- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Унија послодаваца ће наставити да пружа допринос п...
Унија послодаваца ће наставити да пружа допринос преговарачком процесу
Унија послодаваца посједује стручна и практична знања из области привреде и социјалне политике која су и у претходном периоду била стављена на располагање преговарачкој структури Црне Горе, уз очекивање да ће се њихов допринос још више валоризовати у наредним фазама преговора, саопштено је током разговора предсједника Уније послодаваца Црне Горе Предрага Митровића и главне преговарачице Зорке Кордић.
Они су, са сарадницима, данас одржали састанак с циљем размјене информација о тренутним активностима Канцеларије за европске интегарције и Уније послодаваца Црне Горе и размотрили могућности за унапређење даље сарадње.
Предсједник Митровић је указао на богату мрежу коју је Унија развила са привредном заједницом и организацијама које се баве економско-социјалним питањима, не само на нивоу државе већ и региона и шире. Како је истакао, због тога, Унија може бити изврстан партнер у успостављању контаката и сарадње са различитим актерима који могу допринијети процесу европске интеграције, али и „пронијети глас“ о резултатима које Црна Гора остварује и допринијети побољшању нашега имиџа нарочито међу државама чланицама Уније.
Главна преговарачица, Кордић је представила тренутно стање у преговорима са ЕУ, уз фокус на реструктурирање преговарачке структуре, у коју ће, како је казала, свакако бити укључени представници Уније послодаваца, и испуњавање привремених мјерила у поглављима 23 и 24 као „окидача“ даљих активности на затварању преговора по поглављима.
Она је указала на значај политичке компоненте коју носи ревидирана методологија преговора, кроз веће укључивање држава чланица, и у том контексту оцијенила корисном сву помоћ која би анимирала државе ЕУ за већу подршку приступању Црне Горе Унији. У том смислу је истакла могућности које нуде програми и пројекти које финансира ЕУ и понудила подршку Канцеларије за европске интеграције Унији послодаваца за појашњење процедура и проналажење партнера.
Саговорници су се сагласили да је процес приступања ЕУ заједнички процес који захтијева широки друштвени консензус, бољу сарадњу свих укључених актера и размјену знања ради изградње капацитета за обавезе које нас чекају стицањем чланства у ЕУ, али и одговарајућу економску дипломатију. Договорен је наставак сарадње, са могућношћу организовања заједничких обука, као и заједничког догађаја који би, по угледу на Конференцију о будућности Европе, окупио послодавце и представнике преговарачке структуре ради размјене мишљења о темама које су битне како за функционисање на националном и нивоу региона, тако и за европску интеграцију Црне Горе.
ПРИВРЕДНА КОМОРА/КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ЕВРОПСКЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ