- Влада Црне Горе
Министарство вањских послова УН санкције – Демократска Народна Република Кореја...
УН санкције – Демократска Народна Република Кореја (ДНРК/Сјеверна Кореја)
УН САНКЦИЈЕ - ДЕМОКРАТСКА НАРОДНА РЕПУБЛИКА КОРЕЈА (ДНРК/СЈЕВЕРНА КОРЕЈА)
У јануару 2003. године, Демократска Народна Република Кореја (ДНРК) званично се повукла из Уговора о непролиферацији (НПТ), поставши на тај начин прва и једина земља потписница која је то икада учинила. Шестострани (САД, Кина, Русија, Јужна Кореја, ДНРК и Јапан) преговори су започели у августу 2003. године, с циљем да ДНРК прекине свој програм нуклеарног оружја и поново се придружи НПТ-у, у замјену за помоћ и безбједносне гаранције. Између 2003. и 2005. године одржане су четири рунде преговора, што је резултирало најавом у септембру 2005. године да је ДНРК пристала на процес окончања свог нуклеарног програма, поновног придруживања НПТ-у и омогућавања повратка ИАЕА-иним посматрачима. Међутим, преговори су прекинути у новембру 2005. године.
У јулу 2006. године ДНРК је лансирала седам балистичких пројектила, чиме је окончан осмогодишњи мораторијум на лансирање пројектила. Десет дана касније, Савјет безбједности УН (СБУН) је усвојио Резолуцију 1695 (15. јула 2006.године), осуђујући лансирање балистичких пројектила од стране ДНРК и позивајући државе да буду опрезне и спријече трансфер пројектила и предмета, материјала, робе и технологије у ДНРК, у циљу онемогућавања развоја пројектила или програма оружја за масовно уништење. Пјонгјанг је 9. октобра 2006.године наставио с тестирањем нуклеарног уређаја.
Пет дана након прве сјевернокорејске нуклеарне пробе 9. октобра 2006. године, Савјет безбједности УН-а усвојио је Резолуцију 1718 (14. октобра 2006. године) којом се уводе санкције на увоз и извоз конвенционалног оружја и оружја за масовно уништење и робе повезане с пројектилима, као и на увоз “луксузне робе” у ДНРК. Резолуција СБУН 1718 такође је одобрила замрзавање имовине и забрану путовања појединцима који су окарактерисани као одговорни за политику ДНРК у вези са програмима везаним за нуклеарно, балистичко, ракетно или друго оружје за масовно уништење, као и члановима њихових породица.
Резолуције
Савјет безбједности УН донио је низ резолуција од прве нуклеарне пробе ДНРК 2006. године.
• Резолуцијом 1718, донесеном 2006. године, захтијева се да Сјеверна Кореја прекине нуклеарна тестирања, и забрањује се извоз војних залиха и луксузне робе у ову државу. Основан је Комитет за санкције Савјета безбједности УН за Сјеверну Кореју, уз подршку Панела експерата.
• Резолуцијом 1874, донесеном након друге нуклеарне пробе 2009. године, проширен је ембарго на оружје. Државе чланице УН су охрабрене да прегледају бродове и униште сваки терет за који се сумња да је повезан с програмом нуклеарног оружја
• Резолуција 2087, донесена у јануару 2013. године, након лансирања сателита, појачала је претходне санкције, појашњавајући да је право државе да заплијени и уништи терет за који се сумња да је кренуо у или из ДНРК у сврху војног истраживања и развоја.
• Резолуцијом 2094, донесена у марту 2013. године, након треће нуклеарне пробе, уведене су санкције на трансфер новца и са циљем да искључивања ДНРК из међународног финансијског система.
• Резолуцијом 2270, донесеном у марту 2016. године, након четврте нуклеарне пробе, додатно су појачане постојеће санкције. Забрањује се извоз злата, ванадијума, титанијума и ријетких земних метала. Извоз угља и гвожђа је такође био забрањен, уз изузетак за трансакције које су биле искључиво у „потребе за живот“.
• Резолуција 2321, усвојена у новембру 2016. године, ограничила је извоз угља из ДНРК и забранила извоз бакра, никла, цинка и сребра.
• Резолуцијом 2371, донесеном у августу 2017. године, забрањен је сваки извоз угља, жељеза, олова и морских плодова. Резолуција је такође наметнула нова ограничења Сјевернокорејској спољно-трговинској банци, и забранила свако повећање броја Сјевернокореанаца који раде у страним земљама.
• Резолуцијом 2375, донесеном 11. септембра 2017. године, ограничен је увоз сјевернокорејске сирове нафте и рафинираних нафтних деривата, уведене су забране заједничким улагањима, за извоз текстила, кондензата природног гаса. Забрањено је држављанима ДНРК да заснивају радни однос у иностранству.
• Резолуцијом 2397, донесеном 22. децембра 2017. године, након лансирања интерконтиненталне балистичке ракете Хwасонг-15, ограничен је увоз сјевернокорејске сирове нафте и рафинираних нафтних деривата на 500.000 барела годишње, забрањен је извоз хране, машина и електричне опреме: Такође, Резолуција 2397 позива на репатријацију свих држављана ДНРК који зарађују у иностранству у року од 24 мјесеца. Резолуција је такође овластила државе чланице УН да заплијене и прегледају свако пловило у њиховим територијалним водама за које се утврди да незаконито испоручује нафту или друге забрањене производе Сјеверној Кореји.
Агенције УН су ограничене у помоћи коју могу пружити Сјеверној Кореји због санкција, али могу помоћи у исхрани, здрављу, води и санитарним условима.
Приступ санкционој листи
Ажурираној санкционој листи Комитета СБ УН за ДНРК могуће је приступити на доље наведеној интернет страници:
хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/1718/материалс
Санкциони комитет СБ УН за ДНРК
Санкциони комитет СБ УН за ДНРК, у складу са резолуцијом СБ УН 1718 (2006) која се односи на ДНРК надгледа санкције које је увео Савјет безбједности УН.
Интернет страници овог комитета могуће је приступити преко сљедећег линка:
хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/1718 .
Смјернице комитета СБ УН за ДНРК доступне су на сљедећој интернет страници:
хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/1718/цоммиттее-гуиделинес .
Преглед критеријума за стављање на санкциону листу
Преглед критеријума за стављање на санкциону листу Санкционог комитета СБ УН за ДНРК доступан је на сљедећој интернет страници:
хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/1718#суммарy%20десигнатионс
Циљ санкција
Непролиферација
Врсте санкција
• Путовања (појединачна забрана путовања)
• Замрзавање имовине (физичко/правно лице)
•.Дипломатске санкције (ограничење коришћења територије, лимит рачуна, обустава сарадње, ограничења за рад, обавезна репатријација радника и надзорника)
• Оружје (ембарго на увоз и извоз)
• Прописане активности (роба и технологија осјетљива на пролиферацију)
• Роба (луксуз, авионско гориво, угаљ, руда гвожђа, злато, руда титанијума, руда ванадијума, минерали ријетких земаља, бакар, никл, сребро, цинк, статуе, олово, оловна руда, плодови мора, текстил, кондензати и природне гасне течности, рафинирани нафтни производи, сирова нафта, храна и пољопривредни производи, земља и камен, дрво, машине, електрична опрема, гвожђе, челик, други метали, индустријске машине)
• Транспорт (пловила, авиони, транспортна возила, забрана уласка у луку, трансфери с брода на брод, сервис и услуге пловила и авиона)
• Финансијски сектор (заједничка улагања, пословање банака и финансијских институција, подршка трговини)
Статус
На снази
Важење
14. октобар 2006. - данас
(преко 16 година)