земљама користи у оквиру УНИЦЕФ-овог програма „Школа без насиља“). Изнио је податке да од почетка школске 2022/23. године до тренутка испитивања 43% ученика/ца је у својим школама свједочило насиљу појединих ученика/ца према другом/другој ученику/ци, а 17% ученика/ца доживјело је макар један акт насиља (био/ла је жртва насиља у школи), што је јако забрињавајуће. Радоје Нововић, начелник Одсјека за истраживање и развој образовног Система, уједно и модератор овог важног догађаја, је присутне упознао са свим активностима и предузетим мјерама које је Завод за школство кроз своје надлежности примијенио и предочио образовно-васпитним установама.
Циљ ове инстуитуције образовања је утицати на цјелокупан систем и наћи начин да сви заједнички допринесемо смањењу и нестанку насиља у школама.
Закључак презентације је да је нереално очекивати да школа буде успјешна у рјешавању проблема насиља ако се ученицима/ама ван школе, непрестано, нуде модели непристојног и агресивног понашања. Шири друштвени контекст није био предмет овог истраживања, али се он прелива у школу, по мишљењу већине аутора, представља и најважнији фактор у рјешавању проблема насилног понашања младих уопште. Презентацији су присуствовали представници Министарства просвјете, институција образовања, образовно-васпитних установа, невладиних удружења, установа од значаја за превенцију насиља, медији.