- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Усвојена Индустријска политика Црне Горе 2024-2028...
Усвојена Индустријска политика Црне Горе 2024-2028. године са Акционим планом за имплементацију за 2024.годину
Влада Црне Горе је на сједници одржаној 1. августа 2024. године усвојила Индустријску политику 2024-2028. године са Акционим планом за имплементацију за 2024. годину, као свеобухватан стратешки документ за даље унапређење и јачање конкурентности индустрије. Додатна важност доношења стратешког документа је истовремено и са аспекта испуњења предуслова за привремено затварање Преговарачког поглавља 20 Предузетништво и Индустријска политика.
Полазећи од налаза спроведене независне екстерне евалуације Индустријске политике у претходном имплементационом циклусу, пратећи циљеве и приоритете оквира индустријске политике ЕУ, као и препоруке Европске комисије за Црну Гору у области предузетништва и индустријске политике, нова Индустријска политика усмјерена је ка дигиталној трансформацији и унапређењу иновативних перформанси предузећа, као и њихове трансформације ка зеленом и одрживом пословању што ће омогућити повећање конкурентности црногорске индустрије за бржу интеграцију са јединственим тржиштем ЕУ.
Документ је креиран у процесу континуираних консултација са свим заинтересованим странама са циљем сагледавања различитих перспектива, потреба и иницијатива за развој индустрије на паметан и одржив начин, а у складу са ЕУ смјерницама индустријског развоја. Посредством Министарства економског развоја и Координационог тијела за израду и имплементацију Индустријске политике, спроведен је низ индивидуалних састанака и консултација на нивоу ресорних министарстава, институција јавног сектора, привредних асоцијација, академске заједнице као и других релевантних стејкхолдера који су пружили адекватне инпуте за креирање приоритета, визије, циљева и програма за имплементацију политике.
Стратешки приоритети нове Индустријске политике конципирани су кроз четири основна стратешка циља:
- Унапређење амбијента за дигиталну и зелену транзицију индустрије;
- Раст инвестиција и модела финансирања за дугорочну конкурентност индустрије;
- Подстицање иновација на принципима паметног и одрживог развоја индустрије;
- Унапређење приступа јединственом тржишту ЕУ и јачање регионалне економске сарадње.
Финансијски оквир за имплементацију обухвата финансијска средства за спровођење Индустријске политике 2024- 2028. године кроз реализацију Акционог плана за 2024. годину као и индикативни буџет за имплементацију два двогодишња Акциона плана 2025-2026. и 2027-2028. годину, за чију ће укупну реализацију из средстава националног буџета, јавног сектора, приватног сектора, IPA и донаторских средстава, у петогодишњем периоду бити опредијељено 955,5 мил. €, од чега за реализацију у 2024. години 195,3 мил. €.
За успјешну имплементацију политике од изузетног је значаја даље јачање дијалога између приватног и јавног сектора и консултације са академском заједницом и релевантним стејкхолдерима по свим областима Индустријске политике које ће допринијети креирању различитих подстицајних механизама за стимулисање привредне активности у сектору индустрије и производње производа који стварају већу додату вриједност, а самим тим и конкурентније индустријске базе за бољи приступ заједничком регионалном и тржишту ЕУ.