- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Улцињ: Одржан први округли сто у оквиру Јавне расп...
Улцињ: Одржан први округли сто у оквиру Јавне расправе о Нацрту закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења
“Усвајање закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења ће послати снажну поруку да Црна Гора поштује људска права и да тежи инклузивном друштву у којем свако има право да буде оно што јесте, без обзира на свој родни идентитет“, поручено је са првог округлог стола у оквиру Јавне расправе о нацрту предметног закона.
Овај ће пропис омогућити појединцима/кама да промијене своје родно име и ознаку рода у личним документима на основу властитог идентитета што је од виталног значаја за њихову сигурност и самопоштовање.
“Право на самоодређење, укључујући право на изражавање и препознавање властитог родног идентитета, кључно је људско право. Сваки појединац/ка има право да живи у складу са својим осећајем идентитета, без страха од дискриминације или стигматизације. Овај закон ће осигурати да се то право поштује и штити у Црној Гори”, констатовали су представници/е Министарства људских и мањинских права.
Влада Црне Горе одлучна је у намјери да створи друштво које је отворено и инклузивно за све грађане/ке.
Овај закон ће помоћи да се осигура правна заштита и правна препознатљивост за трансродне и родно варијантне особе, чиме ће се смањити социјална изолације и дискриминације којој су често изложене.
Такође, доприњеће смањењу стигме и дискриминације према трансродним и родно варијантним особама у свим сферама живота, укључујући образовање, запошљавање, здравствену заштиту и приступ свим јавним услугама.
На округлом столу је напоменуто да ће закон бити пажљиво израђен и пружити одговарајуће механизме заштите права свих грађана/ки, те да ће обезбиједити обуку за државне службенике/ице, правни сектор и друштво како бисмо олакшали процес имплементације овог закона.
Из Министарства су позвали заинтересоване грађане/ке који могу дати стручни допринос овој важној иницијативи, како би свако у Црној Гори могао да живи у складу са својим стварним идентитетом, што је кључно за њихову добробит и ментално здравље.
Наредни округли сто планиран је за 26. фебруар, у Бијелом Пољу.