- Влада Црне Горе
Канцеларија Заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права Учешће Заступнице на конференцији „Суђење у предме...
Учешће Заступнице на конференцији „Суђење у предметима кривичног дјела прања новца - стандарди, пракса и изазови“
Дана 26. септембра 2023. године, у Сарајеву, у организацији Суда Босне и Херцеговине, а уз подршку АИРЕ Центра из Лондона, одржана је регионална конференција под називом „Суђење у предметима кривичног дјела прања новца - стандарди, пракса и изазови“, на којој је учествовала и г-ђа Валентина Павличић, Заступница Црне Горе пред Европским судом за људска права.
Заступница је у оквиру свог излагања посвећеног теми „Пракса Европског суда за људска права у предметима прања новца“ нагласила да иако су пресуде и одлуке Европског суда обавезујуће само за државу која је тужена у међународноправном поступку пред Судом, судије и тужиоци су дужни да унаприједе знања, вјештине и способности разматрањем становишта и закључака који се могу извући из пресуда у којима је утврђена повреда Конвенције од стране неке друге државе, ако исти или сличан проблем постоји и у њиховим правним системима. С тим у вези, Заступница је указала на најновију праксу Европског суда у области прања новца и релевантне међународне и европске стандарде.
Бројни су изазови са којима се суочавају судије и тужиоци у предметима прања новца, имајући у виду да је ријеч о феномену 21. вијека, како у националним, тако и у међународним размјерама. Добро познавање међународних стандарда, богате праксе Европског суда, финансијска стручност и ресурси који су потребни за анализу података који се односе на имовинску корист стечену криминалном дјелатношћу, те криптовалуте које се користе за прање новца, неопходни су како би се извршила идентификација стварних власника имовине стечене криминалном дјелатношћу. Други изазов је кривично гоњење и кажњавање лица која су починила ово кривично дјело, али и одузимање цјелокупне имовине, због постојања фиктивних и оффсхоре компанија, имајући у виду чињеницу да осумњичени најчешће не дјелују под својим именом, како би сакрили финансијски траг који би указао на незаконито поријекло новца.
Коначно, циљ Високих страна уговорница је да примјеном међународних стандарда, поштовањем људских права и унапрјеђењем националне и међународне сарадње, изграде координисан и ефикасан систем за превенцију и сузбијање прања новца. Стога, откривање и процесуирање овог кривичног дјела захтијева висок степен стручности и међусобне координације свих надлежних органа, ради јачања владавине права као кључне заједничке вриједности држава Европске уније.