Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Улога шума и индустрије засноване на шумама у биоекономији

Министар пољопривреде шумарства и водопривреде мр Александар Стијовић учествовао је данас на трећој конференцији на високом нивоу Координационог механизма за сарадњу у шумарству између Кине и 16 земаља Централне и источне Европе.

Тема онлине састанка је била улога шума и индустрије засноване на шумама у биоекономији.

Конференцији је присуствовало 150 учесника из Кине и југоисточне Европе,уз присуство великог броја највећих званичника из области шумарства и биоекономије.

Ова конференција је конкретна акција за спровођење Споразума између Кине и Пекинга из земаља централне и источне Европе до 2021. године, договореног на самиту који је одржан виртуелно 9. фебруара 2021.

На састанку је истакнут значај и могућности које биоекономија представља за шумарски сектор. Као највец́и обновљиви ресурс на копну шуме су кључне за енергију биомасе на бази шума, за материјале на бази биомасе, фармацеутске производе, шумску храну и индустрију зацјељивања шума. Земље чланице централне и источне Европе имају укупну шумску површину од 50 милиона ха, са просечном покривеношц́у шума од 34% и количином шумског фонда по глави становника од скоро 200 м3/ха. Шумско подручје у Кини износи 220 милиона ха, са 23,04% покривености шумом.

Истакнуто је заједничко опредељење Кине  и земаља централне и источне Европе ка очувању и развоју шумарства са заједничким интересима и циљевима у увођењу одрживог газдовања шумама.

Земље Иницијативе "16+1" апелују на све међународне и националне  заинтересоване стране да повећају и убрзају своје напоре у шумарству, првенствено у ублажавању климатских промјена и то кроз промовисање јаке међусекторске сарадње са националним шумарским институцијама, невладиним организацијама, академским институцијама и међународним организацијама.

Координациони механизам за сарадњу у шумарству између Кине и ЦИЕ (сарадња у шумарству 16 + 1), покренут у мају 2016. године, и има за циљ да истражи сарадњу међу чланицама у шумарској политици, научном истраживању и образовању, као и пословање и инвестиције

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?