- Влада Црне Горе
Министарство вањских послова УН санкције – Гвинеја Бисао
УН санкције – Гвинеја Бисао
УН САНКЦИЈЕ – ГВИНЕЈА БИСАО
Гвинеја Бисао је била под готово континуираном политичком нестабилношћу од проглашења независности 1973. године. Након неколико година постколонијалне владе (која је такође укључивала Зеленортска острва), 1980. године, тадашњи премијер Жоао Бернардо "Нино" Виеира је предводио пуч који је збацио републичку владу и успоставио дуготрајни „револуционарни савјет“ под његовим вођством. Након вишестраначких избора 1994. године (на којима је побиједио) и успостављања његове владе, Виеира је свргнут војним ударом 1998. године, чиме је започео грађански рат. Након рата и нових избора 2000. године, успостављена је нова влада, али није дуго трајала, јер ју је други државни удар из 2003. замијенио под оптужбама за „неспособност у вршењу власти“.
Нови предсједнички избори коначно су одржани 2005. године и на њима је још једном побиједио Нуно Виеира. У марту 2009. године убила га је војска, чиме је наметнута нова прелазна влада. У јулу 2009. године, Малам Бацаи Санхá је изабран за предсједника. Његова влада је доживјела, између 2010. и 2012. године, низ војних побуна и најмање један покушај државног удара 2011. У јануару 2012. предсједник Санхá је умро од непознатих узрока у Паризу.
Савјет безбједности УН је увео санкције према Гвинеји Бисао Резолуцијом 2048 (2012). Истом резолуцијом се успоставља Санкциони комитет за Гвинеју Бисао који прати санкционе мјере које је увео Савјет безбједности.
Резолуције
Резолуција СБ УН 2048 (2012), донесена 2012. године, одлучује се да ће све државе чланице УН-а предузети потребне мјере како би спријечиле улазак или транзит преко својих територија појединаца наведених у анексу ове резолуције или које је одредио Комитет основан у складу са њеним ставом 9, под условом да ништа у овом ставу не обавезује државу да својим држављанима одбије улазак на своју територију. Оснива се Комитет Савјета безбједности за Гвинеју Бисао, са мандатом да прати санкционе мјере према Гвинеји Бисао. Прописује такође санкционе мјере.
Приступ санкционој листи
Ажурираној санкционој листи Комитета СБ УН за Гвинеју Бисао могуће је приступити на доље наведеној интернет страници:
хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/2048/санцтионс-лист-материалс
Санкциони комитет СБ УН за за Гвинеју Бисао
Интернет страници Санкционог комитета СБ УН за Гвинеју Бисао могуће је приступити преко сљедећег линка:
хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/2048
Смјернице Комитета СБ УН за Гвинеју Бисао доступне су на сљедећој интернет страници:
хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/ситес/www.ун.орг.сецуритyцоунцил/филес/2048_гуиделинес_1.пдф
Преглед критеријума за стављање на санкциону листу
Преглед критеријума за стављање на санкциону листу Санкционог Комитета СБ УН за Гвинеју Бисао доступан је на сљедећој интернет страници:
хттпс://www.ун.орг/сецуритyцоунцил/санцтионс/2048 (Суммарy оф листинг цритериа)
Циљеви
Прекид непријатељстава, спровођење мира, подршка демократији, људска права
Врсте санкција
- Путовања (појединачна забрана путовања)
Статус
-на снази
Период важења
18. маја 2012. године - данас
(око 11 година)