Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Удруженим снагама можемо сачувати наше море

Објављено: 07.07.2022. 10:10 Аутор: Министарство европских послова

Само удруженим снагамо можемо да сачувамо природна богатства која дијелимо, и да Црна Гора, као држава која је еколошка по свом уставном опредјелјенју, да свој допринос заштити морских и приобалних подручја као једном од главних циљева Стратегије ЕУ за Јадранско-јонски регион ЕУСАИР, поручио је државни секретар у Министарству европских послова, Александар Машковић на промоцији Стратегије ЕУ за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР) и заштићених морских подручја у Црној Гори у Улцињу.

„Неопходност заштите својих природних ресурса, очувања биодиверзитета и успостављање контроле у развоју нашег морског и приобалног подручја, не само да је у складу са еколошким опредјелјенјем Црне Горе, него и визијом развоја Европске уније која је истакнута кроз Зелени споразум (Греен Деал), а уједно  је и један од захтјева Заједничке позиције ЕУ за поглавље 27 – Животна средина“, казао је Машковић.

Он је, на догађају који је организовало Министарство европских послова и Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, указао да предстоје још важнији кораци у овом процесу, као што су доношење плана за управљање заштићеним морским подручјима, и позвао институције, на државном и локалном нивоу, да искорисите могућности финансирања које ЕУ пружа кроз фондове током финансијске перспективе 2021-2027, имајући у виду да је питање животне средине један од главних приоритета које је Европска унија одредила за финансирање у наредном седмогодишњем периоду.

“Изражавам апсолутну спремност да заједнички радимо на свим будућим пројектима и политикама од регионалног значаја који доприносе бољем повезивању и приступању ЕУ, са чврстим увјерењем да ће и наш данашњи скуп додатно ојачати до сада остварене резултате“, закључио је Машковић.

Државна секретарка у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма, Зорица Крсмановић саопштила је да је веома поносна што је Црна Гора добила три морска заштићена подручја током претходне године и то паркове природе Платамуни, Катич и Стари Улцињ. “Ово представља успјех, прије свега, свих нас у Црној Гори, а онда и у контексту наших преговора са ЕУ у оквиру Поглавља 27, али и других глобалних конвенција и иницијатива, због чега смо и похваљени од стране Европске комисије у претходном извјештајном периоду. Међутим, пред нама су и даље бројни изазови, посебно у дијелу успостављања доброг управљања овим подручјима”, поручила је Крсмановић.

Напоменула је да су ова подручја значајна и у контексту области планирања простора, као важна за одређивање погодности за развој, односно одрживи развој и одрживе активности.

“Неопходно је да поменем да ову успјешну причу, као и комплексан посао који предстоји, дијелимо са колегама из Морског добра, управљачем морским парковима природе, Институтом за биологију мора, Агенцијом за заштиту животне средине, приморским општинама, невладиним и цивилним сектором, а прије свега с рибарима и локалним становништвом који живе на овим подручјима и који су наши главни савезници у њиховој заштити”, додала је државна секретарка МЕППУ-а.

Поручила је да филм указује на потребу адекватне заштите нашег мора, на љепоте, вриједности и природна богатства наших морских паркова природе, док је управо у подручју Стари Улцињ приказано и све оно што негативно утиче на нашу природу, кроз локалне приче и поруке људи који живе на том подручју, с визијом да се поново успостави природна равнотежа кроз допринос свих нас њеној заштити.

Предсједник Општине Улцињ, Омер Бајрактари казао је да Стари Улцињ за Улцињане нема само биодиверзитетску важност, већ и ону културолошку, идентитетску и историјску.

„Званичном заштитом је додатно истакнута његова важност, због чега ће ова дивна медитеранска зона бити додатно популаризована романтичним причама и легендама о Улцињу, и тиме заслужити пажњу која јој припада. Овим је Улцињ добио нову туристичку дестинацију која је сада дио мапе заштићених подручја Европе и свијета“, поручио је Бајрактари и додао да му је драго што на догађају види рибаре и чланове удружења рибара из Улциња и чињеница да су они од почетка били укључени.

Он је додао да су заштићена подручја и заштита природе јако важна за градску администрацију на чијем је челу.

„За мање од мјесец дана од када сам предсједник Општине, један од првих пројеката био је одблокирање процеса формирања предузећа за управљање Парком природе „Улцињска солана“, који ће бити окончан до краја љета. Тиме биће окончан вишегодишњи мукотрпни посао заштите Солане“, истакао је Бајрактари.

Пристуни су имали прилику и да погледају промотивни филм о заштићеним морских подручјима у Црној Гори, али и да чују искуства протагонисте филма, рибара и пјесника Марка Боровића. О значају и утицају прогашења заштићеног морског подручја Стари Улцињ говорио је и предсједник Удружења рибара, Иво Кнежевић.

Окупљање је употпуњен и модном ревијом инспирисаном екологијом „Екологија и креативност“, гдје су представљене креације дизајнерке Кристине Кестнер инспирисане морем.

Догађај у Улцињу је организован уз подршку стратешког пројекта „Јединица за подршку – Подршка управљању Стратегијом Европске уније за Јадранско-јонски регион (ЕУСАИР) – Фацилитy Поинт“, у оквиру којег је и урађен промотивни филм.

МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА 

МИНИСТАРСТВО ЕКОЛОГИЈЕ, ПРОСТОРНОГ ПЛАНИРАЊА И УРБАНИЗМ

 

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?