Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Унапређивање квалитета и инклузивности образовања у дигиталном окружењу

Објављено: 12.12.2022. 23:00 Аутор: Завод за школство

Данас су у Заводу презентовани резултати програма „Унапређивање квалитета и инклузивности образовања у дигиталном окружењу“. Програм је дио ширег мултисекторског регионалног програма који спроводи Регионална Канцеларија UNICEF-а у Женеви уз финансијску подршку Европске уније. Циљ овог програма је да се пружи одговор на негативан утицај који је Цовид-19 пандемија имала на дјецу и породице и усмјерен је на унапређење и побољшање положаја дјеце на Западном Балкану.

Присутне је поздравила в.д. директорице Завода за школство, Зоја Бојанић Лаловић. Она је нагласила да наши наставници, када је ријеч о интересима ученика, немају дилему – прихватају све изазове, раде на себи и дају најбоље од себе како би квалитет наставе био на одговарајућем нивоу. Суочили су се са бројним ограничењима током пандемије Цовид-19, али и брзим промјенама у самој дигитализацији. Прилагођавање јесте текло мало теже, али им је овај програм, реализован у сарадњи са Представништвом UNICEF-а, кроз обуке пружио сјајну прилику и мотивисао их да се и са овим изазовом успјешно изборе. Ово је тек један диван почетак који отвара бројне нове могућности. Очекујемо и даље, не само кроз сарадњу са UNICEF-ом, него и са нашим практичарима, образовно-васпитним установама, да оваквих програма и њихових успјешних реализација буде и више.

Ивана Цековић, координаторка програма (Представништво UNICEF-а у Црној Гори), предочила је да овај програм представља један од модуса унапређења квалитета образовања. У сарадњи са Министарством просвјете и Заводом за школство, дати су велики напори да се поставе чврсти темељи када је у питању образовање у дигиталном окружењу. За нас у Представништву, овај вид образовања није питање избора – видимо га просто као неизбјежност и нешто што је у служби првенствено дјеце и ученика, а на крају и цијелог система будућег развоја наше земље. У складу са тренутним догађањима, видјели смо да оно не представља само одговор на пандемију већ нешто што јача отпорност цијелог система, објезбјеђује континуитет образовања. О спровођењу програма у Црној Гори и његовој евалуацији говорила је Невена Чабрило, дала конкретне резултате и предочила уочене недостатке.

У панел дискусији су учествовали: представнице Министарства просвјете, Марина Матијевић и Тамара Милић, директорица ЈУ ОШ „Павле Ровински“, Дијана Лаковић и Нада Митровић, ЈУ ОШ „ Милева Лајовић Лалатовић“ Никшић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?