- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Усвојен Закон о измјенама и допунама Закона о пенз...
Усвојен Закон о измјенама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању
У Скупштини Црне Горе усвојен је Закон о измјенама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању.
Министарка рада и социјалног старања Наида Нишић казала је, образлажући закон, да се доношење Закона о измјенама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању предлаже у циљу регулисања правне систуације која је настала након престанка важења одредбе члана 17 став 1 Закона о пензијском и инвалидском осигурању.
"Приједлогом закона предлаже се уређење права на старосну пензију осигураника (мушкарца, жене) сагласно правним ставовима Уставног суда израженим у одлуци, односно предлаже се прописивање јединствене старосне границе за стицање права на старосну пензију од 65 година живота и 15 година стажа осигурања", навела је министарка Нишић.
Она је додала да је преложено да се наведена одредба закона примјењује од 3. новембра 2023. године, како би се регулисала правна ситуација настала након објављивања одлуке Уставног суда. Наведена одредба има повратно дејство, за шта постоји јавни интерес.
"Прописивањем ове, јединствене старосне границе од 65 година живота, за стицање права на старосну пензију, дошло би до ограничавања раних излазака са тржишта рада, а самим тим и до смањења деформисања тржишта рада и повећања подстицаја за осигуранике да продуже свој радни вијек, чиме би се постигла већа дјелотворност старосне границе за пензионисање", истакла је министарка.
Подсјетила је и да је прописивање старосне границе од 65 година резултат договора са социјалним партнерима, те да је једногласно усвојена на сједници Социјалног савјета, која је одржана 2. децембра ове године.
Такође, предложена је промјена начина усклађивања пензија и вриједности пензије за један лични бод. Умјесто усклађивања на основу статистичких података, са кретањем потрошачких цијена и просјечних зарада запослених на територији Црне Горе у претходном кварталу у односу на квартал који му претходи, предлаже се усклађивање на основу статистичких података, са кретањем потрошачких цијена и просјечних зарада запослених на територији Црне Горе у претходна четири мјесеца у односу на четири мјесеца која им претходе. На тај начин би се обухватили релевантни статистички подаци за свих 12 мјесеци у току једне календарске године.
"Како је примарна функција пензија да обезбиједи сигурне приходе за оне који због старости или болести нијесу више способни да раде, а како су изразито висока инфлација и галопирајући раст цијена у задњих неколико година угрозили социјално рањиве групе становништва, самим тим и пензионере са најнижим примањима, Предлогом закона о измјенама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању, предлаже се измјена члана 29 закона у дијелу да најнижа пензија износи 450 ЕУР-а", истакла је Нишић.
Министарка је навела да су пензионери градили и стварали све ово што данас имамо и унапријеђење њиховог статуса и повећање пензија, прије свега најниже пензије на 450 ЕУР-а, је обавеза у агенди рада 44. Владе Црне Горе.
"Дакле, повећање најнижих пензија ће бити први од низа корака које ће Влада предузети у циљу заштите и заустављању пада животног стандарда материјално најугроженијих пензионера. Мишљења смо да ће повећање најниже пензије са 296,35 ЕУР-а на 450 ЕУР-а, као и признавање разлике до најнижег износа пензије, дјелимично обезбиједити онај ниво стандарда који ће овој категорији пензионера омогућити сигурније дане у старости и живот без страха од сиромаштва, односно унаприједиће стандард за око 74.000 грађана", закључила је министарка Нишић.