УН санкције – Ал Шабаб (Харакат аЛ-Схабааб ал-Мујахидеен, познатији као Ал-Схабааб) - Сомалија

УН САНКЦИЈЕ - АЛ ШАБАБ (ХАРАКАТ АЛ-СХАБААБ АЛ-МУЈАХИДЕЕН, ПОЗНАТИЈИ КАО АЛ-СХАБААБ) - СОМАЛИЈА

Харакат ал-Схабааб ал-Мујахидеен, познатији као Ал-Схабааб (Ал Шабаб), је селефијско-џихадистичка војна и политичка организација са сједиштем у Сомалији, активна и у другим дјеловима источне Африке. Карактерише је активно учешће у грађанском рату у Сомалији и укључује елементе сомалијског национализма у свој исламистички циљ. Има везе са милитантном панисламистичком организацијом Ал-Каида од 2012. године, такође је осумњичена за стварање веза с Ал-Каидом у исламском Магребу и Ал-Каидом на Арапском полуострву.

Формиран средином 2000-их као дио Уније исламских судова, Ал Шабаб је постао истакнут током рата у Сомалији (2006-2009. године), током којег се представљао као средство за вођење оружаног отпора против Етиопије. У наредним годинама, стекао је широку народну подршку Сомалијаца и постао доминантна снага на југу и централној Сомалији, бранећи велике дјелове територије борећи се против Мисије Афричке уније у Сомалији и Савезне владе Сомалије, као и њеног прелазног претходника. Група се такође често сукобљавала са сомалијском милицијом Ахлу Сунна Wаљама'а, као и са Исламском државом у Сомалији. Ал Шабаб је стекао међународну важност због регрутовања страних бораца, укључујући борце који су из западних земаља. Земље укључујући САД, Уједињено Краљевство и Уједињени Арапски Емирати - означиле су је као терористичку организацију, а САД су војно интервенисале како би се бориле против те групе.

Санкције Савјета безбједности имале су више различитих облика, у потрази за различитим циљевима. Мјере су се кретале од свеобухватних економских и трговинских санкција до циљанијих мјера као што су ембарго на оружје, забрана путовања и финансијска или робна ограничења. Савјет безбједности је примијенио санкције како би подржао мирну транзицију, блокирао неуставне промјене, ограничио тероризам, заштитио људска права и промовисао непролиферацију.

Резолуције

Резолуцијом СБ УН 751 (1992), донесеном 1992. године, Савјет безбједности је наставио са успостављањем, у принципу, безбједносних снага под вођством новоствореног функционера УН, специјалног представника генералног секретара УН у Сомалији, и затражио даље консултације о предложеним снагама. Такође је затражио од генералног секретара УН да омогући тренутни прекид непријатељстава и поштовање примирја у цијелој земљи како би се промовисао процес помирења и пружио хуманитарну помоћ. Резолуција је такође поздравила напоре Арапске лиге, Организације афричког јединства и Организације исламске конференције у Сомалији и позвала на конференцију са генералним секретаром УН и фракцијама у Сомалији. Резолуцијом 751 такође је успостављен Комитет Савјета безбједности који ће надгледати општи и потпуни ембарго на оружје против Сомалије, укључујући тражење информација од појединачних држава о мјерама које су предузеле и давање препорука за побољшање дјелотворности ембарга и са државама које га крше. Позива се на сарадњу на свим нивоима у проналажењу мирног рјешења у земљи.

Резолуцијом СБ УН 1844 (2008), донесеном 2008. године, уводе се појединачне циљане санкције (ембарго на оружје, укључујући обуку и финансијску помоћ, појединцима и ентитетима; забрана путовања појединцима; и замрзавање имовине појединцима и ентитетима, како је одредио Комитет), предвиђају се изузећа од наведених мјера и проширује се мандат Комитета и Групе за праћење Сомалије.

Резолуцијом СБ УН 2551 (2020), донесеном 2020. године, уводи се продужење изузећа за ембарго на оружје и овлашћења за спровођење забране незаконите трговине и продужава се мандат Стручног савјета за Сомалију до 15. децембра 2021. године.

Резолуцијом СБ УН 2662 (2022), донесеном 2022. године, додатно се ублажава парцијално укинут ембарго на оружје и додатно се прогресивно укидају процедуре везано за ембарго на оружје у свијетлу напретка оствареног у односу на одређене стандарде. Поново потврђује забрану дрвеног угља, забрану компоненти ИЕД-а и хуманитарно изузеће од замрзавања имовине. Обезбјеђује једнократно, потпуно одлагање постојећих залиха дрвеног угља, обнавља поморску забрану дрвеног угља, оружја или војне опреме и компоненти ИЕД-а до 15. новембра 2023. године, обнавља, до 15. децембра 2023. године, мандат Панела експерата за Сомалију.

Приступ санкционој листи

Ажурираној санкционој листи Комитета СБ УН за Ал Шабаб могуће је приступити на доље наведеној интернет страници:

хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/751/материалс

Санкциони комитет СБ УН за Ал Шабаб 

Санкциони комитет СБ УН за Ал Шабаб, у складу са резолуцијом СБ УН 751 (1992) која се односи на Ал-Шабаб надгледа санкције које је увео Савјет безбједности УН.

Интернет страници овог комитета могуће је приступити преко сљедећег линка:

хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/751 .

Смјернице комитета СБ УН за Ал Шабаб доступне су на сљедећој интернет страници: 

хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/751/гуиделинес .

Преглед критеријума за стављање на санкциону листу

Преглед критеријума за стављање на санкциону листу Санкционог комитета СБ УН за Ал Шабаб доступан је на сљедећој интернет страници:

хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/751#сомалиа_суммарy_листинг .

Циљеви санкција

Противтероризам, прекид непријатељстава, спровођење мира, подршка демократији, људска права, подршка хуманитарним напорима

 

Врста санкција

  • Путовања (појединачна забрана путовања)
  • Замрзавање имовине (физичко/правно лице)
  • Оружје (ембарго на увоз оружја)
  • Роба (забрана извоза дрвеног угља)
  • Финансијски сектор (забрана пореза за дијаспору)

Статус

На снази

Важење

23. јануар 1992. године- данас

(преко 31 годину)

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?