- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Унапређење социјалног дијалога добар темељ за даљи...
Унапређење социјалног дијалога добар темељ за даљи економски развој
“Ова Влада је у центар свог интересовања поставила грађане, подржала социјални дијалог и остварила партнерски однос са запосленим и послодавцима и бројне су активности које су довеле до побољшања животног стандарда на које можемо бити поносни”, казао је министар економског развоја Јаков Милатовић који је предсједавао одржаном сједницом Социјалног савјета.
Током сједнице оцијењено је да је 2021. година била веома изазовна, али да се упркос свим потешкоћама изазваним пандемијом вируса Цовид-19, успио сачувати социјални дијалог што је у коначном резултирало постгнутим циљевима од општег друштвеног значаја.
Данашњој сједници присуствовао је и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде мр Александар Стијовић који је информисао чланове Социјалног савјета о стању ланца снабдијевања и резерви хране у Црној Гори у контексту геополитичких дешавања.
“Свједоци смо да се ратна дешавања у Украјини рефлеткују и на Црну Гору. Министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства посвећено и интензивно ради како бисмо осигурали тржиште и грађане и умањили последице. Тренутнао, наше залихе су стабилне, трговински ланци изузетно добро снабдјевени свим основним животним намирницама, а имамо и алтернативна рјешења и тржишта, што нам је јако важно и у сусрет љетњој туристичкој сезони”, казао је министар Стијовић.
Милена Липовина-Божовић, државна секретарка МЕР-а осврнула се на демографске изазове и потврдила да је ово питање на врху агенде Владе Црне Горе.
„Министарство економског развоја предложило је, осим оних које се већ спроводе, додатне стимулативне мјере ради побољшања демографског развоја и позитивног ефекта на демографска кретања, посебно повећање наталитета којима ће се додатно охрабрити млади људи да остану у Црној Гори и размишљају о формирању породице. Једнократно новчано давање за новорођенчад је мјера којом се посебно таргетирају општине са негативним природним прираштајем, а таквих је нажалост 17. Мјера је дугорочна и требало би да буде дио сваког наредног буџета”, нагласила је Липовина- Божовић.
Она је представила стимулативне мјере за запошљавање младих кроз програм Гаранције за младе, а који има за циљ да све особе млађе од 30 година добију квалитетну понуду за посао, могућност даљег школовања, стажирање или обављање приправничког стажа, односно подршку неометаном преласку младих из свијета образовања или незапослености у свијет рада, као и увођење нових шема рада за успостављање баланса између каријере и приватног живота.
У складу са Акционим планом за спорвођење Стратегије за унапређење квалитета живиота ЛГБТQ особа у Црној Гори и рјешавању проблема насиља и узнемиравања у свијету рада, данашњој сједници присустовали су представници НВО сектора, Министарства правде, људских и мањинских права и Агенције са мирно рјешавање радних спорова.
“У циљу унапређења квалитета, а у контексту стварања амбијанта без дискриминације при запошљавању и злоупотреба из радних односа, желимо да скренемо пазњу ЛГБТQ заједници на механизме заштите које им пружа Агенција за мирно рјешавање радних спорова”, казао је министар Милатовић истичући значај ове теме.
Социјални савјет Црне Горе дао је препоруку да се ратификује Конвенција МОР-а Цо190 и као трипартитно тијело снажно подржава елиминацију насиља и узнемиравања у свијету рада, по свим основима укључујући и припадност ЛГБТQ популације, наглашавајући да нови стандарди треба да признају право свих на свијет рада без насиља и узнемиравања и поштујући различите група радника који имају различите потребе и рањивости, закључено је на сједници.