УСПЈЕШНО РЕАЛИЗОВАНА КОНФЕРЕНЦИЈА „ЦИРКУЛАРНА ЕКОНОМИЈА У ЕКО-ШКОЛАМА“

Објављено: 01.11.2023. 13:45 Аутор: Завод за школство

САОПШТЕЊЕ ЗА МЕДИЈЕ

 КОНФЕРЕНЦИЈА: ЦИРКУЛАРНА ЕКОНОМИЈА У ЕКО-ШКОЛАМА

Завод за школство, Подгорица, 1. новембар 2023. године  

Госпођа Ирена Павловић, в.д. директорице Завода за школство, уз високог госта, господина Петера Фелтена, амбасадора Савезне Републике Њемачке, отворила је Конференцију „Циркуларна економија у Еко-школама”.

Госпођа Ирена Павловић је нагласила да образовање за одрживи развој представља кључни дугорочни концепт у нашем образовном систему, те да је истовремено високо постављен приоритет Завода за школство. У свом излагању је рекла да програм Еко-школе значајно доприноси унапређењу квалитета наставе и учења у области образовања за одрживи развој, мотивишући дјецу и младе да преузму активну улогу у заштити животне средине. Госпођа Павловић је искористила прилику да се искрено захвали ГИЗ-у и Амбасади Савезне Републике Њемачке у Подгорици на препознавању кључне важности имплементације овог програма и снажној подршци коју су пружили у унапређењу квалитета спровођења пројекта „Циркуларна економија у Еко-школама“.

konferencija

Господин Петер Фелтен, амбасадор Савезне Републике Њемачке у Црној Гори, истакао је да нам је потребна промјена парадигме у односу према ограниченим ресурсима наше планете, било то у Њемачкој, у Црној Гори, или било гдје другдје. Ова промјена може успјети само ако већ код најмлађих у нашем друштву развијамо свијест да морамо одговорно поступати према околини. Честитао је директорицама и директорима, као и наставницама и наставницима црногорских Еко-школа што су, преданошћу и иновативним методама наставе, ученицама и ученицима успјешно пренијели концепт одрживог поступања с нашом планетом те исказао радост што је Амбасада могла подржати овај концепт својим малим доприносом. Наиме, помоћу микро-рециклирајућих уређаја које је Амбасада финансирала заједно с 3D штампачима, ученици и ученице кроз игру могу научити да многе ствари које иначе бацамо без размишљања и тиме штетимо природи, заправо представљају вриједне сировине које се могу поновно користити.

Госпођа Анета Канкараш, секретарка Националног савјета за одрживи развој, присутнима је детаљније представила активности које се спроводе како би се остварила Национална стратегија одрживог развоја, у складу с циљевима Агенде 2030. Посебно је истакнула важност образовања за одрживи развој у подизању свијести наших ученика и ученица о кључном доприносу ка изградњи истинске еколошке државе.

Госпођа Невена Чабрило, координаторка за спровођење програма Еко-школе, представила је резултате E-SPACE пројекта.

Konferencija

Награда Зелена застава и сертификат о стицању статуса међународне Еко-школе додијељена је установама које су успјешно прошле процес акредитације 2023. године. Установе добитнице награде за 2023. годину су:

  • ППУ „Коцкица”, Подгорица
  • ППУ „Маша”, Подгорица
  • ППУ „Чарли Чаплин”, Подгорица
  • ППУ „Светионик”, Бар
  • ЈПУ „Ђина Врбица”, ВЈ “Драган Радуловић”, Подгорица
  • ЈУ ОШ „Вук Караџић”, Подгорица

Такође, посебно признање за изузетна постигнућа током пилотирања програма Еко-школе додијељено је ЈУ ОШ “Вук Караџић”, Подгорица

Специјално признање за континуирано спровођење програма Еко-школе добиле су ЈУ ОШ “Кекец”, Сутоморе – Бар  и  ЈПУ „Ђина Врбица“, ВЈ „Звјездани врт“, Голубовци.

Специјална признања појединцима за допринос у спровођењу програма Еко-школе добили су:

  • Драгана Апрцовић, ЈУ ОШ „Кекец”, Сутоморе
  • Милица Звицер Вујковић, ЈУ Гимназија „Стојан Церовић”, Никшић
  • Матије Зорић, ЈУ ОШ „Михаило Жугић”, Оџак
  • Снежана Турковић, ЈУ ОШ „Блажо Јоков Орландић”, Бар
  • Зорка Радоњиц, ЈУ ОШ „Кекец”, Сутоморе
  • Оливера Лучић, ЈУ Средња економска школа, Никшић
  • Станиславка Томашевић, ЈУ ОШ „Браћа Лабудовић”, Никшић
  • Биљана Величковић, ЈУ ОШ „Вук Караџић”, Подгорица
  • Ана Ђуровић, ЈУ ОШ „Вук Караџић”, Подгорица
  • Марија Вукићевић, ЈУ ОШ „Стефан Митров Љубиша”, Будва и
  • Лидија Васић, ЈУ ОШ „Стефан Митров Љубиша”, Будва

Надамо се да ће ова награда бити подстицај свим установама да унаприједе своје еколошке иницијативе, а самим тим и интегрисање циљева образовања за одрживи развој.

Резултате у спровођењу пројекта „Циркуларна економија у Еко-школама“ представиле су сљедеће школе:

  • ЈУ ОШ „Вук Караџић”, Подгорица
  • ЈУ Гимназија „Петар И Петровић Његош”, Даниловград
  • ЈУ ОШ „Радоје Чизмовић”, Никшић и
  • ЈУ ОШ „Кекец, Сутоморе, Бар

Пројекат „Циркуларна Економија у Еко-школама” је покренут са циљем подизања свијести о важности циркуларне економије и њене повезаности са глобалним циљевима одрживог развоја, укључујући борбу против климатских промјена, очување биодиверзитета и смањење загађења животне средине. Пројекат E-SPACE има за циљ подизање свијести о циркуларној економији и промовисање GAIA 20:30 стратегије која се кључно фокусира на три стратешка циља: климатске промјене, биодиверзитет и смањење загађења животне средине.

Спроводи се у исто вријеме у осам дражава које су чланице међународне фондације за животну средину (FEE). У Црној Гори, пројекат је имплементиран у 14 школа.

Програм Еко-школе покренут је 2016. године и до данас, процес акредитације је успјешно прошло 47 образовно-васпитних установа, док су у фази пилотирања још њих 50, што говори о великом интересу и посвећености школа одрживом развоју.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?