Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Усвојене одлуке о образовању Националног савјета за културу и Националне комисије за UNESCO

Објављено: 08.07.2022. 15:15

Влада је, на данашњој сједници, на приједлог Министарства културе и медија, усвојила Одлуку о образовању Националног савјета за културу и Одлуку о образовању Националне комисије за UNESCO.

У Одлуци о образовању Националног савјета за културу наводи се да је предсједница тог тијела мр Маша Влаовић, министарка културе и медија, док су чланови Роман Симовић, виолиниста, Милош Карадаглић, гитариста, Илија Шошкић, сликар, Влатко Гилић, режисер и сценариста, Огњен Спахић, књижевник, новелиста, Лидија Дедовић, редитељка, Јанко Ниловић, аранжер и композитор.

Чланови Савјета су и мр Александра Вуковић, проф. црногорског језика и књижевности, Андреј Николаидис, књижевник, Милена Мијовић Дурутовић, визуелна умјетница, Рајко Тодоровић Тодор, сликар, Теона Стругар, редитељка и списатељица, мр Немања Чавловић, музеолог, Бранко Бањевић, књижевник, Бранко Перовић, дипломата и Миодраг Лекић, дипломата.

Мандат предсједника и чланова Националног савјета траје четири године.

Предвиђено је да Национални савјет за културу: прати и анализира стање културе у Црној Гори, даје смјернице за креирање и утврђивање културне политике, даје приједлоге за развој и унапређивање појединих области и дјелатности културе, даје мишљења, примједбе и сугестије на стратешка документа и програме развоја културе.

Такође, предвиђено је да овај Савјет предлаже мјере за унапређивање међуресорске сарадње, као и да разматра стање међународне културне сарадње и презентације црногорске културе и предлаже мјере за њихово унапређивање.

У Одлуци о образовању Националне комисије за UNESCO наводи се да је предсједница тог тијела мр Маша Влаовић, министарка културе и медија, а да су чланови Ранко Кривокапић, министар вањских послова, Горан Ђуровић, министар економског развоја и туризма, др Биљана Шћепановић, министарка науке и технолошког развоја, Иван Иванишевић, амбасадор Црне Горе у Републици Француској, Младен Загарчанин, в.д. директора Управе за заштиту културних добара.

Чланови Националне комисије за UNESCO су и др Милан Газдић, директор Агенције за заштиту животне средине, др Петра Здравковић, в.д. помоћнице директора Управе за заштиту културних добара, чланица, мр Милица Николић, антрополошкиња, Биљана Глигорић, дипл. инжењерка архитектуре, проф. др Вељко Радуловић, ванредни професор на Архитектонском факултету Универзитета Црне Горе, доц. др Стеван Кордић, доцент на Поморском факултету Универзитета Црне Горе, проф. др Славица Стаматовић-Вучковић, ванредна професорица на Архитектонском факултету Универзитета Црне Горе, доц. др Аднан Прекић, доцент на Филозофском факултету Универзитета Црне Горе и др Тијана Тодоровић, дизајнерка и костимографкиња, чланица.

Предвиђено је да су задаци Комисије да координира и унапређује активности и сарадњу министарстава и државних органа и институција надлежних за доношење и спровођење мјера и активности Црне Горе у оквиру сарадње са UNESCO, омогућава успостављање директне везе између UNESCO и образовних, научних и културних институција и организација цивилног друштва у Црној Гори и утврђује приоритете и ефикасне методе на плану развоја и јачања сарадње Црне Горе са UNESCO.

Међу задацима Комисије су и да учествује у припреми, извршењу и евалуацији програма и пројеката УНЕСЦО у Црној Гори и да информише Владу Црне Горе о циљевима и активностима UNESCO и континуирано прати и анализира спровођење предложених мјера.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?