Управа за безбједност хране подсјећа држаоце свиња и ловце на обавезан преглед меса на трихинелозу

Објављено: 13.11.2023. 17:08 Аутор: УБХВФП

С обзиром да је у току сезона клања свиња у домаћинствима, као и сезона лова на дивље свиње, ради заштите здравља људи, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове подсјећа држаоце свиња и ловце да су обавезни да изврше преглед меса на трихинелозу.

Трихинелоза је зооноза од које људи могу обољети након конзумације сировог или недовољно термички обрађеног меса животиња у коме се налазе ларве паразита Трицхинелла спп.

Трихинелоза је широко распрострањена те се ови паразити могу наћи код скоро свих сисара. Као извор заразе за људе, најзначајнија је свиња (домаћа и дивља), те рјеђе друге животиње (медвјед, коњ) чије месо такође може бити извор заразе.

Једини сигуран начин заштите људи од болести трхинелозе јесте преглед меса на присуство ларви паразита Трицхинелла спп, анализом узорка меса од сваке заклане свиње, односно уловљене дивље свиње. Преглед се врши након клања односно одстријела, а прије конзумирања меса или припреме производа и прерађевина од меса свиња.

Преглед меса обављају ветеринари – доктори ветеринарске медицине, у ветеринарским организацијама.

Узорковање и достављање узорка

Важно је да држалац свиња, односно ловац, ветеринарској амбуланти или Специјалистичкој ветеринарској лабораторији у Подгорици достави адекватне узорке узете са свих трупова животиња, а месо користити тек након потврде да је узорак негативан на трихинелозу.

Потребно је, након расијецања трупа и одстрањивања унутрашњих органа, узети узорак од свих закланих домаћих или одстријељених дивљих свиња, свих старосних категорија, без изузетака.

Као репрезентативан узорак за преглед узима се комадић меса са коријена дијафрагме, која дијели грудну од трбушне дупље, и то њен мишићни дио којим се дијафрагма везује за кичмени стуб (са коријена дијафрагме на прелазу мишићног у тетивасти дио). Узорак мора бити најмање величине ораха (цца 100 гр), узет и са лијевог и са десног рога дијафрагме.

Адекватан начин узорковања дијела дијафрагме:

uzorkovanje

У изузетним случајевима, када није могуће узети узорак дијафрагме, на преглед треба донијети узорак жвакаћих мишића, језика, ребарног или грудног дијела дијафрагме или трбушних мишића, а код дивљих свиња прихватљиви су и мишићи предње ноге. За сва детаљнија објашњења о узорковању заинтересовано лице се може обратити свом ветеринару који ће га до детаља упутити у процедуре.

Потребно је сваки узорак упаковати у чисту ПВЦ кесицу, а за домаће свиње, сваки треба означити одговарајућим бројем ушне маркице заклане свиње или доставити, заједно са узорком, и ушну маркицу заклане свиње. На тај начин држалац испуњава и законску обавезу одјаве животиње са газдинства.

Напомињемо да сољење, сушење и димљење као ни термичка обрада меса нијесу сигуран начин за уништавање овог паразита. Сухомеснати производи били су узрок многих потврђених случајева трихинелозе код људи.

Месо заражене животиње, као и месне прерађевине и производи за које се утврди да су заражени трихинелом, није за људску употребу – не смије се прерађивати, одбацивати нити конзумирати већ се обавезно уништава у складу с прописима, по рјешењу ветеринарског инспектора.

У случају позитивног налаза на трихинелозу код домаће свиње, држалац животиње има право на накнаду штете под условом да су испуњени сви услови прописани Законом.

Важно је знати да животиње код којих је присутан овај паразит углавном не испољавају знаке оболијевања те је немогуће без прегледа одговарајућег узорка меса знати да је месо безбједно за конзумацију.

Превенција инфекције код домаћих свиња

За превенцију инфекције Трицхинелла паразитом у популацији свиња, важно је не давати им остатке меса као дио помија (сплачина), држати свиње у затвореном простору, спроводити редовне мјере дератизације и спријечити улазак глодара, који су главни резервоари овог паразита, у објекте за држање свиња.

Заштита здравља људи

Како је у последње вријеме веома распрострањена понуда (и продаја) меса и прерађевина од меса свиња путем интернета на друштвеним мрежама, обавјештавамо евентуалне купце овако понуђеног меса или производа да, ако се одлуче за овакав начин снабдијевања, преузимају и одговорност за њихово и здравље њихове породице с обзиром на непознату здравствену исправност па самим тим и ризик од инфекције трихинелом.

За разлику од меса свиња из домаћинстава, које се користи за сопствену употребу, гдје је одговорност за преглед на самом држаоцу свиња, свињско месо из одобрених кланица, обавезно се прегледа на линији клања од стране овлашћених ветеринара и потрошачи могу бити сигурни у његову безбједност. Ово је прилика да још једном подсјетимо потрошаче да месо, али и све друге врсте хране, купују само у регистрованим објектима за продају. 

Проблем је глобалан, одговорност индивидуална, а превентива прегледом меса једноставна. Будимо одговорни, заштитимо себе и друге! 

 

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?